צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הוועדה החליטה: מכינת בני ציון לא תפתח בשנה הבאה

בבדיקת הוועדה נמצא שהעמותה והמכינה לא סיימו את תהליכי ההתארגנות הנדרשים. פרקליטי ההורים השכולים: "המשך עצימת עיניים וחוסר פיקוח ורגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון"
לירן כוג'הינוף
29 במרץ 2019
00:36

מכינת בני ציון, שעשרה מחניכיה נספו באסון השיטפון בנחל צפית, לא תמשיך את פעילותה, כך קבעה הערב (חמישי) הוועדה שבחנה את הנושא. הוועדה מצאה כי העמותה והמכינה טרם סיימו את תהליכי התארגנות הנדרשים בהיבטים מהותיים, בהם הפן החינוכי, מבנה המכינה ואיתנות פיננסית. הדיון בנושא התקיים בתקופה של שנה בה הוקפאה הפעילות במקום, ובעקבות הבקשה לחדש את פעילותה לקראת שנת הלימודים הקרובה.

עורכי הדין אלי זהר ואפרת רייטן ממשרד המייצגים את ההורים השכולים מסרו בתגובה: "ההחלטה לסגירת מכינת בני ציון על ידי משרדי הממשלה, שהיו אמורים לפקח על פעילות המכינות, אינה פותרת את בעיית כלל המכינות הקדם צבאיות ואת הגורמים הממשלתיים מאחריותם לאסון. המשך עצימת עיניים וחוסר פיקוח ורגולציה מתאימה של משרד החינוך ומשרד הביטחון מדאיגים מאוד. אנו רואים בחומרה את העובדה ש-11 חודשים מאז אסון מכינת בני ציון ראש ממשלה טרם קיים את  הבטחתו והקים ועדת חקירה בלתי תלויה לחקר האסון כדי שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".

איציק אור אבא של אלה שנספתה באסון השיטפון בנחל צפית מסר בתגובה: "משרד החינוך, המשרד שאחראי על האסון בו נהרגו ילדינו, הוא זה שמחליט לסגור את המכינה. קשה לי לקבל את ההחלטה הזאת. במדינה מתוקנת הייתה צריכה לקום ועדת חקירה ממלכתית יום אחרי האסון, שהייתה מקבלת את ההחלטה לסגור את המכינה הייתי מקבל את זה. אבל לא יעלה על הדעת שמי שחתום על המכתב הוא מנכ"ל המשרד, האיש שחתום על האסון".

בחודש שעבר הודיעה הפרקליטות כי מנהל המכינה יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב, שהוביל את הטיול, יועמדו לדין בגין הריגה בכפוף לשימוע. בני משפחותיהם של ההרוגים קיבלו דיווח על זימונם של השניים לשימוע לפני הגשת האישום.

ההחלטה להעמיד את השניים לדין בגין הריגה בקלות דעת וחבלה חמורה התקבלה על ידי פרקליט המחוז. פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לאמץ אותה. כבר בסיום חקירת האסון, בזמן השלמות החקירה בספטמבר שעבר, הם נחקרו שוב בחשד להריגה.

לפני 11 חודשים, עשר נערות ונערים מהמכינה הקדם-צבאית נהרגו בשיטפון בנחל צפית בעת טיולם. המשטרה המליצה להעמיד לדין באשמת הריגה את מדריך המכינה, אביב ברדיצ'ב. על פי החקירה, לברדיצ'ב ולמנהל המכינה, יובל כהאן, היו לפני הטיול כמה סימנים באשר לחשש לשטפונות בנחל צפית, שהובילו לאסון.

מכינת בני ציון בתגובה להחלטה לסגור אותה: "המכינה מצטרפת באופן מלא לקריאת המשפחות להקמת ועדת בדיקה ממלכתית בלתי תלויה. מאז האסון ראשי המכינה החדשים לקחו אחריות וביצעו תהליכי התחדשות עמוקים. נלמד את הערות משרד החינוך ונבחן את צעדינו להמשך. לאורך 11 שנים מכינת בני ציון עסקה בפעילות חברתית פורצת דרך עם אזרחים ותיקים ונוער בסיכון והתחנכו בה כ-500 בוגרים שמשולבים כיום בתפקידים משמעותיים בצבא ובאזרחות. אנו מקווים שמפעל המכינות ימשיך לפעול בביטחון לטובת החברה הישראלית".