author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הם כאן מהשבועות הראשונים למלחמה ויישארו הרבה אחרי שתיגמר • נכתבו לזכר הנרצחים, עבור החטופים ולמען המדינה ולוחמי צה"ל • החל מ"חורף 23", דרך "עם ישראל חי", המשך ב"חרבו דרבו" ועד "הביתה" • פרויקט מוזיקלי מיוחד

"שיר הוא לא רק מילים". כך כתב דידי מנוסי לפני 50 שנה בדיוק, ללחן של ז'ילבר בקו הצרפתי. השיר שביצע אריק לביא ונשא את שם האלבום שהוציא אז, שוחרר בתקופה בה אמנים, זמרים ויוצרים ישראלים רבים כתבו שירים שנבעו מהכאב העמוק של מלחמת יום הכיפורים.

שורה של שירים נכתבו בימים ההם או בהשפעת אותה תקופה. "אין לך מה לדאוג", "מי ידע שכך יהיה", "המלחמה האחרונה" וכמובן "לו יהי" הם רק חלק קטן מאותן יצירות שלימים הפכו לנכסי צאן ברזל בפסקול הישראלי. עדות לשבר הגדול שאיתו התמודדה אומה שלמה. תחושות של הלם, זעזוע ובעיקר אובדן של אבות, אחים, בנים ובני זוג מצאו מעט נחמה בשירים שנשארו איתנו מאז.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כמו אז, גם היום. המלחמה שפרצה ב-7 באוקטובר הובילה מוזיקאים רבים לבטא את עצמם באולפן ההקלטות. וכך שרשרת ארוכה של שירים מלווים אותנו כבר מהשבועות הראשונים של "חרבות ברזל". שירים שנכתבו על הנופלים וקורבנות הטבח ביישובי העוטף ובפסטיבל נובה, שירים שמבטאים כעס וכאב ושירי תקווה שנכתבו בקריאה להשבת החטופים. אליהם הצטרפו אמנים שחידשו להיטי עבר שקיבלו משמעות חדשה ואקטואלית מתמיד.

אחד הראשונים לעשות זאת היה הראפר איזי, ששחרר כבר בשבוע הראשון למלחמה את השיר "שבעה באוקטובר". "כל הראש שלי טרפת מדינה שלי מותקפת/ ועוד אבא שרואה פתאום ת'בת שלו נחטפת", הן רק חלק מהשורות שאיזי כתב והלחין בשיר העוצמתי והמטלטל ש"מוקדש לכל אימא שמחכה מאז אותה שיחה שהתנתקה".

עוד באותו חודש הקליט איזי עם הזמרת והיוצרת אודיה את השיר "חורף 23". "אני ראיתי מקרוב ת'ילדה שלא הבינה/ למה ת'לקחת לה ת'אח ואת האימא", כתבו יחד עם נתי אבידן בשיר לזכר הנרצחים, שנכלל במיני-אלבום "חרבות ברזל" שהוציאה אודיה בהמשך.

אחד השירים באלבום הזה הוא "מלאכית לבנה", אותו כתבה והלחינה אודיה לזכרה של מאי נעים, נכדתו של שלמה שרף שנרצחה בפסטיבל המוזיקה ברעים. "לכתוב שיר על אדם שאתה לא מכיר זה מרגש פי כמה", מסרה אז אודיה. "היה לי חשוב לכתוב משהו שיישאר עבור המשפחה הזאת לנצח. לזכר מאי נעים, לזכר כל המלאכיות הלבנות".

ביום העשירי למלחמה הוציא חנן בן-ארי את "מולדת", שאותו הקדיש למדינה. "לא זאת שהיתה פה עד לפני שבוע, זאת שנקים מחדש כשכל זה יגמר. כשנקום מהתופת, כשנשוב מהקרב", כתב אז.

באותו שבוע שחרר אייל גולן את "עם ישראל חי", שיר שכתבו אבי אוחיון ואופיר כהן שמציג את עם ישראל בשיא תפארתו ואחדותו. הקליפ שמלווה את השיר מורכב מסרטונים מבסיסי צה"ל ושטחי הכינוס. גולן הצהיר כי כל ההכנסות מהשיר ייתרמו לעמותת ער"ן שמספקת עזרה ראשונה נפשית מצילה חיים בטלפון ובאינטרנט.

שלושה שבועות מפרוץ המלחמה הוציאו עומר אדם וההרכב "אינפקטד מאשרום" את "תרקוד לנצח", שיר שכתב והלחין שי "שרק" הורוביץ לזכר נרצחי פסטיבל המוזיקה "נובה" ברעים. "האנשים הכי שמחים ויפים במדינה היו שם", מסר אז אדם. "אנשים שרצו רק לרקוד וליהנות עם מוזיקה טובה ובחיים לא ציפו שברגע המאושר ביותר, במקום הכי בטוח שלהם, יתנגן השיר האחרון שלהם".

