צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

אחיו של העיתונאי שנהרג בעזה לכאן חדשות: "הוא לא הטיס רחפן"

לדברי האח וצלם עיתונות נוסף, ההרוג צילם בעזרת מצלמה רגילה ולא היה איש חמאס. ליברמן: "חמאס השתמש בעיתונאים לביצוע פיגועים, הצלם היווה סיכון"
גל ברגר
08 באפריל 2018
12:41

אחיו של צלם העיתונות יאסר מורתג'א, שלפי טענות הפלסטינים נהרג בסוף השבוע האחרון בעזה מירי צה"ל, אמר היום (ראשון) לכאן חדשות כי הוא לא הטיס רחפן, אלא צילם את העימותים במצלמה רגילה שאותה החזיק באמצעות מתקן שנועד לייצב אותה. את הדברים אמר האח, מועתסם מורתג'א, בתגובה לטענות שהשמיע שר הביטחון אביגדור ליברמן בראיון הבוקר לכאן רשת ב'.

לפי שר הביטחון, "חמאס השתמש עשרות פעמים גם בעיתונאים וגם באמבולנסים לביצוע פעולות טרור. מי שמעלה רחפן מעל כוחות צה"ל - לא ניקח סיכון. הזהרנו מראש את כולם. העברנו התרעות בערבית, בעברית ובאנגלית. מי שמסכן את חייו, זה על דעתו". גם מקור בעזה מסר כי מורתג'א צילם בעזרת רחפן.

האזינו לראיון המלא עם השר ליברמן:

בתגובה לכך אמר אחיו של ההרוג כי "יאסר רצה להעביר את התמונה בצורה הברורה ביותר וקרוב ככל האפשר לעימותים. הוא לבש אפוד שנכתב עליו עיתונות בצורה ברורה ולמרות זאת צלף ירה בו בבטן במכוון". עוד הוסיף מורתג'א כי בכוונת המשפחה להגיש תביעה נגד צה"ל, וכי וארגון זכויות אדם בעזה כבר פנה אל בני המשפחה בעניין זה.

אל דבריו של האח הצטרף צלם עיתונות נוסף, שהיה לטענתו לצד ההרוג בעת האירועים, ואמר לכאן חדשות כי מי שירה בו ידע שהוא יורה בעיתונאי, למרות שהוא לא היווה שום סכנה: "הצבא שלכם בעצמו אומר שהוא יודע לאן הולך כל קליע שהוא יורה. נורה בו קליע אחד בלבד. את הקליע הזה אתם יודעים לאן שלחתם". השניים גם הכחישו את הטענות שמורתג'א היה איש חמאס.

בראיון לתכנית "הבוקר הזה" ליברמן גם טען ש"כל המפגינים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה מקבלים שכר מהחמאס". לדבריו, אלו שתוקפים את ישראל על פעולותיה בעזה נוהגים בצביעות. "בסוף השבוע הזה נהרגו מאות אנשים בסוריה, כולל עשרות ילדים ונשים, ולא שמעתי את מזכ"ל האו"ם ולא ראינו את מועצת הביטחון והליגה הערבית מתכנסות", אמר שר הביטחון. "צריך להבין באיזו סביבה אנחנו חיים".

האזינו לראיון המלא עם ח"כ טיבי:

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס גם הוא בראיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' להפגנות ברצועת עזה. "עשרות אלפי מפגינים אומרים שזאת הפגנה לא אלימה. החומר מצולם, מדובר בירי מדויק של צלפים לעבר עיתונאים. דובר צה"ל מתחמק מתשובה, ושר הביטחון אומר שירינו עליו כי הוא צילם את החיילים. האם צילום חיילים זה גזר דין מוות?", אמר.

"אני קורא להמשיך בהפגנות לא אלימות. מיליון אנשים לא יחצו את הגבול", המשיך טיבי. "יש כבר מאבק על התודעה, גם דוברי צה"ל שמתדרכים את הקצינים אומרים שיש קרב כזה. צריך לשנות דיסקט. חייבים לשנות את המציאות בעזה". 

בסך הכול דיווחו הפלסטינים על תשעה הרוגים בעימותים לאורך הגדר ברצועת העזה, בסוף השבוע האחרון. עוד דווח כי יותר מאלף בני אדם נפצעו מאש חיה. צה"ל מסר בתגובה לדיווחים על מות העיתונאי: "צה״ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה״ל אינן מוכרות, והן נבדקות".

תיעוד מהבערת הצמיגים בגבול עזה: מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר בהלוויתו של מורתג'א כי הוא נשא מצלמה רק כדי להביא את האמת של העם הפלסטיני שחי תחת מצור וכיבוש. "העיתונאים ניצבים בראש ההמונים הנוהרים לגבולות עזה, אשר כתשו במרצם, בדרכי שלום ובדרכים מתורבתות את תפיסת הביטחון בגבולות עזה", אמר הנייה.

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר ש-20 אלף פלסטינים השתתפו ביום שישי בהפרות סדר אלימות, בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, במסגרתם הובערו אלפי צמיגים לאורך גדר המערכת בגבול עם ישראל. לדבריו, היו ניסיונות לפגוע בגדר ולחצות אותה בחסות העשן הסמיך. כמו כן, השליכו המתפרעים מטעני חבלה ובקבוקי תבערה. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, וירו על פי הוראות הפתיחה באש.

בכיר משרד החוץ המצרי: "מנסים להפסיק את קמפיין הצעדה"

מצרים וסעודיה מפעילות לחצים על חמאס כדי שיפסיק את קמפיין צעדת השיבה שעלול לצאת משליטה ולערער את המצב באזור. בכיר במשרד החוץ בקהיר מסר לאתר אינטרנט במפרץ הפרסי כי המצב בעזה נמצא לקראת פיצוץ בכיוון ישראל ובכיוונים נוספים, וישנו חשש כי הזעם יופנה גם אל גבולותיה של מצרים בשבועות הקרובים.

תיעוד בערוץ "פלסטין אל-יום", המקורב לג'יהאד האיסלמי: פלסטיני שמחזיק חפץ בידו, מנסה לחצות את הגדר ונורה:


לטענת הבכיר המצרי, חמאס דחה הזמנה של מצרים לבוא לקהיר בשל ההתפתחויות בעזה. על פי דיווחים שונים בתקשורת הערבית, משלחת של המודיעין המצרי צפויה לבוא בקרוב לעזה לדון עם חמאס בהתפתחויות.

משרד הבריאות בעזה בפניה דחופה לארגון הבריאות העולמי: "סייעו לנו"

משרד הבריאות בעזה שיגר בסוף השבוע פניה דחופה לארגון הבריאות העולמי ולגורמים בינלאומיים נוספים בבקשה לקבל סיוע דחוף בתרופות ובציוד רפואי לבתי החולים ברצועת עזה, לנוכח המספר הרב של הפצועים. לפי גורמי רפואה בעזה, בתי החולים זקוקים באופן מיידי לאנטיביוטיקה מסוגים שונים ולתרופות אחרות לרבות חומרי הרדמה וחומרים להקלה על קשיי נשימה. כמו כן לדבריהם, יש גם צורך ברופאים מיומנים ובכוח אדם מקצועי שייתנו מענה למטופלים הרבים.