-

למה המדינה משנה מעמד ליוצאי בריה"מ לשעבר?

משחקי זהות: רשות האוכלוסין החליטה לשנות את מעמדם של לא מעט מיוצאי ברית המועצות לשעבר, שכבר הוכרו כיהודים
יאיר אטינגר
22 ביוני 2020
22:54

לפי ההלכה, מי שנולד לאמא יהודייה הוא יהודי. את זה כל תינוק יודע. אבל בתחקיר שפרסמנו, גילינו שיותר מ-2,000 תינוקות שנולדו בשנים האחרונות לאימהות שהוכרו כיהודיות לכל דבר, מופיעים תחת הגדרה שונה. הלאום שלהם הוגדר "בבדיקה", או בסימן מוסכם שאומר שלפי המדינה הם "חסרי דת".

הם לא היחידים. יש גם מבוגרים שמרשם האוכלוסין מחליט לשנות להם את המעמד, מיהודים למשהו אחר. זו הגדרה בעיקר סמלית שאומר שהם כבר לא חלק מהעם היהודי. רובם המוחלט של האזרחים האלה שייכים לקבוצת אוכלוסייה אחת בלבד. כמעט כולם עולים מברית המועצות לשעבר, הם וצאצאיהם. ולא סתם – אלא לאלה מהעולים שכבר הוכרו כיהודים, כאן, במדינת ישראל.

איך זה יכול להיות? ואיך זה קורה בלי דיון ציבורי בסוגיה כל כך רגישה וכואבת? מבחינת מרשם האוכלוסין במשרד הפנים, הם רק מתקנים פה טעות. אם התעורר חשד שאדם עלה לארץ עם מסמכי יהדות מזויפים, או שהתקבל מידע חדש לגבי יהדותו מאיזה ארכיון בבלארוס - יש לשנות לו את ההגדרה. לא רק לו, אלא גם לילדיו, לנכדיו ולניניו.

כל בני המשפחה יוכלו להמשיך להיות אזרחים ישראלים – כי הם כאן מתוקף חוק השבות – אבל הם לא ייחשבו בני הלאום היהודי. התהליך הזה נקרא "חקירות יהדות" והוא נעשה על ידי הרבנות ובתי הדין. בסופו נקבע אם הפונה זכאי לשירותי דת כיהודי או לא. 

כך קורה שאם נדרשתם להשיג מסמך מארכיון הכפר של סבתא שלכם באוקראינה ולא הצלחתם – לא תוכלו להירשם כנשואים ברבנות. והנה החידוש: בתהליך שמתפתח בשנים האחרונות, מרשם האוכלוסין מסתמך על חקירות הרבנות ובתי הדין כדי לקבוע גם את הגדרת הלאום בתעודת הזהות. למעשה, בתי הדין הרבניים קובעים לא רק מי יוכל להתחתן או להתגרש כיהודי, אלא גם מי שייך לעם היהודי.

הקאץ' הוא שהרבנות הראשית לישראל, שיש שיגידו שהיא גוף חרדי בפועל, קובעת את סעיף הלאום בתעודת הזהות. איפה הבעיה? קודם כל, מרשם האוכלוסין פתאום חוזר בו לאחר התערבות של עורכי דין. "אה, בעצם את כן יהודייה" - זה נראה לכם רציני?

חוץ מזה, הרי אמרנו שהאנשים האלה כבר נרשמו כיהודים. הוגן לשלול מהם את המעמד שכבר ניתן להם? כמה מאתנו יכולים להשיג היום מסמך של סבתא רבה שלנו מג'רבה, קרקוב או איסטנבול? המדיניות החדשה פועלת כמעט אך ורק כלפי יוצאי ברית המועצות לשעבר, כאלה שהגיעו לישראל רק אחרי שנת 1990. הם נחשבים חשודים גם אחרי שהוכרו כיהודים.

תאמרו, מה אתה בא בטענות? הרי הרבנים קובעים מיהו יהודי בדיוק לפי ההלכה. יכול להיות, אבל דווקא ההלכה קובעת שמי שכבר נטמע בעם היהודי, הוא חלק ממנו. גם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה המנוח של ש"ס, כתב ב-1993 ש"מעיקר הדין, העולים מרוסיה ומצהירים שהם יהודים, נאמנים הם". מעניין שהמדיניות החדשה והחשדנית תופסת תאוצה דווקא תחת שר הפנים אריה דרעי והרב יצחק יוסף כרב הראשי. האם אנחנו יכולים לקבל את זה שהמדינה משחקת עם הזהות של מי שעלו לכאן - יום אחד הם יהודים, ולמחרת אולי כבר לא?