טראמפ ומון בפגישה היום
צילום: אי-פי

טראמפ: ייתכן שמפגש הפסגה עם קוריאה הצפונית לא יתקיים

הנשיא האמריקני הודיע על פירוז חצי האי כתנאי הכרחי לקראות השיחות, דבר שלפי ההערכות קים ג'ונג און לא יוכל לקבל. "אם זה לא יקרה עכשיו אולי זה יקרה בזמן אחר", אמר טראמפ לפני פגישתו עם נשיא קוריאה הדרומית
מואב ורדי
22 במאי 2018
22:01

נשיא ארצות הברית נפגש הערב (שלישי) עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה אין, והציב תנאים לקראת מפגש הפסגה עם קים ג'ונג און. טראמפ הודיע שפירוז קוריאה הצפונית הוא תנאי הכרחי, והוסיף שיש סיכוי שהפגישה כלל לא תתקיים. לפי ההערכות המנהיג מפיונגיאנג לא יסכים מראש לדרישתו של טראמפ.

"יהיה מצוין אם הפסגה עם קוריאה הצפונית תתקיים בסינגפור, אך גם אם לא זה בסדר", אמר טראמפ לפני פגישתו עם מקבילו מסיאול. "ישנם תנאים מסוימים שאנו מעוניינים בהם ואם לא נקבל אותם לא נקיים את הפסגה. אם זה לא יקרה עכשיו אולי זה יקרה בזמן אחר, פירוז הוא תנאי מחייב".

"נבטיח את ביטחונו של קים", אמר טראמפ אם המנהיג מפיונגיאנג יסכים להשלים את תהליך הפירוז. לדבריו, "סין, יפן וקוריאה הדרומית יהיו מוכנות לסייג ולהשקיע כסף כדי להפוך את קוריאה הצפונית לגדולה".

בשבוע שעבר איימה קוריאה הצפונית שלא תשב לשיחות עם הממשל הנוכחי של קוריאה הדרומית, כל עוד לא ייפתרו הנושאים שהובילו להשעיית השיחות בדרג גבוה בין המדינות. בכיר צפון קוריאני אמר לסוכנות הידיעות הרשמית במדינה כי הממשל הדרום קוריאני הנוכחי הוא "חדל אישים".

קודם לכן איימו בפיונגיאנג לבטל את הפסגה המדינית עם ארצות הברית. זאת, בעקבות תרגילים צבאיים משותפים שעורכים האמריקנים עם קוריאה הדרומית. בפיונגיאנג כינו את האימונים המשותפים "פרובוקציה".