השבויים הישראלים בידי חמאס

חמאס הציג הקלטה של אחד "השבויים הישראלים"

בהקלטה נשמע "השבוי הישראלי" אומר: "אני נתון בשבי, מקווה שמדינת ישראל עדיין קיימת" • מתאם השבויים והנעדרים: ההקלטה של חמאס - מניפולציה זולה ושקופה. אימו של אברה מנגיסטו: "חד משמעית - לא מדובר בבני" • באל ג'זירה הוצג תיעוד חדש של גלעד שליט בשבי ותמונות של המנהרה בה נחטף • סגן הזרוע הצבאית של חמאס על מבצע שומר החומות: פעלנו למען אל-אקצה וירושלים
גל ברגר, אלון אמיצי וגילי כהן
06 ביוני 2021
22:40
עודכן ב 00:03

ההקלטה של אחד "השבויים הישראלים"

תמלול ההקלטה:

אני חייל ישראלי נתון בשבי של גדודי עז א-דין אל-קסאם. אני תוהה ומקווה שמדינת ישראל עדיין קיימת. ואם כן, אני תוהה בשנית אם מנהיגי המדינה חושבים על חייליה השבויים, דואגים להם ואמונים על שחרורם. הנני מת כל יום מחדש, מרגיש שהתקווה להיות בקרוב בחיק המשפחה פועמת בליבי. נא הצילו"

ערוץ אל ג'זירה הקטרי פרסם אמש (ראשון) הקלטה בעברית של אחד השבויים הישראלים בעזה לכאורה. לאחר הפרסום, יצאה הודעה של מתאם השבויים והנעדרים בלשכת רה"מ, ירון בלום, הדוחה בכל תוקף את ההקלטה. "חמאס נמצא במצוקה לאחר המכות הקשות שספג במבצע 'שומר החומות' ועושה כאן ניסיון למניפולציה זולה ושקופה", כך נכתב. "ישראל מודעת היטב למצבם של הבנים הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה, ושל שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שחצו את הגבול בעודם בחיים".

אימו של אברה מנגיסטו, אגרנש מנגיסטו, אמרה בתגובה להקלטה: "אני יכולה לומר באופן חד משמעי שלא מדובר בבני, זה אינו הקול שלו. אני מחכה לבן שלי ומקווה לפגוש אותו בקרוב כמו שהבטיחו לי".

עוד פרסם הערוץ בתוכנית מיוחדת תיעוד חדש של גלעד שליט בשבי חמאס. בתוכנית שודר גם ריאיון ראשון עם סגן מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס מרוואן עיסא. בתוכנית הוצג תיעוד של חוטפי גלעד שליט מ-2006, וכן הוצגו תמונות של המנהרה שנעשה בה שימוש לחטיפת שליט.


מרוואן עיסא הופיע בפנים מוצללות וסיפר כי "הוחלט על החטיפה של שליט בצל האווירה הפוליטית. באותו זמן האויב הגביר את תוקפנותו כלפי הפלסטינים ומנהיגי ההתנגדות מכל הפלגים. החלטנו לא לעמוד בחיבוק ידיים, ולכן הוחלט להגיב".

שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס הופיעו בתוכנית עם מסכות, וסיפרו על מעורבותם בחטיפת שליט: "יום לפני החטיפה הגענו למקום בו הייתה המנהרה. היינו 300 מטרים מהמטרה. הודיעו לנו באותו יום על הפעילות והציגו לנו את המטרה. אימנו אותנו איך לתקוף טנק, ואז ירדנו למנהרות".

המנהרה ששימשה את חטיפת שליט

עיסא הוסיף על מבצע שומר החומות כי "יש מי שמפקפק ביכולתנו להמשיך בהתמדה. במערכה האחרונה היינו מאוחדים, ופעלנו אל מול האויב למען ירושלים ואל-אקצא". עיסא הסביר כי הם פעלו גם בנושא עסקת חילוף השבויים".

עיסא חזר לדבר על חטיפת גלעד שליט ואמר כי "בימים הראשונים לחטיפה דיברו איתנו המתווכים ואמרו שישראל יסירו את המצור על עזה בתמורה לחטוף, או בתמורה לכמה אסירים".

עיסא בריאיון עם פנים מוצללות

גלעד שליט הוא ישראלי שנחטף בהיותו חייל צה"ל בשירות סדיר, באזור כרם שלום ב־25 ביוני 2006 על ידי מחבלי חמאס. שליט הוחזק בשבי ברצועת עזה במשך כחמש שנים וארבעה חודשים. במסגרת עסקה בין ישראל לחמאס הוא שוחרר והושב לישראל ב-18 באוקטובר 2011, תמורת שחרור 1,027 אסירים ביטחוניים, בהם מאות אסירי עולם.

בישראל מסרבים להעביר את הכסף הקטרי - כפי שהועבר עד כה

בישראל מסרבים להעביר את הכסף הקטרי כפי שהועבר עד כה, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. הדבר מגביר את המתיחות בעזה. הכסף אמור היה לעבור השבוע לעזה, אך לא ברור כיצד יועבר ואם בכלל הדבר יקרה.

התנאי הישראלי להעברת הכסף הוא שזה יועבר דרך הרשות הפלסטינית או באמצעות ארגונים בין לאומיים - ובנוסף, שיועבר לא במזומן אלא ישירות לחשבונות הבנק של הפקידות בעזה. לא ברור איך הדבר יתאפשר ואם בכלל יוכל לצאת אל הפועל.