מלך ירדן, עבדאללה השני
צילום: אי-פי

עבדאללה בשיחות סגורות: יוזמת טראמפ עלולה להצית מהומות בירדן

מלך ירדן אמר בשבועות האחרונים כי ייתכן שמיליוני הפלסטינים הנמצאים בירדן יחשבו שתכנית השלום של טראמפ מוטה לטובת ישראל
גילי כהן
21 ביוני 2018
20:46

מלך ירדן, עבדאללה השני, וגורמים בכירים בממלכה ההאשמית, אמרו בשבועות האחרונים בשיחות סגורות כי הם חוששים שהצגת יוזמת השלום של ממשל טראמפ תצית מהומות פנימיות בירדן - כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. הסיבה לכך היא האפשרות כי מיליוני הפלסטינים הנמצאים בירדן יחשבו שהתכנית תהיה מוטה לטובת ישראל.


הערכה היא כי יוזמת השלום של הנשיא האמריקני תוצג בשבועות הקרובים, אך טרם נקבע לכך מועד. שליחיו ויועציו של טראמפ; חתנו של הנשיא האמריקני ג'ארד קושנר, וג'ייסון גרינבלט; מבקרים השבוע במזרח התיכון, ובסוף השבוע צפויים להגיע לירושלים ולפגוש את ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בשבוע הבא יגיע המלך עבדאללה לביקור בוושינגטון, אחרי שנפגש עם נתניהו ועם קושנר וגרינבלט. הוא צפוי לשוחח עם טראמפ על יוזמת השלום ועל המצב בסוריה.

השבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי חלק משמעותי מהפגישה ברבת עמון בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין מלך ירדן, עבדאללה השני, עסק בנושא סוריה ובפרט בפעילות האיראנית במדינה המשוסעת. במהלך הפגישה התקיים תיאום עמדות בנושא בין ירדן וישראל, ובאפשרות ההסדרה בין רוסיה, ארצות הברית וירדן על אזורי הפסקת האש.

בישראל ובירדן חוששים מכך שכוחות מקרב המיליציות האיראניות יגיעו לקרבת הגבול, כמי שמוטמעים בקרב כוחות משטר אסד. בלשכת ראש הממשלה סרבו להתייחס לדברים.