בסוף אוקטובר הוציא הפרויקט של עידן רייכל את "תחזור", שיר שכתב רייכל עם אבי אוחיון וביצעה הזמרת רוני דלומי. רייכל, ששכל במלחמה את חברו אל"מ רועי לוי, שנפל ביומה הראשון של המלחמה בהיתקלות עם מחבלים בקיבוץ רעים, הקדיש את השיר לחטופים ו"לאלו שכבר לא יחזרו ויחיו בלבנו לתמיד".

גם הזמרת והיוצרת דיקלה התגייסה למאבק למען שחרור החטופים. דיקלה הקליטה את השיר Bring Them Home, אותו הלחינה עם תמיר דורי ואור קודאי למילים של דינה שליט ולהקת צעירי אריאל. השיר הוקלט עם מקהלת ילדי בתי הספר היסודיים באריאל ולהקת צעירי אריאל, כחלק ממיזם של עיריית אריאל והמרכז הקהילתי "גוונים" להעלאת המודעות בעולם להשבת החטופים.

בטבח בפסטיבל המוזיקה "נובה" נרצחה מפל אדם, אחותה הקטנה של מגישת הטלוויזיה מעיין אדם. הזמר והיוצר אורי שכיב הלחין את ההספד שכתבה מעיין לאחותה והפך אותו ל"מפל", שיר נוגע ללב שהקליטה הזמרת מירי מסיקה. "הלוואי שהיא תשמע כמה היא חסרה וכמה אנחנו מתגעגעים", כתבה מעיין על השיר באינסטגרם.

בעקבות המלחמה מסיקה הקליטה בפעם הראשונה שיר עם קרן פלס. מדובר בשיר "שתי גדות", אותו כתבה והלחינה פלס לפני יותר מעשור. את השיר הן הקדישו ליונת אור. "אישה מדהימה שנרצחה בביתה בקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר", הן מסרו אז. "אמא של נועם עלמה ויהלי ואשתו של דרורי, שעדיין חטוף".

גם שרית חדד ועדן חסון שיתפו פעולה לראשונה בעקבות המלחמה. זה קרה עם השיר "אנחנו זה גורל", אותו הקליטו יחד למילים ולחן של תמר יהלומי ויונתן קלימי. "בין כל הקושי הגדול שאנו עוברים בתקופה הזאת, לבין כל הרגעים המשמחים והמרגשים, דבר אחד בטוח – את ואנחנו זה גורל", מסרו חדד וחסון על השיר שמוקדש למדינה.

צמד נוסף שהקליט שיר חדש במלחמה הם נס וסטילה. כמו "תיק קטן", גם "חרבו דרבו" שלהם כבש את טיקטוק ואפילו הגיע עד אל ג'זירה, שם טענו כי הוא "מעודד רצח עם". "שמחים על השיח שהשיר מעורר ברחבי העולם", מסר הצמד בתגובב להד התקשורתי שיצרו. "שכולם ידעו ויזכרו שאנחנו עם חזק, צבא חזק והכי חשוב - כל כלב ביג'י יומו".

דואט אחר שיצא בזמן המלחמה הוא "שמע ישראל", של דויד ברוזה ואברהם טל אותו כתבו יחד עם מיקה בן שאול. "אנחנו לעד כולנו קשורים יחד, כאן על האדמה הזו, עכשיו ועד שמעומק הכאב הזה נזרח", מסרו אז שני המוזיקאים המצליחים ששיתפו פעולה יחד בפעם הראשונה.

להקת "התקווה 6", מהלהקות האהובות ביותר על חיילי צה"ל, הקליטה מחדש במהלך המלחמה את "השמש תחזור". השיר שהוקלט בשיתוף פעולה עם עוצבת הגליל (אוגדה 91), נועד "להאיר אור קטן בימים החשוכים והמורכבים". את הקליפ לשיר צילמו חברי הלהקה יחד עם לוחמות ולוחמים באוגדה בסדיר ומילואים.

ביום ה-69 למלחמה שחרר בניה ברבי את "זה בסדר", שיר שיצר והקליט יחד עם החברים מ"נובה" במסגרת סדנת כתיבה ב"יער הסודי" בקפריסין בו שהו כחלק ממסע ריפוי והתחדשות. השיר נכתב כדי למלא בתקווה בעיקר בימים האלה ולהזכיר שכל תשובה או התנהגות היא לגיטימית.

גם הזמר והיוצר אליעד הקליט שיר חדש במלחמה. יחד עם אלון פרץ הוא כתב והקליט את "בסוף עוד ניפגש", בעקבות לוויות, שבעות ואזכרות בהן שר בפני משפחות וחברים של מי שאיבדו את היקר להם מכל. "אנחנו אלו שנשארים בעולם הזה להתמודד עם האובדן", הוא סיפר אז על השיר. "אבל עם זאת יש ניצוץ של תקווה ואמונה שבזמן, מקום ובגלגול אחר אנחנו עוד ניפגש".

