מטוס בלתי מאויש
צילום: צחי בן עמי, פלאש 90

דיווח בלבנון: מערכות נ"מ סוריות ירו לעבר כלי טיס ישראליים בלתי-מאוישים

ערוץ "אל מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה: בעקבות הירי, המל"ט אולץ לחזור למרחב האווירי של ישראל
רועי קייס
14 בפברואר 2018
21:56

רשת אל-מיאדין הלבנונית, המזוהה עם ארגון הטרור חיזבאללה, מדווח הערב (רביעי) כי מערכות הגנה אווירית בסוריה ירו לעבר כלי טיס ישראלי בלתי-מאויש באזור קוניטרה בדרום סוריה. על פי הדיווח, הירי אילץ את הכלי הבלתי-מאויש לחזור למרחב האווירי הישראלי. 

בשבת האחרונה חדר מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה T4 בעומק סוריה.

במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.

אתמול דווח בכאן רשת ב' כי אתר אופוזיציה בסוריה ציטט גורמים המקורבים למשטר הסורי, לפיהם בתקיפות הישראליות היו פגיעות מדויקות במטרות איראניות בלבד ובהן גם בטייסים ובטכנאים שתפקידם להפעיל כלי טיס בלתי מאויישים. זאת בעוד שבבסיס היו גם גם מטוסים של חיל האוויר הסורי וכוחות רוסיים, שלא נפגעו.

ביום חמישי האחרון  נורתה אש משטח סוריה לעבר כלי טיס ישראלי בלתי מאויש. מספר קליעים נמצאו בכפר מג'דל שמס שבצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים אך נזק נגרם לבית. גורמים המזוהים עם משטר אסד הפיצו תיעוד עם רגעי הירי.