מחאת תמיכה ברופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בהדסה?

שישה רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בהדסה התפטרו לאחר סכסוך ממושך עם הנהלת ביה"ח. כאן באמת מסביר מה בדיוק קרה שם
יערה שפירא
21 ביוני 2017
17:00

מה קרה במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בהדסה?
שישה רופאי המחלקה ורוב הרופאים המתמחים בה התפטרו עקב סכסוך עם ההנהלה. הנהלת בית החולים נאלצה לחפש בבת אחת רופאים שיחליפו אותם, והצליחה רק באופן חלקי. בינתיים, הורי הילדים הקימו בית חולים שדה בגן סאקר בירושלים, שבו נמצאים כרגע חלק מהילדים והרופאים שהתפטרו. שאר המטופלים שהיו במחלקה נאלצים היום לנסוע לקבל טיפול בבתי חולים המרוחקים בביתם, מכיוון שלטענתם אין מחלקה מתאימה לילדיהם בירושלים.

בית חולים שדה לילדי המחלקה שהוקם בגן סאקר בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90) בית חולים שדה לילדי המחלקה שהוקם בגן סאקר בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

למה הרופאים מסוכסכים עם מנכ"ל בית החולים?
צוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית מצוי בסכסוך עם מנכ״ל הדסה החדש, פרופסור זאב רוטשטיין, כמעט מרגע שנכנס לתפקידו בפברואר 2016. המצב החריף בפברואר 2017, כשמנהל המחלקה פרופסור מיקי וינטראוב איים שיעזוב את בית החולים בשל שינויים שרוטשטיין הוביל במחלקה. אחד מהשינויים האלו היה איחוד בין מחלקת השתלת מח העצם לילדים עם המחלקה המקבילה למבוגרים.

לפני שלושה חודשים, אחרי שרוטשטיין העביר חלק ניכר מהשתלות מח העצם לילדים למחלקת המבוגרים, האיומים הפכו למציאות. הרופאים הגישו את התפטרותם בטענה שהנהלת הדסה מכריחה אותם לבצע פרקטיקות פסולות מבחינה רפואית כמו ביצוע השתלות בילדים במחלקה למבוגרים, דבר שמסכן אותם. בנוסף, הרופאים טענו שבית החולים מתמקד בתיירי מרפא, שמכניסים כסף רב לבית החולים אך מתקבלים על חשבון הילדים הישראלים.

לאחר מכן פנו הרופאים לבית החולים שערי צדק בבקשה להיקלט בו כמחלקה שלמה. הנהלת הדסה טענה כי הרופאים יזמו את המשבר בכוונה כדי לעבור בתנאים משופרים לשערי צדק. עם זאת, כדי להעביר את המחלקה לשערי צדק צריך את אישור משרד הבריאות, אישור שהמשרד לא העניק. 

מה עשו בבית החולים הדסה אחרי שכל הרופאים התפטרו?
בית החולים נעזר ברופאים מתגברים מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית בשיבא וד"ר גל גולדשטיין מונה למנהל המחלקה במקום ד"ר וינטראוב. 

ומה כל הצדדים רוצים?
רופאי המחלקה המתפטרים רוצים לעבור כמחלקה אחת לבית החולים שערי צדק, או לחלופין לחזור להדסה בתנאי שמנכ״ל בית החולים לא ימשיך בתפקידו.

הנהלת הדסה אמנם רוצה שהרופאים יחזרו לעבודתם, אך לא מוכנה לפטר את המנכ"ל או להזיז את מנהל המחלקה החדש מתפקידו לטובת השבת הניהול לפרופסור וינטראוב.

משרד הבריאות רוצה לסיים את המשבר בלי להעביר את המחלקה לשערי צדק, כדי לא להחליש את רוטשטיין בהדסה ולעודד ״מרד״ נוסף של רופאים.

הורי הילדים חולי הסרטן שמטופלים במחלקה פתחו במחאה בדרישה ממשרד הבריאות לאשר את העברת המחלקה עם הצוות המקורי לבית החולים שערי צדק. עם זאת, ההורים גם יסכימו שהצוות יחזור להדסה, העיקר בשבילם הוא שהילדים ימשיכו להיות מטופלים על ידי רופאים שמכירים אותם.

למה ראש הממשלה התערב?
לפי מה שכתב בבנימין נתניהו בפוסט בפייסבוק, הוא התערב לאחר שרעייתו פנתה אליו וביקשה שיסייע לילדים החולים. גם הורי הילדים וחברי הכנסת יהודה גליק ואיילת נחמיאס ורבין פנו לרעיית ראש הממשלה בבקשה שתדבר על כך עם בעלה ותנסה לעזור. הקריאות האלה ככל הנראה גרמו לראש הממשלה להגיב והוא שוחח כמה פעמים עם שר הבריאות יעקב ליצמן על כך. אם כי, עד כה הוא לא מעורב ישירות במגעים עם הרופאים. 

אז מה יקרה עכשיו?
היום התפוצצו המגעים הישירים שהתנהלו בין משרד הבריאות לרופאי המחלקה המתפטרים. הרופאים השיבו כי אין טעם יותר בהמשכם וכי מעתה כל ניסיון גידור ביניהם ייעשה רק בחסות בג"צ. אם זה יכשל, סביר להניח שרבים מהילדים שטופלו בהדסה יעברו לבתי חולים רחוקים יותר במרכז.

#מה_בדיוק_הסיפור: כתבי כאן באמת מסבירים הכל מהתחלה

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של אלוביץ'?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של דרעי?

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בגלובוס מקס?