-

"הוא רצח בדם קר את הילד שלי": סלומון טקה הובא למנוחות

אפוורקה טקה, אביו של סלומון, ספד לו: "לשוטר אין זכות לירות בילד שלי. במה אנחנו שונים שאנחנו אתיופים? אנחנו לא בובות. גם לנו מגיע קול". הוא מחה על שחרור השוטר היורה למעצר בית: "האדם שרצח את הבן שלי השתחרר לבית מלון"
אורלי אלקלעי
02 ביולי 2019
12:31
עודכן ב 13:35

בשעה זו (שלישי) מתחילה הלוייתו של סלמון טקה, בן ה-18 יוצא אתיופיה, שנורה ונהרג שלשום בידי קצין המשטרה בקריית חיים. בני משפחתו של טקה, מכרים, פעילים חברתיים ויוצאי העדה האתיופית באו להיפרד ממנו בבית העלמין תל רגב שבקריות, שם מתקיימת ההלווייה

אפוורקה טקה, אביו של סלומון, ספד לו בדמעות ותקף את מערכת אכיפת החוק: "לשוטר אין זכות לירות בילד שלי. איך אפשר לירות בבן אדם? למה בילד אחד כזה מסכן? האדם הזה הוא רוצח. איך הוא רוצח בדם קר את הילד שלי. האדם שרצח את הבן שלי השתחרר לבית מלון. זה הדין שנותנים לו. איך יכול להיות שהכול נהרס? איך קרה לנו הדבר הזה? במה אנחנו שונים שאנחנו אתיופים? אנחנו לא בובות. גם לנו מגיע קול. אנחנו מכבדים את החוקים והמנהגים פה אז למה אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו צריכים לקבל? נגמר! מספיק!". אפוורקה טקה הביע תקווה כי הוא ההורה האחרון שקובר את בנו.

אסף לגטה, חבר המשפחה, אמר בדברי ההספד כי העדה האתיופית תעשה הכול למען חברם. "זו עדה שתיתן הכול למען האחר. אנחנו חיילים טובים, אנשים ערכיים, לא באנו כדי שירצחו את הילדים שלנו לא נשלם מחיר יקר, לא שהילדים שלנו ימותו בגיל צעיר וישלמו בדם קר. נציגינו עושים הרבה. למה זה לא נפסק? למה טומנים ילד? אני מבקש סליחה מסלומון. לא היינו שם להגן עליו. הפקרנו אותו ובא שוטר והרג אותו. תבטיחו שזה האחרון. שמשפחות לא יקרעו. היתה פה טרגדיה נוראית. אסור לעבור לסדר היום ואם יש שופטים בירושלים, שיעשו צדק ולא ישחרר את הרוצח".


לגטה דרש שגוף חיצוני יבדוק את הירי בטקה ולא המחלקה לחקירות שוטרים. הוא קרא לבני המשפחות להשגיח על בניהם: "כשהם יוצאים מחוץ לבית מחכה להם מלכודת מוות. אנחנו חייבים להלחם על כל דם וכל ילד. כל מי שיוצא מחוץ לבית. זה ילד שהמדינה יכולה היתה להרוויח. אנחנו מחבקים כל אחד ורוצים שלום, אנחנו לא רוצים שיחבקו אותנו. אנחנו דורשים שוויון זכויות".

רב הקהילה האתיופית, הרב משה ברוך, ספד לטקה ואמר: "אנחנו צריכים להיות בצער מאוד גדול. הקהילה הזו מיוחדת ושימרה במשך 2,500 במסירות נפש  את היהדות שלה מאז בית המקדש הראשון. עוד לפני שעלינו לארץ לא רצו לקבל אותנו בדרך נכונה ויפה. הדבר הזה צריך להיפסק. אנחנו מתפללים לבורא עולם שייתן את השלום בינינו. זה מה שאנחנו צריכים".

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה קראה לראש הממשלה ולשר לביטחון פנים לדאוג לאלתר להקמת ועדת חקירה חיצונית "לאירוע האלים והקשה הזה" שבו חייו של הנער נלקחו על ידי שוטר. "ועדת חקירה היא הכרחית אם מעוניינים לעשות צעד לקראת הקהילה השרויה במשבר אמון חריף", אמרה. 

במשטרה נערכים להתחדשות הפגנות המחאה וחסימות הכבישים של יוצאי אתיופיה במוקדים שונים ברחבי הארץ, עם סיום ההלווייה. גופתו של טקה נותחה אתמול במכון לרפואה משפטית באבו כביר, אולם לא ניתן היה לקבוע האם נכונה עדותו של הקצין, שלא היה אז בתפקיד, לפיה ירה לכיוון הרצפה ואז הכדור ניתז ופגע בחזהו של טקה. זאת מאחר והוא נותח בניסיון להציל את חייו בבית החולים רמב"ם בחיפה. כעת, כל שנותר הוא חקירת הזיהוי הפלילי, שספק אם תצליח לחזק את עדותו של קצין המשטרה.

ההלוויה מתקיימת בצל ההפגנות של מאות בני אדם ברחבי הארץ במחאה על הרג טקה ותופעת אלימות השוטרים לטענתם. ליד תחנת משטרת זבולון שבקריית חיים פרצו אמש (שני) עימותים בין יוצאי העדה האתיופית לשוטרים. כמה מפגינים ניסו לפרוץ לתחנה והשוטרים הגיבו בהשלכת רימוני הלם. כמה בני אדם נזקקו לטיפול רפואי לאחר שנחבלו במהלך המהומות. מהמשטרה נמסר כי שלושה נפצעו קל.

במשטרה אף חוששים שיהיה מי שייקח את החוק לידיים וינסה להגיע אל קצין המשטרה או אל מי מבני משפחתו ולפגוע בהם. ברשת מופצת תמונתו של הקצין עם אשתו וילדיו לצד הכיתוב "זה השוטר המניאק שירה בסלומון טקה". קצינים בכירים אמרו לכאן חדשות כי "זה ייגמר ברצח".


בצומת קריית אתא הפגינו אתמול מאות בני אדם והכביש נחסם לתנועה. הפגנה נוספת נערכה מחוץ לקניון חיפה, גם שם חסמו המוחים צומת סמוך. בהמשך נחסם גם כביש החוף במחלף אולגה. מחאות נוספות התקיימו גם בדרום. בבאר שבע חסמו מפגינים את צומת הרחובות שדרות טוביהו ויגאל ידין, ובאשדוד נערכת מחאה מול תחנת המשטרה בעיר. גם באשקלון ובנתיבות הפגינו יוצאי אתיופיה. במרכז הארץ, מפגינים חסמו קטע בכביש 40 באזור רחובות, ואת המחלפים יבנה וראשון לציון בכביש 4.


הפגנה בקריית אתא במחאה על הרג סלומון טקה, יולי 2019