הצעירה הישראלית שחצתה לסוריה

כתב אישום הוגש נגד הצעירה שחצתה לסוריה

הישראלית נאשמת ביציאה מהארץ שלא כדין ועבירות נוספות • עורכי דינה: "לא הייתה לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה"
חן ביאר
07 במרץ 2021
14:16

כתב אישום הוגש היום (ראשון) בבית משפט השלום בנצרת נגד הצעירה הישראלית שחצתה לסוריה והוחזרה בתיווך רוסי. היא נאשמת ביציאה מהארץ שלא כדין לפי החוק למניעת הסתננות, בנוסף לניסיון יציאה מהארץ שלא כדין ועבירה על חוק הכניסה לישראל. פרטים נוספים מכתב האישום אסורים בפרסום. 

עורכי הדין ענת יערי ואיאד עאזם מהסניגוריה הציבורית שמייצגים את הצעירה, מסרו אחרי הגשת כתב האישום: "בניגוד למקרי עבר בהם הייתה פגיעה בביטחון המדינה ולא הוגש כתב אישום נגד אנשים שחצו את הגבול – במקרה זה ברור לכל שהצעירה לא פגעה ולא הייתה לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה. לכן מאוד תמוה שדווקא נגד צעירה ללא עבר פלילי שמתמודדת עם רקע מורכב, בחרו להגיש כתב אישום. לאחר שנלמד את חומרי החקירה נשקול את המשך צעדינו המשפטיים". 

לפני כשבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בצה"ל יבקשו להרחיק את האזרחית מהמדינה מחשש שתנסה לחצות שוב. תחקיר פיקוד צפון לאירוע חציית האזרחית את הגדר הוצג לאלוף הפיקוד אמיר ברעם. לפי התחקיר התצפיתניות זיהו מגע בגדר, ושללו חדירה לישראל - אולם לא זיהו את חציית הגבול לסוריה. המידע על כך הגיע מן הסורים.

הצעירה הגיעה למג'דל שמס בשעות הערב, משם המשיכה בשביל מטיילים לעבר הגבול וחצתה את הגדר בחצות הלילה אחרי שהמתינה זמן מה וראתה שאין סיורים שעוברים בשטח. לאחר חצייתה, התקבלה בצה"ל התרעה מן הסורים על חצייה, שהועברה לתצפיתני החטיבה המרחבית, אלו הפנו את המצלמות לעבר האזור כדי לשלול חדירה מסוריה לישראל. אולם כיוון החדירה היה הפוך - הצעירה הלכה לכיוון סוריה.

התחקיר שהוצג לאלוף הפיקוד העלה מספר מסקנות מבצעיות, לפיהן קיימים שטחים מתים תחת עיני התצפיתניות בגבול, אולם אלו עשו את עבודתן בהינתן תנאי השטח. התחקיר העלה שאירועים דומים עלולים לחזור, ולכן ביקשו שם מהמשטרה להגביר נוכחות בקרבת הגבול כדי למנוע התקרבות אזרחים אליהם.