ברלנד עם שחרורו

"מי שנתן את ההוראה יוצא על טכני": אליעזר ברלנד השתחרר מהכלא

עבריין המין המרצה עונש מאסר של חמישה חודשים שוחרר בשל קיצור מנהלי • משפחותיהם של ניסים שטרית ואברהם אדרי: "זה אבסורד, אנחנו מדינה שהיא גן עדן לפושעים. משתחרר ארכי-פושע עם דם על הידיים"
ורד פלמן ועקיבא ווייס
15 בדצמבר 2021
09:32
עודכן ב 12:42

אליעזר ברלנד, ראש קהילת שובו בנים, השתחרר היום (רביעי) מהכלא בעקבות קיצור מנהלי שנקבע לפי תקני התפוסה בבתי הסוהר. ברלנד נכנס בסוף חודש אוקטובר לשאת את יתרת מאסרו בגין פרשת העושק והמרמה, שבמסגרתה הורשע בהסדר טיעון במרמה של אנשים במצוקה שפנו לסיועו. עוד הורשע בעבירות מס. מחוץ לביתו של ברלנד התאספו חסידים שלו, והם ממתינים לקבל את פניו.

מאיר, אחיו של ניסים שטרית, ויצחק, אחיו של אברהם אדרי, שרציחותיהם נחקרות בפרשת ההיעלמות והרצח מלפני 30 שנה, הגיבו בזעם לשחרור ברלנד. בטרם הקראת כתב האישום של החשוד ברוך שרביט, אמר שטרית: "אנחנו מדינה שהיא גן עדן לפושעים. אנחנו מרגישים מאוימים". לדברי מאיר שטרית, "משתחרר ארכי-פושע עם דם על הידיים". לפני כחודש וחצי, במהלך חקירתו של ברלנד, הוא נפגש עם מאיר שטרית ואמר לו: "אתה יכול לשבת שבעה ולומר קדיש. מצטער שלא אמרתי לך את זה לפני 35 שנה". המשטרה אמרה אז כי הוא היה המשלח ונתן את את ההוראות לחוטפים ולרוצחים, אך לא נכח בעת המעשים.

בריאיון לתוכנית "סדר יום" אמר האח: "זה שיא האבסורד שביום הקראת כתב האישום של הרצח של אחי והתחלת המשפט - מי שנתן את ההוראה יוצא על טכני, כי אין מקום לארכי-פושע הזה בבית סוהר". לדבריו בריאיון לליאת רגב, "האדם הכי מסוכן שיש חוזר לאנשים המטורפים שלו, והוא יכול לתת להם הנחיות להמשיך בהשתוללות שלו. אם לא הייתה התיישנות, הוא היה עצור עד תום ההליכים".

האזינו לריאיון עם מאיר שטרית בתוכנית "סדר יום"

אמש שיגרו עורכי דינה של משפחת שטרית מכתב בהול לשר לביטחון הפנים ולנציבת שב"ס בדרישה שלא לשחרר את ברלנד. "אל לכם בשום אופן לאפשר שחרורו המנהלי בטרם ירצה כל שניה שנגזרה עליו. דמו של הנער נסים שטרית זועק מן האדמה, זועק למערכות הצדק והאכיפה לעשות את תפקידן ללא כחל וסרק".

עלייתו ונפילתו של ברלנד | האזינו להסכת "עוד יום"

ברלנד הורשע והודה בעסקת טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה, איום, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בפועל נגזרה על ברלנד שנת מאסר וחצי, שממנה קוזז זמן מעצרו. ברלנד נכנס לאגף המלר"ש - המרכז רפואי של שירות בתי הסוהר, תחת השגחה קפדנית.

כך פענחתי רצח מלפני 30 שנה | האזינו להסכת עוד יום

אתמול הותר לפרסום כי ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין חשוד במעורבות ברצח אברהם אדרי ב-1990. בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור שהגיש. לפני כשלושה שבועות, באחד הדיונים בבית המשפט, המשטרה טענה כי ראש העירייה היה נוכח ברצח של אדרי. עוד טענו במשטרה כי הוא פעל עם אחרים, ויחד הם הובילו לרצח.

כמו כן, הותר לפרסם כי ששון צמח, נהג הסעות כבן 60, נעצר עם רובינשטיין. זהותו של צמח הותרה לפרסום לבקשת כלי תקשורת ובהם כאן חדשות. בית המשפט המחוזי דחה גם את ערעורו של צמח וקבע כי התרשם מחומרי החקירה שאין מדובר בחשד בעוצמה נמוכה או בראיות שמשקלן קל כנוצה.

בשיחה ששודרה בחדשות הערב בכאן 11 נשמע ראש העירייה אומר לפני כשנתיים לעיתונאית שני חזיזה, יוצרת הסרט "רב הנסתר" שהוביל לפתיחת החקירה מחדש, שהוא אינו מכיר את אדרי שנרצח ב-1990.