יפעת שאשא ביטון, היום
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מיקי זוהר משך את הבקשה להכריז על שאשא-ביטון כפורשת

יו"ר סיעת הליכוד: "הדיון היה פוליטי - זה יום עצוב לכנסת. אלך עם הנושא לוועדת הבחירות" • ועדת הכנסת דנה בבקשה, בעקבות חבירתה של שאשא-ביטון למפלגתו של סער • ראש עיריית אילת הצטרף למפלגת חדשה • תקווה בכירים בליכוד טוענים: נתניהו מתכוון לבקש שיאושר לו שיבוץ של 4-2 שריונים מטעמו
זאב קם
28 בדצמבר 2020
09:52
עודכן ב 15:28

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע היום (שני) כי הוא מושך את הבקשה להכריז על ח"כ יפעת שאשא ביטון כפורשת - לאחר שהבין כי מרבית חברי ועדת הכנסת יצביעו נגד בקשתו. זוהר מתח ביקורת על התנהלות הדיון בוועדת הכנסת ואמר: ""הדיון היה פוליטי. אלך עם הנושא לוועדת הבחירות. זה יום עצוב לכנסת". מנגד, אמר יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג: "הדיון היה ענייני, הסתמן רוב לשלילת הבקשה".

ועדת הכנסת דנה בבקשת הליכוד להכריז על  שאשא ביטון שחברה למפלגתו של סער - פורשת. כעת משהבקשה לא אושרה, תוכל שאשא ביטון להביא עמה כנדוניה את יחידת המימון המוענקת לה לקראת הבחירות.

בפתח דבריה בדיון , אמרה שאשא-ביטון: ""אני לא לוקחת כלום מהליכוד – לא לוקחת את המנדט, לא לוקחת את המימון – היחידים שיכולים לטעון נגדי זה רק  מפלגת כולנו, לא אתם. לאורך כל הדרך לא פגעתי בהסכם שהיה לי עם הליכוד".


יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, תקף את שאשא-ביטון בדיון וטען: "אין מחלוקת שמדובר בפרישה. כל הדברים שאסור לעשות בניגוד לתקנון הכנסת נעשו כאן. היא הודיעה על תמיכה בפומבי על מועמד אחר". זוהר המשיך לתקוף את שאשא-ביטון על שפעלה נגד הליכוד, והיא השיבה לו: "לא הצבעתי בכנסת הזו נגד עמדת הליכוד. לא החלפתי צד ולא עברתי לאופוזיציה". על הביקורת כי פרשה כדי לחבור לגדעון סער, השיבה: "אתם לא יכולים לשבש את הדמוקרטיה גם בעתיד, מספיק אתם משבשים אותה בהווה".

זוהר פנה לחברי הועדה שצפויים להצביע על ההחלטה, ואמר: "לדיון אין שום מרכיב פוליטי. היום זה קורה בליכוד, מחר זה יקרה בסיעה אחרת. להסכמים לא תהיה שום משמעות וערך ובפעם הבאה יהיו כאן מעברים כמו במערב הפרוע. שימו בצד את המאבקים הפוליטיים ותסתכלו על זה ברמה המקצועית של הכנסת".

ראש עיריית אילת מצטרף לרשימת תקווה חדשה בראשות גדעון סער

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הודיע היום כי הוא מצטרף לרשימת תקווה חדשה בראשות גדעון סער. הלוי ישולב בעשירייה הראשונה, במקום שייקבע על ידי יו"ר המפלגה. יצחק הלוי נימק את החלטתו: "ישראל זקוקה להנהגה חדשה ולתקווה חדשה. החלטתי לעזוב את תנועת הליכוד בה הייתי חבר שנים ארוכות, משום שהתנועה ומנהיגה, בנימין נתניהו, שינו את פניהם ואכזבו את הציבור. דווקא היום, בשעה שאנו זקוקים יותר מכל לאחדות, הליכוד בהנהגת נתניהו מוביל שיח מפלג, משסה, מתלהם, ונוקט בתרבות של הכפשה".

בתוך כך,  שרים וחברי כנסת בליכוד טוענים שנתניהו מתכוון לבקש ממרכז המפלגה לאשר לו שיבוץ של 4-2 שריונים מטעמו, ברשימת המפלגה לבחירות הקרובות. לטענתם נתניהו יסביר את הצורך בשריונים בנימוק שיש לרענן מעט את שורות הליכוד לקראת הבחירות הקרובות ולאחר עזיבת סער ואנשיו את הרשימה.

עוד לטענת אותם שרים וחברי כנסת במפלגת השלטון, נתניהו ינסה גם לבטל את הפריימריז לרשימה בבחירות הללו, שכן כל אנשיו של סער כבר אינם חלק מהרשימה. ההסבר הרשמי, מנגד, ינמק זאת עקב חוסר בתקציב ומגבלות קורונה. מצד שני, הדבר צפוי לגרור עתירות משפטיות של חברי מרכז נגד המהלך.


בד בבד, בני גנץ צפוי להכריז רשמית היום או מחר כי ירוץ בבחירות בראשות כחול לבן. אתמול קיים גנץ פגישה משותפת בקריה עם כ-10 חברי כנסת מסיעתו עליהם הוא סומך. מטרת הפגישה הייתה לוודא שיש לו גיבוי מהם לריצה בראש המפלגה בבחירות.

הפגישה, שבה השתתפו בין היתר השרים טרופר, ביטון, ינקלביץ, פרקש-הכהן, תמנו-שטה וכהן הוגדרה דיסקרטית במיוחד, והחברים התבקשו להשאיר את דבר הפגישה בסוד. במהלכה ביקש גנץ לשמוע מהם רעיונות לגבי ההתמודדות הקרובה. לדברי בכירים בסיעה, סביבתו הקרובה של גנץ, הכוללת את יועציו הצמודים, הפעילה עליו בימים האחרונים לחץ לרוץ שוב בראשות כחול לבן בבחירות. בכיר אחר מעריך כי אולי הסיעה תתמזג לקראת מועד הגשת הרשימות עם סיעה אחרת.

אתמול הודיעו חברי הכנסת אסף זמיר ומיקי חיימוביץ' כי לא יתמודדו ברשימת כחול לבן בבחירות הקרובות. בחשבון הטוויטר שלו הבהיר זמיר: "היום זימן אותי בני גנץ לפגישה בה הודיע לי כי בעקבות הצבעתי בשבוע שעבר לא אכלל ברשימת כחול לבן לכנסת. אינני מתחרט ואני שלם עם הצבעתי. נפרדנו כידידים והודיתי לו על האמון שנתן בי עד כה". חיימוביץ' אמרה: "אני חשה הקלה גדולה על ההצבעה שלי, שהובילה לפיזור הכנסת. כבר באותם הימים הפערים האידאולוגים בין דרכי ומצפוני לבין הדרך שבה הלך גנץ העמיקו עד שהפכו לבלתי ניתנים לגישור".

האזינו לריאיון עם ח"כ תהילה פרידמן בכאן רשת ב

ח"כ תהילה פרידמן מכחול לבן אמרה היום בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב, באשר לכוונתה להישאר במפלגה: "המערכת הפוליטית כרגע היא כמו שדה קרב ששקעה בו פצצה ויש הרבה אבק, קשה לראות ולהחליט איך להתארגן".