ההפגנה בחיפה
צילום: ניצן גלוסמן

מאות השתתפו בהפגנות מקבילות בחיפה: "ישראל מדינת טרור"

שוטרים רבים חצצו בין הפגנות של פעילי שמאל וימין בעיר, בזמן שבית המשפט דן בהארכות המעצר של משתתפי המחאות האלימות בסוף השבוע. מזכ"ל ארגון מוסאווה ג'עפר פרח הגיע לדיון בקביים והתקבל בתשואות: "שוטר בעט לי ברגל ושבר לי את הברך". ארדן פנה ליועמ"ש: "לחקור את ח"כ עודה שקילל שוטרים"
כתבי כאן חדשות
20 במאי 2018
19:53
עודכן ב 23:09

מאות בני אדם הגיעו הערב (ראשון) להפגנת הזדהות של ארגוני שמאל עם עזה, בשכונת המושבה הגרמנית בחיפה. מנגד התקיימה בעיר הפגנה של עשרות פעילי ימין במחאה על "התמיכה בחמאס". זאת בהמשך להפגנה שנערכה שלשום בחיפה, ובה נעצרו 21 פעילי שמאל - יהודים וערבים.


במהלך ההפגנה היום ניסה אדם לתקוף את יו"ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, וקילל אותו. השוטרים במקום הרחיקו אותו. בנוסף, מפגין אחד נעצר בכניסה לבית המשפט בעיר, שדן בהארכת מעצרם של משתתפי ההפגנה בסוף השבוע. 

מהמשטרה נמסר כי יותר מ-170 שוטרים נפרסו בהפגנות שנערכו בחיפה, וכי בין השאר נשמעות קריאות: "מעזה יצאה ההחלטה אינתיפאדה וניצחון", "עזה היי חזקה" ו"ישראל מדינת טרור, ברוח ובדם נפדה אותך עזה".

19 עצורים מהפגנות סוף השבוע מובאים במקביל להפגנות לבית המשפט, שם המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם בחמישה ימים. בין העצורים נמצא גם מנכ"ל ארגון "מוסאווה", ג'עפר פרח, שגם נפצע, לטענתו, בעת מעצרו ואושפז בבית החולים בני ציון בחיפה. הוא הוחזר אמש למעצר בתום הטיפול הרפואי שקיבל בבית החולים.

פרח טען במהלך הדיון בבית המשפט: "הגעתי לחפש את הבן שלי כדי לקחת אותו הביתה, כשהחליטו לעצור אותי. בתחנת המשטרה אחד השוטרים בעט לי ברגל ושבר לי את הברך".

עם כניסתו לאולם, זכה פרח למחיאות כפיים מח"כ עודה ומיו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה הנוכחים באולם. סניגורו הציג לשופט כיצד נעצר, לטענתו, ללא התנגדות. מנגד, התובע המשטרתי אמר כי ישנן עדויות של השוטרים בנוגע לטענות סביב הפגיעה ברגלו.


ח"כ עודה תועד אתמול כשהוא מתעמת עם שוטרים בבית החולים, לאחר שאלה מנעו ממנו לבקר את פרח. במסגרת העימותים קרע עודה לעבר אחד השוטרים: "לך קיבינמט. אתה אפס".


בעקבות פרסום התיעוד, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תקף את עודה: "כל יום שאיימן עודה ושות׳ מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה". ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר בגבוה לדברי ליברמן: "מחבלים? כלא? ליברמן תתכונן, אותנו אולי תצליח לדחוק לחקירה פוליטית, אבל הראשון שיגיע לטריבונל (בינ"ל) הוא אתה".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום כי פנה ליועץ המפשטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ עודה: "לא ייתכן שח"כ מכהן יקלל שוטרים ויפריע להם בעת מילוי תפקידם. הגיע הזמן שח"כים מהרשימה המשותפת ישלמו מחיר על מעשיהם ועל התנהגותם הגסה".

הערב אמר איימן עודה בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי "המשטרה מתייחסת אלינו כאויבים ולא כאזרחים. אני מפגין סדרתי ואף פעם לא חוויתי אגרסיביות מצד משטרת ישראל, כמו שחוויתי ממנה בשבוע האחרון".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, התייחס גם הוא לנושא ואמר: "אנחנו מכירים את ג'עפר פרח מפעילותו הענפה בכנסת. איש שיחה וגם לעיתים איש ויכוח, אבל בטח לא אלים. זכות ההפגנה בישראל שמורה לכולם. לכן, יש לקיים בדיקה רצינית ולתת לציבור תשובות מלאות על שאירע".


מהמשטרה נמסר בתגובה למעצרו של פרח כי "למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח, ממצאי הבדיקה עד כה מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו.

"אנו מצפים מכל הנוגעים בדבר לנהוג באחריות, להמתין לסיום הבדיקה המקצועית ולהימנע מפרסומים מטעים שכל תכליתם הסתה והתססה, המשרתת אינטרסים זרים ומנסה לפגוע בשגרת החיים התקינה בעיר ובמרקם החיים הייחודי לה".

ח"כ ג׳מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת קרא לשחרר את עצורי ההפגנות בחיפה: "המשטרה ממשיכה לנהוג באזרחים הערבים כאויבים ופועלת באלימות. מטרתה ומניעיה הם פוליטיים: למנוע את מחאתנו והזדהותנו עם בני עמנו בעזה, שהצבא יורה וטובח בהם, תוך ביצוע פשעי מלחמה".

בהכנת הידיעה השתתפו: ערן זינגר, ניצן גולסמן ואורלי אלקלעי