גלעד ארדן השר לביטחון פנים, 2019
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ארדן: שוטר אלים לא צריך להישאר במשטרה – אין מקום לטעויות

מ"מ המפכ"ל על מחאת יוצאי אתיופיה: "ניצלו את זה שאפשרנו למחות. עשרות נעצרו, נמצה עם כולם את הדין"
חן ביאר
09 ביולי 2019
11:52

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, נאם היום (שלישי) בטקס חילופי מפקדי מחוז צפון והתייחס למחאת יוצאי אתיופיה: "המשטרה עושה הכול כדי לאפשר בישראל את זכות המחאה וחופש הביטוי אולם גם זכות זו אינה גוברת על זכותו של כלל הציבור לביטחון אישי וחופש התנועה ויש להציב לה גבולות ברורים. כל זה לא אומר שאין עשבים שוטים. זה לא אומר שאין שוטרים אלימים שמנצלים לרעה את הכוח שנותן להם החוק - בהם עלינו לטפל".

ארדן התייחס להשפעות שיש לאירועים האחרונים על דעת הקהל הציבורית ביחס למשטרה ואמר כי "בעידן שבו אנו חיים לכל גילוי אלימות מיותר ולא חוקי של שוטר יש נזק אדיר לאמון הציבור שמכוחו פועלת המשטרה. פעם אחר פעם אני מגלה לצערי ששוטרים שפעלו בניגוד לחוק והפעילו כוח שלא לצורך, ממשיכים לשרת בארגון גם אם בתפקיד אחר. עלינו לקבוע נורמה ברורה בנושא הזה - אפס סלחנות לאלימות מיותרת מצד שוטרים".

ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן שהשתתף גם הוא בטקס אמר כי "במחאות האחרונות היינו עדים לניצול של הרצון שלנו לאפשר את המחאה". עוד אמר: "בימים אלו אנחנו מתמודדים עם אתגר משמעותי שבין שמירת האיזון למתן מחאה לגיטימית לשמירת ואכיפת החוק והסדר. איפוק זוהי עוצמה. עוצמה המחייבת אותנו כאנשי המקצוע המאפשרת את הבעת המחאה הלגיטימית".

בהמשך אמר כהן כי חלק מהציבור פעל באלימות נגד אזרחים ושוטרים ולכן עשרות נעצרו. "אנחנו נמצה עם כולם את הדין. היינו עדים לפגיעה ברכוש, השלכת בקבוקי תבערה, כל אלו הובילו לפגיעה באזרחים ושוטרים. ההחלטות שהתקבלו הם על אחריותי. לא נאפשר פגיעה בשוטרנו ולא נאפשר התפרעות חסרת רסן ונפעל לאכיפת החוק מתי והיכן שיידרש".

כהן הוסיף כי משטרת ישראל היא "משטרה של החברה הישראלית כולה, עשינו ונעשה הכל על מנת להדק את הקשר עם בני הקהילה האתיופית. יש לנו עוד הרבה מה לעשות בתחום זה".