אחרי שהופיע בבסיסי צה"ל, ביקר פצועים בבתי חולים, הופיע בכיכר החטופים והקים אשתו בביתם מיזם חתונות ללוחמי צה"ל, הזמר ליאור נרקיס הוציא בחודש שעבר את "בסוף הכל יהיה בסדר". את השיר שנכתב בהשראת התהליך האישי שעבר נרקיס בחודשי המלחמה, כתבו והלחינו אבי אוחיון ואופיר כהן.

בחודש שעבר שחרר יהודה פוליקר את "נוצץ בחשכה", שיר שמוקדש לכל מי שאיבד אדם יקר ועוסק באור שאדם משאיר אחרי לכתו. השיר שהלחין פוליקר למילים של אסתר מילים הוקלט לפני מספר שנים. נוכח המציאות הקשה שנתנה לטקסט משנה תוקף ומשמעות, החליטו היוצרים להוציאו לאור כעת.

שלומי מתיאס ואשתו שחר מתיאס נרצחו בקיבוץ חולית כשהגנו בגופם על בנם רותם מפני מחבלים שחדרו לביתם בשבת השחורה. בחודש שעבר הוציא רמי קלינשטיין את "אור", שיר שהקליט לזכרו עם ילדי עין הבשור. את השיר שהחל מתיאס להלחין עוד בחייו, כתבה תלמידתו, פלג גל-אור.

לאור אברמוב היה די ג'יי צעיר ומבטיח. הבן הבכור של מיכל הלב ודוד אברמוב (די ג'יי דרוויש), אחד התקליטנים הגדולים בארץ בסצנת הטראנס. לאור שהיה במסיבה בנובה ב-7 באוקטובר, הספיק לשלוח להוריו הודעה שמשהו לא בסדר קורה. רק אחרי שלושה ימים הגיעה ההודעה שנרצח. גיא ויהל הקליטו לזכרו את "מחכים לאור" והקדישו אותו "לכל הנשמות היפות שנקטפו באכזריות בלתי נתפסת כשהגיעו לחגוג מוסיקה, חופש ואהבה".

גם המוזיקאית שירה מרגלית הקליטה שיר חדש בהשפעת המלחמה. את השיר "עד שייפול הירח" ששוחרר מוקדם יותר החודש, כתבה והלחינה עם יונתן ויינרייך. "בסוף הכאב מוצא פינה קטנה בלב והשמחה מתגברת עליו", אמרה מרגלית בשבוע שעבר בריאיון לכאן רשת ב. "אני מקווה שכל מי שאיבד מישהו ימצא את הדרך להתגבר על זה ולהמשיך".

ארבעה עשורים לאחר שיצא והיה מלהיטיה הגדולים של הזמרת עפרה חזה, השיר "גורל אחד" הוקלט מחדש על ידי הזמר טל סונדק והרכב של נגני הפילהרמונית הישראלית. במלאת חודש למלחמה, חיברה המשוררת צפנת ירון טמיר בית חדש ומלא תקווה לשיר, ביוזמת הכפר השיקומי "עדי נגב-נחלת ערן", בראשו עומד האלוף (במיל') דורון אלמוג.

להיט אייטיז אחר שקיבל חיים חדשים הוא "לא תנצחו אותי" של הזמר וחתן פרס ישראל יהורם גאון. את השיר, שכתבה והלחינה כלת פרס ישראל נעמי שמר, הקליט גאון עם הלהקות הצבאיות כמחווה לכוחות צה"ל. "זה מתאים לימים האלה, שאין בכלל מחשבה אחרת - אנחנו רק ננצח", אמר גאון בריאיון לכאן רשת ב.

במסגרת המאמצים להפעלת לחץ לשחרור מיידי של החטופים, לאה שבת הקליטה מחדש את "תמיד יחכו לך", בתוספת בית חדש שכתבה במיוחד. את השיר הפיק תומר בירן ומלווה אותו קליפ שמורכב מחומרי וידיאו ביתיים של החטופים, אותו ביים ארז דן ("שבט אחים ואחיות").

בחודש שעבר התאספו 1,000 מוזיקאים ואמנים מכל רחבי הארץ באמפיתאטרון קיסריה במסגרת "קונצרט מולדת למען החזרת החטופים". בקונצרט הגדול ביותר שהתקיים אי פעם בישראל ביצעו האמנים יחד עם נציגי משפחות החטופים את "הביתה", שיר המחאה של ירדנה ארזי, שכתב אהוד מנור והלחין יאיר קלינגר בעיצומה של מלחמת לבנון הראשונה.

לשיר שבחודשים האחרונים הפך למזוהה עם המאבק לשחרור החטופים, הוקדש לאחרונה פרק בהסכת "שיר אחד" של כאן הסכתים.

הפופולריים