איסמעיל הנייה ואבו מאזן
צילום: אחמד כאתיב, פלאש 90

בחירות בשטחים? התקדמות במגעים בין חמאס לרשות הפלסטינית

הנייה לאבו מאזן: מוכנים למתווה שהצעת - בחירות לפרלמנט, ואחרי שלושה חודשים לנשיאות. הבחירות האחרונות לפרלמנט הפלסטיני נערכו לפני 13 שנים
גל ברגר
31 באוקטובר 2019
04:50

חמאס הודיע לרשות הפלסטינית כי הוא מוכן לדרישתה לקיים קודם כל בחירות לפרלמנט ורק לאחר מכן בחירות לנשיאות הפלסטינית, כך פורסם אמש (רביעי) בחדשות הערב. במכתב ששלח מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כתב כי חמאס מתנה את הסמכתו בכך שהבחירות לנשיאות ייערכו שלושה חודשים לאחר הבחירות לפרלמנט הפלסטיני - אליו נבחרים נציגים מהרשות הפלסטינית ומרצועת עזה.


עד כה התעקש חמאס כי הבחירות לפרלמנט ולנשיאות הפלסטינית, כמו גם למוסדות אש"ף, תיערכנה בו זמנית. הבחירות האחרונות לפרלמנט הפלסטיני נערכו לפני 13 שנים, בשנת 2006, והוא פוזר בידי אבו מאזן בסוף השנה שעברה ומאז אין פרלמנט. יו"ר הרשות עדיין לא פרסם צו נשיאותי המורה על קיום בחירות במועד מסוים, ובוועדת הבחירות הפלסטינית אומרים כי יידרשו ארבעה חודשי הכנה כדי שבחירות כאלה יוכלו לצאת אל הפועל.

מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי הסכמת חמאס לדרישת אבו מאזן מסירה מכשול בפני קיום בחירות בשטחים ועתה נדרש שגם ישראל תסכים לאפשר את קיומן של הבחירות במזרח-ירושלים. המקורות ציינו כי גורמים בינלאומיים מתווכים מול ישראל בניסיון להביא להסכמתה בעניין.