-
צילום: פלאש 90

פרסום ראשון: בימינה מקדמים – הציונות הדתית תוחרג מתוכנית הקיצוצים של ליברמן

במפלגתו של בנט העלו יוזמה להכניס לתוכנית סעיף לפיו מי ששירת בצה"ל יהיה זכאי להמשך סבסוד מעונות היום. גפני: "ליברמן ובנט מתכוונים לשנאת חרדים". סמוטריץ': "דמו של ילד עם כיפה סרוגה אינו סמוק מדמו של ילד עם כיפה שחורה"
מיכאל שמש
13 ביולי 2021
19:48
עודכן ב 21:20

פרסום ראשון: בימינה מקדמים יוזמה לפיה אברכי הציונות הדתית יוחרגו מתוכנית הקיצוצים של שר האוצר, וימשיכו לקבל סבסוד למעונות היום – כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב. בימינה העלו יוזמה להכניס לתוכנית הקיצוצים סעיף לפיו מי ששירת בצה"ל יהיה זכאי המשך הסבסוד. 

עבודת קודש | האזינו להסכת "עוד יום"

״ליברמן ובנט מתכוונים לשנאת חרדים": התגובות הזועמות לפרסום 

הפרסום עורר תגובות נזעמות בקרב חברי כנסת באופוזיציה. יו"ר יהדות התורה משה גפני תקף: "יצא המרצע מן השק. אברכים מהציונות הדתית ימשיכו להיות מסובסדים במעונות היום, ואברכים מהציבור החרדי לא יסובסדו. ליברמן, בנט ושותפיהם מתכוונים לשנאת חרדים ולא לשום דבר אחר".

מכת הפתיחה של ליברמן: בעל הבית קובע סדר עדיפויות | המדד

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ הוסיף: "ערב תשעה באב, בנט ושקד מנסים לזרוע עוד פירוד ומחלוקת. הפעם בין הציונות הדתית לציבור החרדי. לא תצליחו. דמו של ילד עם כיפה סרוגה אינו סמוק מדמו של ילד עם כיפה שחורה". יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הגיב גם כן וכתב: "נפתלי בנט מבקש לסכסך בינינו. אנחנו אנשי הציונות הדתית צריכים לסרב לטובת ההנאה הזאת, לא נסכים שעל גב האחים החרדים שלנו נקבל הטבות. לא נסכים לאפליה על בסיס סוג הכיפה". 

חבר הכנסת יעקב ליצמן טען: "הולך ונשלם מהלך ההחרמה והשיסוי של בנט-ליברמן-לפיד, נגד החרדים בישראל. זוהי ממשלת זדון רפורמית שהחליטה לאמץ את מדיניות איווט האיום במלואם, כדי לדכא ולמוטט את ציבור האברכים לומדי התורה - עילית הציבור החרדי". 

יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי, התייחס להבטחתו של בנט לשמור על הציבור החרדי עם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה. "עם דאגה כזאת מי צריך אויבים?", כתב חבר הכנסת מלכיאלי. 

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר: "אנו דורשים לבטל את הפגיעה הקשה באברכים ובכל עולם התורה על כל סוגיו, ללא הבדל מגזרים או צבעי כיפה". בתחילת השבוע שיגרו ראשי איגודי הישיבות הציוניות מכתב שבו הם דורשים לבטל את החלטת השר ליברמן בנושא המעונות. בין השאר נכתב בו: "אנו קוראים לך להוביל מדיניות אחראית וממלכתית של כיבוד המגזרים השונים, כבוד ומחויבות ל מסורת בת אלפי שנים של ערך לימוד התורה, לאחדות החברה הישראלית ולעולם התורה". 

לפני כשבוע הודיע שר האוצר אביגדור ליברמן שהחל משנת הלימודים הקרובה, תשפ"ב - הורים שהם תלמידי ישיבה שאינם עובדים לא יהיו זכאים יותר לסבסוד מעונות יום מפוקחים לגילים 3-0. לפי השינוי שעליו החליט ליברמן, רק הורה לומד שמוכוון לשוק התעסוקה יוכל לקבל סבסוד למעונות יום - תנאי המחריג את לומדי הישיבות שעד עתה נהנו מהסבסוד.

תנאי נוסף לקבלת הסבסוד הוא ששני בני הזוג מחויבים לעבוד בחצי משרה של 24 שעות שבועיות לפחות. עד עכשיו רק האם הייתה מחויבת לעבוד בחצי משרה והאב היה יכול רק ללמוד. 

תקציב, רפורמות והחידה הכלכלית שנקראת "ממשלת בנט לפיד" | האזינו לעוד יום 

היוזמה עוררה סערה בקרב הציבור החרדי. יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס לדברים בריאיון לכאן רשת ב ביום חמישי האחרון ואמר: "מדובר ב-18 אלף נשים שיצאו לעבודה. האימהות האלה עובדות, מפרנסות את ביתן אחרי שהתחתנו עם אברכים. המלחמה היא לא על מוסדות או תמיכות, אלא על אימהות שצריכות לצאת לעבודה. איך הן יעשו את זה אם לא יהיו מעונות יום?"