זירת הירי בפלסטיני ביריחו

הרג הפלסטיני ביריחו: המשטרה הצבאית חוקרת 9 לוחמים מגדוד לביא

התשעה - בהם מפקד המחלקה, פרמדיק וחובשת - נחקרו אתמול והיום, וחזרו לשרת בתפקידיהם ביחידה. החקירה מתמקדת בירי בפלסטיני שתועד כשהוא מנסה לתקוף חייל, במכות שספג לאחר מכן, ובטיפול הרפואי שבמהלכו לא זוהתה פציעת הירי
רועי שרון
26 בפברואר 2018
18:21

המשטרה הצבאית חוקרת תשעה לוחמים מגדוד לביא הבקעה בפרשת הפלסטיני שנהרג ביריחו בשבוע שעבר במהלך מעצר מבוקשים בעיר. במקרה, שתועד והופץ ברשתות החברתיות, נראה יאסין סראדיח, בן 31, מחזיק חפץ מסוים, רץ לכיוון חייל שהיה בסמוך - ונורה על ידו. לאחר מכן, נראים חיילים בועטים בו כשהיה שרוע על הקרקע.

ביום שישי האחרון התגלה בנתיחת המכון לרפואה משפטית כי סראדיח מירי לאחר שקליע חדר לבטנו. ממצאי הנתיחה סתרו את תחקיר צה"ל, שפורסם קודם לכן, לפיו הפלסטיני נהרג כתוצאה משאיפת גז מדמיע. עוד עלה מנתיחת הגופה כי החבלות האחרות שהיו על גופו, מעבר לחדירת הקליע, היו מינוריות ולא יכלו להביא למותו.

החקירה מתמקדת כעת בשלוש נקודות: ראשית - הירי של הלוחם בפלסטיני שהסתער עליו עם מוט ברזל, שנית - המכות שספג הפלסטיני לאחר הירי, שלישית - הטיפול הרפואי, מכיוון שהחובשת והפרמדיק בתאג"ד לא זיהו פציעת ירי.

כל הלוחמים החשודים במעורבות שהובילה למותו של סראדיח - מפקד המחלקה בדרגת סג״מ, פרמדיק, חובשת, לוחמת, וחמישה לוחמים - נחקרו אתמול והיום, וחזרו לשרת בתפקידם ביחידה. הסנגוריה הצבאית מלווה בייעוץ משפטי את כל הנחקרים בפרשה, באמצעות סנגורים בשירות סדיר ומילואים.

בצה"ל טענו לאחר האירוע כי במהלך פעילות צבאית ביריחו, התפתחה הפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. סראדיח רץ אל עבר החיילים כשבידו מוט ברזל. הכוח ירה לעברו אך הוא ככל הנראה לא נפגע מהירי. לאחר מכן הפעילו החיילים כוח כדי לעצרו, תוך שהוא מנסה לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים.

החיילים עצרו ואזקו אותו. הוא נבדק בשטח בידי חובשת שקבעה כי מצבו תקין. לאחר מכן, אומרים בצה"ל, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר לא הרחק מהמקום שבו הוחזק סראדיח, ונראה שנחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי החל להתדרדר והוא פונה וטופל על ידי חיילי צה״ל שלבסוף קבעו את מותו. בחיפוש שנעשה בכליו התברר כי אף נשא על גופו סכין.