סער ובנט, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורמים בסביבת סער: ילך לממשלת לפיד רק עם בנט

מסתמן: 5 מתוך 6 חברי "המשותפת" ימליצו על לפיד - עבאס על נתניהו • מקורב לגנץ: הזמין את לפיד לפגישה המרובעת כדי להביכו • ליצמן בכנס פעילים: יהדות התורה תמליץ לנשיא רק על נתניהו • גפני: נתניהו הגדיל את סמוטריץ' - שיאכל את מה שבישל
כתבי כאן חדשות
29 במרץ 2021
20:28
עודכן ב 06:35

המרוץ למנדט: גורמים בסביבתו של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער אומרים כי הוא יצטרף לממשלה עם לפיד רק בתנאי שיכנס איתו אליה גם יו"ר ימינה נפתלי בנט, "אחרת זו פשוט ממשלת שמאל". כך דווח הערב (שני) ב"חדשות הערב" בכאן 11. על פי הדיווח, אם יצלח המהלך להעביר את בנט לגוש מתנגדי נתניהו, במטרה להציבו בראשות הממשלה ברוטציה עם יאיר לפיד, אומרים מקורביו של סער כי אפשרי שסער יהיה שותף לממשלה זו.

בתוך כך מקורב לבני גנץ אמר לכאן חדשות שגנץ אמר לו כי הזמין היום את לפיד לפגישה המרובעת עם סער ובנט כדי להביך אותו. לדברי המקורב, גנץ יודע שלפיד לא יגיע אליה ושזה מהלך שתוכנן כך. בסביבתו של גנץ מכחישים את הדיווח.

ליצמן בכנס פעילים: יהדות התורה תמליץ לנשיא על נתניהו

בכנס פעילי אגודת ישראל לסיכום מערכת הבחירות אמר הערב שר השיכון והבינוי יעקב ליצמן: "הודענו לציבור לפני הבחירות שנלך עם נתניהו ולכן אין כאן שאלה - יהדות התורה ומבחינתי אגודת ישראל לפחות, תמליץ לנשיא רק על בנימין נתניהו". ליצמן הוסיף כי "המטרה שלנו להקים קואליציית ימין למען כלל אזרחי ישראל, כל יתר השמועות בגדר ספינים”.

מוקדם יותר דווח ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי יו"ר יהדות התורה משה גפני זועם על ראש הממשלה נתניהו בעקבות היסוסו ללכת עם מנסור עבאס. בשיחה עם מקורביו, שפורסמה במהדורה, אמר גפני: "יכולנו לשבת בקואליציה עם תמיכה של עבאס מבחוץ, זו מפלגה שמרנית שדומה לנו".

עוד אמר גפני בשיחה כי "נתניהו, שהגדיל את סמוטריץ' - שיאכל את מה שבישל. עכשיו סמוטריץ' מחליט את מי להכניס לקואליציה". נכון לעכשיו גפני אינו מסרב להיפגש עם מועמדים אחרים, אבל בסוף ההחלטה על זהות המועמד בו תביע "יהדות התורה" את תמיכתה - תתקבל במועצת גדולי התורה.

מסתמן: 5 מתוך 6 חברי "המשותפת" ימליצו על לפיד - עבאס על נתניהו

במקביל, גוברות ההערכות כי חמישה מתוך ששת חברי הרשימה המשותפת ימליצו לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על יאיר לפיד. מהעבר השני, מסתמן כי יו"ר רע"מ מנסור עבאס נוטה לתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו. גורם ברע"מ המקורב לעבאס אמר לכאן חדשות כי "הכול עדיין פתוח" וכי הסדין האדום של הרשימה הוא איתמר בן-גביר ולא בצלאל סמוטריץ'. מכאן המשמעות היא שלעבאס יש מרחב תמרון שכנראה ישתמש בו, גם אם יגיד בימים הקרובים שהוא עדיין מתלבט.

מחלוקות פנימיות: על הקשיים של גוש מתנגדי נתניהו להחליפו

שישה ימים לאחר הבחירות לכנסת הרביעית, מחנה תומכי נתניהו מדבר בקול אחד, ואילו מחנה מתנגדיו מדבר בשלושה קולות - אלו של לפיד, סער ובנט. בעוד שלפיד חייב לממשלה בראשותו את סער, או בנט, או את שניהם - הרי שמחנה שמדבר בשלושה קולות יתקשה מאוד להוביל מהלך מרוכז שיוביל להחלפת ממשלה בראשות נתניהו. זה יכול כמובן להוביל את מנסור עבאס שיותר פשוט לעשות עסקה פוליטית עם אדם אחד - נתניהו, ולא עם שלושה ראשים.

המחלוקות בתוך הגוש שמבקש להחליף את נתניהו רבות יותר מההסכמות. ההסכמה היחידה היא שכולם רוצים להחליף את נתניהו. באיזו ממשלה? מה יהיה הרכבה ובעיקר מי יעמוד בראשה? על כך חלוקות הדעות. אם ימשיכו להתנהל כך - הם יתקשו להרכיב ממשלה. במקביל, גם ראש הממשלה נתניהו מנצל את הזמן כדי לחפש שני עריקים שיעברו ממחנה למחנה, ומנסה לסגור עם עבאס כדי שיהיה לו יתרון על גוש מתנגדיו.

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, מיכאל שמש, עקיבא ווייס, ערן זינגר וירון דקל