אנחנו כאן
00:08:48
לאייל חתוקה יש בחצר בית קברות - של עורלות. המוהל הקפדן וההומוריסטי שמבצע שלוש בריתות ביום ממוצע, מספק הצצה למה קורה מאחורי הקלעים של ברית המילה

"יש שני דברים מסובכים בברית: אחד זה למצוא חניה, דבר שני זה לפתוח את הקופסה של המגבונים, למצוא את הצ'ופצ'יק של המגבון". כך מסביר אייל חתוקה בהומור על "הקשיים" שאיתם הוא מתמודד כמוהל, ועדיין הוא מאמין בלב שלם בייעודו בחיים: "זו המצווה הכי חשובה שיש בכל התורה כולה ואני הקטן זוכה לעשות אותה, אז זה מעיף אותי לשמיים".

טקס ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר בדת היהודית. המצווה אשר עוברת מדור לדור במשך אלפי שנים ועדיין מתקיימת אצל רוב העם היהודי. על מנת לבצע את ברית המילה, הורי התינוק משתמשים בשירותיהם של מוהלים ורופאים. ישנו ויכוח בלתי פוסק סביב הנושא השנוי במחלוקת, בעיקר סביב נחיצותה של ברית המילה וסיכונה את בריאות התינוק וישנם אנשים מסוימים שחושבים כי אין לעשות לאדם אחר משהו בניגוד לרצונו הוודאי.

לא אצל חתוכה בן ה-33 , מוהל במשרה מלאה שכבר עשור עובר בין אולמות ובתי כנסת כדי לבצע בריתות מילה. הוא מתגורר ברמלה עם אשתו וששת ילדיו ("בינתיים שישה"), ומנסה לערוך בכל דרך אפשרית את טקס הברית בהומור רב לטובת ההורים המודאגים. למקצוע הוא הגיע כי החליט שירצה למול את בנו הבכור בעצמו, ומאז הוא שם. למרות שחתוכה מנסה לראות את ילדיו כמה שיותר, האינטנסיביות בעבודתו גובה ממנו מחיר שעליו הוא משלם בהקרבה עם משפחתו: "לפעמים אני פשוט יוצא מהבית כשהם ישנים וחוזר כשהם ישנים. זו מצווה שהיא דוחה אפילו את שבת".

"אני מוהל בכל רמ"ח איבריי ושס"ה גידיי. כל פעם שאני נכנס אני מרגיש חשמל כזה. זה לא רק הקטע הדתי, זו גם השליחות שיש לי".

כשהיה צריך לחשוב מה הוא ירצה להיות כשיהיה גדול, חתוכה החליט לנסות כמה כיוונים: "בתור ילד קטן וסקרן רציתי כזה לדעת הכל, אמרתי אני אלמד גם שחיטה אבל לשחיטה לא התחברתי". אחרי שעשה את ברית המילה לבנו וידע שירצה להיות מוהל, הוא הבין מהר מאוד שהמקצוע לא תמיד פשוט. "בתחילת הדרך זו חומה בצורה, להיכנס לשוק זה לא פשוט. אף אחד לא ייתן את הילד הקטן שלו למישהו בגלל שהוא ראה עליו מודעה בעיתון, זה הילד שלהם". חתוכה התחיל לעשות בריתות לתינוקות של חברים ומכרים, ולאט לאט שמו עבר מפה לאוזן.

"מוהל זה עשרה אחוזים כירורג ו-90 אחוז פסיכולוג", חתוכה מסביר. בגלל חזותו הצעירה, הוא שומע לעיתים הערות מצד המשפחה המודאגת: "הרבה פעמים אני נכנס לאולמות ואז אני שומע את הדודה, את הסבתא, מסננת 'וואי, הוא צעיר, אולי תבטלו אותו, תגידו לו שהזמנתם מישהו אחר' ". ולמרות זאת, רוב האנשים שמכירים אותו ומרוצים מעבודתו, מפרגנים לו: "הייתה לי ברית לפני חודש והסבא, הוא ניסה למצוא את המילים, להגיד לי כמה אני טוב אז הוא אומר לי 'אתה מסי של המוהלים' ".

אנחנו כאן

כאן מחזקים