השר אמסלם, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר אמסלם השתלח בשופט בית המשפט העליון בכינוס פעילי ליכוד

הסיבה: צו ביניים שהוציא נגד החלטת השר לבטל את "נבחרת הדירקטורים" לחברות ממשלתיות
יערה שפירא
15 במרץ 2021
06:56

צו ביניים שהוציא בשבוע שעבר בית המשפט העליון נגד החלטה של השר דודי אמסלם לבטל את "נבחרת הדירקטורים" לחברות ממשלתיות, גרר את השר להשתלח אישית בשופט יצחק עמית שפסק נגדו, ואף להאשים אותו בהטיה פוליטית. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

השר אמסלם, שר הדיגיטל מהליכוד, האשים בכינוס פעילי ליכוד שהתקיים יום לאחר מתן ההחלטה – כי השופט עמית לא היה פוסק כך, אם היה מדובר בשר ממפלגה אחרת: "הוא הוציא את הצו בגלל אמסלם. אם היה שר מכחול לבן האירוע הזה לדעתי לא היה בא לעולם" – כך אמר בהקלטה שפורסמה ב"הבוקר הזה". בהמשך הסביר אמסלם לפעילי הליכוד: "איך זה עובד? הם תמיד מפעילים, כשלא מוצא חן בעיניהם משהו – הפרקליטות או בית המשפט – הם מפעילים שכירי חרב, עמותות שמאל שהם מפעילים אותן והם מגישים. זה מרים את הקרן, זה נוגח – כולנו יודעים את התפקידים בהצגה".

אמסלם הצהיר מספר פעמים בכהונתו כשר, כי הוא מבקש לשנות את השיטה הקיימת זה כשבע שנים לשיבוץ דירקטורים בחברות ממשלתיות. השיבוץ היום הוא דרך נבחרת הדירקטורים שביטלה לכאורה את הקשר בין הזיקה הפוליטית של המועמד לשיבוץ שלו, וקבעה רף מקצועי. אמסלם טען כי הנבחרת – "אליטיסטית וצפונבונית", במילותיו – ודרש לבטלה. המשנה ליועמ"ש לשעבר דינה זילבר התריאה כי מהלך הביטול אינו חוקי, ומכאן העתירה – של התנועה לאיכות השלטון.

לדעתו של השר, כפי שנשמעה בכנס, השופט בפסיקתו, תובע את עלבונה של זילבר: "אני מציע לשופט עמית שישאל עצמו, מה הועילה ההחלטה שלו בכלל? כלום. לדעתי הוא אפילו לא מכיר את כל השיקולים. אבל הוא מצטט שם שאני כתבתי לרשות החברות שאני מבקש להתעלם מחוות הדעת של מנדלבליט ודינה זילבר, וכמובן – כל החבר'ה מצופפים שורות, ולא מוצא חן בעיניו, בגלל שזה חלק ממה שנקרא- זה המערכת, יש מנוע ויש גלגלים". בהמשך הוסיף: "אני מפנה את השאלה לשופט עמית וחבר מרעיו: למה לא נעשה לכם נבחרת לשופטים? קשוט עצמך קודם. נקים נבחרת של אלף איש ונעשה מיונים".

מטעמו של השר אמסלם נמסר בתגובה לדבריו בכינוס הליכוד שהובאו: "נבחרת הדירקטורים הפכה למועדון סגור, בלי ייצוג הולם לפריפריה, למגזרים ולגילאים השונים. החלטת השופט עמית מיותרת ומנסה להנציח מצב קיים שמשרת את האליטה ואת המחנה הפריבילגי בלבד, ולזה לא אתן יד".

יש לציין כי מדובר בהליך מתנהל. השופט עמית הורה להעביר את העתירה לדיון בפני הרכב בהקדם, ואילו תגובת השר צריכה להיות מוגשת לבית המשפט.