ג'פער פרח בבית המשפט לפנות בוקר

למרות בקשת המשטרה: ביהמ"ש הורה לשחרר את עצורי ההפגנה בחיפה

מנכ"ל ארגון "מוסאווה", ג'פער פרח, שטוען כי נפצע בעת מעצרו, שוחרר מבית החולים ואמר לכאן ב': "העבירו אותי מזינזנה לזינזנה עם שבר ברגל. אגיש נגד השוטר תביעה אישית"
כתבי כאן חדשות
21 במאי 2018
07:38
עודכן ב 08:00

בית משפט השלום בחיפה הורה לשחרר הבוקר (שני) את 19 העצורים מהפגנת ההזדהות של ארגוני שמאל אמש עם עזה, ובהם מנכ"ל ארגון "מוסאווה", ג'פער פרח. הם חשודים בסדרה של עבירות ובהן תקיפת שוטר והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, פגיעה ברכוש במזיד והתנהגות פרועה במקום ציבורי. שחרורם של שבעה מהעצורים עוכב כדי לאפשר למשטרה לערער על החלטת בית המשפט.

פרח טען כי נפצע בעת מעצרו, שוחרר מבית החולים ואמר: "עם שבר ברגל העבירו אותי מזינזנה לזינזנה. אני יודע מי השוטר ואגיש נגדו תביעה אישית. אני לא סומך על המחלקה לחקירות שוטרים שיחקרו את האירוע הזה. הגיע הזמן שישראל תכבד חופש ביטוי, זה לא איראן".

בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' סיפר פרח על המעצר של בנו: "לפני שעצרו אותי, עצרו את הבן שלי. הניידת דהרה ברחובות חיפה, לא עצרה באור אדום, עשתה תאונת דרכים כשהבן שלי ואחיין שלי היו בניידת ונפצעו. במקום שהבן שלי יילקח לבית החולים, הוא נלקח לתחנת המשטרה".

האזינו לריאיון המלא עם ג'פער פרח:

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתכנית כי הוא מתייחס ברצינות רבה לטענותיו של ג'עפר פרח, ומצפה שהמחלקה לחקירות שוטרים תבדוק את האירועים מהר ככל האפשר. לדבריו, מקומו של שוטר שפועל באלימות אינו במשטרה. עם זה, הדגיש ארדן כי לא הוגן לקבוע מסקנות על פי טענותיו של צד אחד בלבד.

ארדן ציין כי השוטרים נאלצים להתמודד עם מצבים מורכבים בשבריר שניה, אך הדבר אינו מצדיק גילויי אלימות. "המשטרה היא שהוטל עליה לאזן בין חופש הביטוי לבין שמירה על הסדר הציבורי. בהפגנות האלה ניסו לחסום צירי תנועה ותקפו בהן שוטרים", אמר ארדן.

האזינו לריאיון המלא עם השר גלעד ארדן:

השר התייחס גם להתנהגותו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, שקילל שוטרים לאחר שלא הותר לו להיכנס לבית החולים ולבקר את פרח: "איימן עודה כמו כל חבר כנסת כפוף לחוק. אם הוא חושב שהשוטר נותן לו הנחיה לא חוקית, הוא יכול לפנות לבית המשפט. הוא לא יכול להשתולל, לקלל ולהפריע לשוטר למלא את תפקידו".

"איימן עודה מגיע לכל מקום כזה כדי להסית ולהתסיס. הוא תמיד טוען שהכל במסגרת תפקידו. אני מגדיר אותו כמי שתומך בטרור ותומך בחרם ותמיד מנסה להתסיס ולהציג עצמו כקורבן", הוסיף השר ארדן.במהלך הדיון, השופט בבית המשפט, אמיר סלמה, העביר ביקורת על המשטרה ואמר כי לא מדובר בתקיפת שוטרים, כמו שהמשטרה טענה, אלא בהפרעה לשוטר בביצוע תפקידו. מהדיון עלה כי שבעה מהעצורים הגיעו לבדיקות בבית החולים כתוצאה מחבלות ופציעות במהלך מעצרם.

סלמה ציין שהשבעה שבגינם המשטרה דורשת לערער על החלטת השחרור, הם אנשים "נורמטיביים ללא עבר פלילי". השופט קבע כי ניתן לשחררם ממעצר בתנאים מגבילים – איסור השתתפות במחאות בימים הקרובים.


מאות בני אדם הגיעו אמש להפגנת הזדהות של ארגוני שמאל עם עזה, בשכונת המושבה הגרמנית בחיפה. מנגד התקיימה בעיר הפגנה של עשרות פעילי ימין במחאה על "התמיכה בחמאס". זאת בהמשך להפגנה שנערכה שלשום בחיפה, ובה נעצרו 21 פעילי שמאל - יהודים וערבים. מהמשטרה נמסר כי יותר מ-170 שוטרים נפרסו בהפגנות, וכי בין השאר נשמעו קריאות: "מעזה יצאה ההחלטה אינתיפאדה וניצחון", "עזה היי חזקה" ו"ישראל מדינת טרור, ברוח ובדם נפדה אותך עזה".

השתתפו בהכנת הידיעה: ניצן גלוסמן, ערן זינגר ואורלי אלקלעי