תחקיר אלימות וגזענות במשטרת קריית מלאכי

בעקבות תחקיר כאן חדשות: מפקד תחנת המשטרה בקריית מלאכי הודח

התחקיר, שחשף גילויי גזענות של שוטרים כלפי יוצאי אתיופיה, הוביל לבדיקה מקיפה של התנהלות התחנה, ובהתנהלות סנ"צ שי מזרחי נמצאו ליקויים. המשטרה: "מקרים אלו אינם מאפיינים"
אוריה אלקיים
02 במרץ 2020
10:55

מפקד תחנת קריית מלאכי סגן-ניצב שי מזרחי הודח אמש (ראשון) מתפקידו, בעקבות תחקיר כאן חדשות שחשף גילויי גזענות של שוטרים בתחנה כלפי יוצאי אתיופיה. התחקיר הוביל לבדיקה מקיפה של נורמות התנהלות התחנה, ובהתנהלותו של סגן-ניצב מזרחי נמצאו ליקויים.

במשטרה אמרו לכאן חדשות: "מקרים אלו אינם מאפיינים את התנהלות קציני ושוטרי משטרת ישראל, שהינם שוטרים מקצועיים וערכיים".

בתחקיר נחשפו התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי, שבהן כמה מהשוטרים מתבטאים באופן גזעני, מביעים יחס מבזה כלפי עצורים יוצאי אתיופיה, ואף לועגים על מקרים שבהם נפצעו עצורים. באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה קצין החקירות לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה".

בשבוע שעבר פנה היעוץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן בעקבות התחקיר, והתעדכן בצעדים הפיקודיים שעליהם הורה לנקוט כהן. גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס בשבוע שעבר לתחקיר ואמר: "שוחחתי עם מפקד המחוז הדרומי ודרשתי הליך משמעתי משמעותי ביותר. אי אפשר להכריז פיטורים בגלל תחקיר, אבל המשטרה הגיבה מיידית".