נתניהו, הנשיאה חיות וגנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת הצביעה נגד ההצעה לחקור ניגוד עניינים של שופטים

54 ח"כים הצביעו נגד ו-43 הצביעו בעד הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ', שעלתה בעקבות תחקיר כאן חדשות • נתניהו נעדר מההצבעה • השר ניסנקורן: "אנחנו בעד ממשלת אחדות, חבל לי שחברינו לא נהגו כך" • אשכנזי הטיח בזוהר: "לא מתנהגים ככה. אנחנו נעלה את הצוללות" • ח"כ זוהר האשים את הנשיא ריבלין כי ניסה לעשות הכול כדי לבלום את ההצעה, מבית הנשיא נמסר: "שקר וכזב"
מיכאל שמש, זאב קם ויערה שפירא
08 ביולי 2020
12:38
עודכן ב 18:25

ניגודי העניינים של השופטים - תחקיר כאן חדשות

העדכונים האחרונים

מליאת הכנסת הצביעה היום (רביעי) נגד הצעת החוק הפרטית של ח"כ בצלאל סמוטריץ', המבקשת לפתוח ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של שופטי העליון, בעקבות התחקיר שפורסם בכאן חדשות בנושא. זאת לאחר שההצעה עוררה משבר בקואליציה ומחלוקת קשה בין הליכוד לכחול לבן.

54 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, ו-43 הצביעו בעד. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, וכך גם כמה חברי כנסת מהליכוד. בין היתר, ניר ברקת, אבי דיכטר, חיים כץ, ישראל כ"ץ, טלי פלוסקוב, מירי רגב, יפעת שאשא ביטון ויובל שטייניץ מהליכוד לא נכחו במליאה. במפלגות החרדיות היו כמה חברי כנסת שהצביעו בעד ההצעה, לאחר שבכחול לבן לחצו על החרדים להתנגד.

לפני ההצבעה במליאת הכנסת קיים שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי שיחה מתוחה עם ראש הממשלה נתניהו ובכירים בקואליציה במהלכה זעם על התנהלות נתניהו ואמר לו ״אתה פוגע באמון שלי מול אנשי כחול לבן, אתה מוביל אותנו לבחירות בתקופה כל כך קשה״. לאחר מכן סיים השר דרעי את השיחה בטריקת טלפון.

בריאיון לגלי צה"ל האשים יו"ר הקואליציה מיקי זוהר את נשיא המדינה ראובן ריבלין כי ניסה לעשות הכול כדי לבלום את ההצעה להקים ועדת חקירה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים. זוהר הוסיף כי "ריבלין עושה את זה בכוונה כדי לפגוע בראש הממשלה נתניהו". בהודעה שפרסמה דוברות בית הנשיא בתגובה לדברים נמסר כי "דבריו של ח"כ זוהר הם שקר וכזב ואנו דורשים את התנצלותו המיידית וחזרתו מהם". עוד נכתב בהודעה כי לנשיא לא היה שום קשר לפעילות הכנסת הנוגעת לועדת החקירה הפרלמנטרית בעניין השופטים.

הסערה בקואליציה החלה כשיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע בצוהריים כי חברי הליכוד יצביעו בעד ההצעה. זמן קצר לאחר מכן הודיעו בכחול לבן כי יתנגדו לה, וגורמים במפלגה אמרו לכאן חדשות: ״הצבעה בעד ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטים משמעותה הליכה לבחירות״.

זוהר ביקש להנמיך את גובה הלהבות ואמר כי "ההחלטה להצביע בעד ועדת החקירה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים נובעת אך ורק מהרצון שלנו לעמוד בציפיות של הבוחרים שלנו.‏ אין לנו רצון ללכת לבחירות. ‏אני מקווה שתימצא הדרך ליישר את ההדורים עם כחול לבן".

השרים ניסנקורן, ביטון, פרקש הכהן, פרץ ושמולי ממפלגות כחול לבן והעבודה, הודיעו כולם כי יתנגדו להצעה להקמת ועדת חקירה. שר המשפטים אבי ניסנקורן תקף בחריפות את ראש הממשלה והליכוד במליאה: "מתבייש בימינה ובהצעה של סמוטריץ', מתבייש בליכוד - שנכנעים לימינה. בליכוד יש אנשים הוגנים שאני מקווה שילכו לפי צו מצפונם. זה מבחן לדמוקרטיה הישראלית ולשלטון החוק. אני מתבייש שראש הממשלה הורה לחברי הליכוד להצביע בעד הצעה כזאת".

בתום ההצבעה במליאה, אמר ניסנקורן: "אנחנו בעד ממשלת אחדות מתוך אמונה שאנחנו בצו חירום. חבל לי שחברינו היום לא נהגו כך. כל עוד אני שר המשפטים שלטון החוק לא ייפגע ומערכת המשפט תפעל בעצמאות מלאה". כמו כן, בכירי כחול לבן שוחחו ביניהם על הצבעות שבהן יוכלו להעביר החלטות בלי הליכוד, כדי לגמול להם על היום. שר החוץ גבי אשכנזי הטיח במיקי זוהר: "לא מתנהגים ככה, אנחנו נעלה את הצוללות".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הביע את התנגדותו להצעת החוק ומסר כי ההצעה הינה "פגיעה אנושה בבית המשפט. כחול לבן, שהתחייבה לשמור על שלטון החוק, נותנת שוב לנתניהו לרמוס את בתי המשפט ביד גסה. ניסנקורן גנץ ואשכנזי שותפים בחופש ההצבעה לביזיון הזה". לאחר ההצבעה במליאה, צייץ בטוויטר יו"ר האופוזיציה: "שבוע הבא יש עתיד תביא להצבעה הצעה להקמת של ועדת חקירה בנושא הצוללות".

הרשות השופטת הודיעה לפני שלושה שבועות כי רשימת ניגודי העניינים של השופטים תפורסם באתר הרשות מהשנה הבאה, אחרי שבעבר הייתה מפורסמת באופן בלתי סדור בשל פניות של עיתונאים. שינוי המדיניות נבע מן הביקורת שעלתה מתחקיריהם של צח שפיצן בכאן חדשות וקלמן ליבסקינד במעריב על ניגודי העניינים.