עזרא שיינברג
שלמה ועקנין, פלאש 90

ועדת השחרורים: הרב עזרא שיינברג ישוחרר מהכלא

שיינברג, שעמד בראש קהילת "אורות הארי" בצפת, הורשע בביצוע עבירות מין חמורות בשמונה נשים ונשלח למאסר של 7.5 שנים - מהן ריצה 6 • רב העיר צפת, שחשף את הפרשה, לכאן רשת ב: "מבחינת ההקבלה ההלכתית זה נחשב כמו רצח. בהתחלה הוא העמיד פנים שהוא מצטער - זו השיטה שלו, ועדת השחרורים נפלה לאותה מניפולציה" • ביצוע ההחלטה עוכב בשבוע, מה שיאפשר לפרקליטות לערער
אמוץ שפירא
17 באוגוסט 2021
12:23
עודכן ב 13:33

ועדת השחרורים החליטה היום (שלישי) כי הרב עזרא שיינברג ישוחרר מהכלא בשחרור מוקדם, לאחר 6 שנים - כשנה מתום תקופת מאסרו. שיינברג, שעמד בראש קהילת "אורות הארי" בצפת, הורשע בביצוע עבירות מין חמורות בשמונה נשים ונשלח למאסר של שבע שנים וחצי. לבקשת בא כוחו של היועץ המשפטי ביצוע ההחלטה עוכב בשבוע, מה שיאפשר לפרקליטות לערער.

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, שחשף את הפרשה, אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי הספיק לשוחח עם אחת הנשים שנפגעו: "היא מסתובבת עם הילדים בפארק ובסופר, ובוכה". הרב אליהו ציין כי שיינברג הורשע בהסדר טיעון: "קיצור העונש הוא עוול. הבנאדם לא ביקש סליחה מאף אחת הנשים עד היום הזה. הוא ניצל את הסמכות התורנית שלו כלפי הנשים, והיתה לו הילה של אדם רואה נסתרות. הנשים ביטלו את אישיותן מולו. מאז לצערנו התגלו עוד כמה שמנצלים את כתר התורה כדי לבצע מעשים רעים".

הרב אליהו: "בית המשפט מקל"

"היו הרבה נשים שנפגעו ממנו שלא העיזו להתלונן", שיתף הרב אליהו. "חלקן הגיעו למשטרה, אך לא לבית משפט. לצערי רוב הנשים לא הולכות להתלונן, כי לא תמיד מקבלים אותן יפה וגם כשחוקרים אותן לא מבינים שעוסקים באנשים שמדממים מבפנים. בית המשפט יותר מידי מקל. מבחינת ההקבלה ההלכתית זה נחשב כמו רצח. בהתחלה הוא העמיד פנים שהוא מצטער ואחר כך התברר שזה חלק מאותו משחק - זו השיטה שלו, גם ועדת השחרורים נפלה באותה מניפולציה".

האזינו לריאיון עם הרב שמואל אליהו

עו"ד תמי לוי קלנברג, שמייצגת כמה מהנפגעות, מסרה בתגובה: "נפגעות העבירה קיבלו בתדהמה וכעס רב את ההחלטה על שחרורו המוקדם של עבריין המין עזרא שיינברג. באומץ רב העידה נפגעת העבירה בועדה על התנהלות האסיר, ונדמה כי הועדה אטמה אוזניה לדברים. מלכתחילה פעלו הנפגעות כנגד הענישה המקלה נגדו, וכעת הן מתקשות להאמין שפעם נוספת מקלים על עונשו, תוך עיוורון מוחלט לחומרת המעשים ולפגיעה בהן. אנחנו מפצירים בפרקליטות להגיש ערעור".

שיינברג הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירות מין בשמונה נשים תוך שרימה אותן. שיינברג נחשב למקובל ששמו יצא לפניו, הוא הורשע בשנת 2017 ונעצר כשנתיים וחצי קודם לכן, ומאז שהה במעצר. נשים שפנו לייעוץ אצל שיינברג, התלוננו שאנס אותן וביצע בהן מעשים מגונים. הרב שמואל אליהו אף הרחיק את שיינברג מכל פעילותו כראש ישיבת אורות האר"י בצפת. הוא נתפס בנתב"ג, כשהוא ניסה לצאת מהארץ לברזיל.

Kan Bet - כאן ב · "הוא היה אלוהים בשבילי, למדתי שאין כזה דבר סוד"

נגד שיינברג הוגש כתב אישום חמור בגין אונס, מעשי סדום, מעשים מגונים והטרדות מיניות. במסגרת הסדר טיעון, הודה שיינברג והורשע. ההסדר לא כלל הסכמה לעניין העונש, וצוין בו כי התביעה תבקש לגזור על שיינברג תשע שנות מאסר בפועל.

בדצמבר 2018 דחה בית המשפט העליון את ערעורו של שיינברג. במסגרת ההחלטה, הביעו חלק מהשופטים פליאה על הסדר הטיעון שאליו הגיעו הצדדים, וקבעו כי העונש לא הולם את חומרת מעשיו של שיינברג.