יוסי כהן
צילום: פלאש 90

יוסי כהן: "המוסד מאתר הזדמנות נדירה להסכם שלום כולל"

ראש המוסד אישר את הפרסום של כאן חדשות בכנס הרצליה: "איראן מאחורי תקיפת המכליות". כהן ציין כי ארגון הביון הישראלי מאתר הזדמנות נדירה, "אולי ראשונה בהיסטוריה", של המזרח התיכון להגיע להבנה אזורית
כרמל דנגור
01 ביולי 2019
11:44

ראש המוסד יוסי כהן אישר היום (שני) בכנס הרצליה את הפרסום בכאן חדשות והבהיר: "בוודאות, מהמקורות הטובים ביותר של הביון הישראלי והמערבי כאחד - איראן עומדת מאחורי ההתקפות על המכליות במפרץ הפרסי". כהן ציין כי ארגון הביון הישראלי מאתר כיום הזדמנות נדירה, "אולי ראשונה בהיסטוריה", של המזרח התיכון להגיע להבנה אזורית שתוביל להסכם שלום כולל.


לדברי כהן, האינטרסים המשותפים, המאבק באיראן, היחסים הקרובים עם הבית הלבן והיחסים הקרובים עם הקרמלין מייצרים חלון הזדמנויות חד פעמי. "למעגל החשוב של מדינות השלום הצטרפו עוד כמה מדינות באזור, חלקן באופן סמוי מן העין", אמר וציין את חידוש היחסים הפורמליים עם עומאן. ראש המוסד הדגיש כי חידוש היחסים בא לאחר מאמץ חשאי ארוך של המוסד.

"איראן מובילה תהליך מתנגש וסותר לתהליך של הידברות ושיתוף פעולה. איראן מושכת בדיוק לכיוון הפוך. במשך 40 שנה היא מערערת את המזרח התיכון", הבהיר ואמר כי הוא מתקשה להבין את מקור הסכסוך של איראן עם ישראל. 

כהן הסביר: "לכאורה, אין שום סיבה שמדינה הנמצאת 2,000 ק"מ תהיה איתנו במצב של עימות כלשהו. לצערי, המצב הנוכחי הוא תוצאה של תהליכי הקצנה רדיקליים, שביסודם שילוב מסוכן של דת ולאומנות. נוספו עם השנים גם אינטרסיים איראניים פנימיים. בדבר אחד אי אפשר להאשים את איראן - בתום לב או ברצון טוב".

כהן התייחס למבצע בטהראן ואמר כי הוא נדבך מרכזי במערכה שמנהל המוסד במשך כשני עשורים לדחות ולסכל את פרויקט הגרעין האיראני. המבצע אפשר לנו כאמור לעדכן את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית היכן החביאו האיראנים את המוצרים והחומרים הגרעיניים, לפקח עליהם ולהשמיד אותם.


"בזכות הפשיטה בלב טהראן אנחנו מצליחים בחודשים האחרונים להרחיק את איראן עוד מרחק ניכר מהפצצה. בכל רגע נתון בהתאם למכלול השיקולים והלחצים המופעלים עליה איראן יכולה לחדש את הפרויקט. הסכם הגרעין לא מונע זאת, הוא מהווה מכשול אבל זהו מכשול זמני וחלקי", הבהיר כהן.