תחקיר איציק סעידיאן: אין לבצע בדיקה בעברו של לוחם שנפצע

תחקיר סעידיאן: אין לנבור בעברו של לוחם שנפצע
התחקיר על התנהלות אגף השיקום מול נכה צה"ל שהצית עצמו ליד משרדי האגף העלה שורת ליקויים - וקבע: איציק נדרש לגייס כוחות להתמודד עם המערכת, שנחוותה בעיניו כעויינת. בין המלצות צוות הבדיקה: רפורמה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים והרחבת הכלים לשיקום • מצבו של סעידיאן מוסיף להיות אנוש, ביה"ח שיבא ייצא מחר במבצע תרומות דם עבורו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איציק סעידיאן
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק

תחקיר התנהלות אגף השיקום מול איציק סעידיאן: צוות הבדיקה המליץ כי לוחם שגויס לשירות קרבי ונפצע - אין להביא בחשבון רקע אישי שלו או לקויות עבר מהתקופה טרם גויס לשם טיפול בו. התחקיר הפנימי שביצע משרד הביטחון הוצג היום (שלישי) למשפחתו של סעידיאן, לאחר שהוצג אמש לשר הביטחון בני גנץ.

עוד המליץ צוות הבדיקה על רפורמה מקיפה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומתיים ומתן מסגרת כלים רחבה יותר לשיקום, לרבות סל טיפולים אלטרנטיבי ומענה מקצועי שיהיה זמין בכל שעות היממה. בנוסף הומלץ לקצר את משך הליך ההכרה בנכי צה"ל, לפעול לקיצור מיידי של תגמולי המחיה והגדיל את כוח האדם באגף השיקום.

"לאור התמשכות תהליכי ההכרה ואישור נכות צמיתה, נראה כי איציק נדרש לגייס כוחות להתמודדות ממושכת מול המערכת, שנחוותה בעיניו כעויינת - וככזו שלא העניקה לו וודאות למעמדו ולזכאויותיו", נכתב בתחקיר. עוד צויין כי לא היה רצף טיפולי מסודר בטיפול באיציק בין צה"ל לאגף שיקום נכים, וכן התקיים פער תקשורתי בין הוועדות הרפואיות לקצין תגמולים בנוגע להיקף ההכרה באיציק.

לפני כשבועיים, בעקבות זעקתו של סעידיאן, נכה צה"ל שהצית עצמו מול אגף השיקום בפתח תקווה, מינה גנץ את נכה צה"ל זיו שילון לעמוד בראש ועדה ציבורית, שתגבש בפרק זמן קצוב רפורמה בתפקוד האגף לשיקום נכים במשרד הביטחון - במקביל לבדיקה הפנימית שערך הצוות במשרד הביטחון.

איציק סעידיאן יצא לצוק איתן וחזר מצולק בנפש. מי היה אמור להגן עליו מעצמו? | הזווית

נלחמים על חייו של איציק: ביה"ח שיבא נערך לגיוס תרומות דם

המרכז הרפואי שיבא פרסם היום כי הוא נערך לגיוס תרומות דם עבור סעידיאן, שמצבו מוסיף להיות אנוש. לפני שבוע וחצי הוכנס איציק לראשונה לחדר הניתוח ונמסר על שיפור קל במצבו, אך ביום רביעי שעבר עדכן המרכז הרפואי כי מצבו הידרדר ונשקפת סכנה לחייו.

בשיבא מציינים כי המבצע נעשה ברקע מחסור כללי במוצרי דם בישראל, וכי התרומות יתקבלו ביחידת התרמות הדם בביה"ח. עוד צויין כי אחותו של איציק, לאה סעידיאן, כבר תרמה דם וכן כמה עובדי שופרסל, שם עובד אחיו של איציק.

סעידיאן בן ה-26, לוחם בגדוד 13 של גולני לשעבר, סובל מפוסט טראומה לאחר שלחם בסג'עייה שברצועת עזה במצבע צוק איתן, ומוכר למשרד הביטחון. גיא גרוסמן, מי שהיה הסמ"פ של סעידיאן בצוק איתן, סיפר לתוכנית "הכול פוליטי" על הקשיים שאיתם הוא התמודד. "לאיציק הייתה תחושה שלא שמעו אותו מספיק בוועדות רפואיות", הוא הסביר. "זה יצר תחושה של לבד. הוא דיבר הרבה על התחושה שאף אחד לא יכול להבין, וגם על הצורך לשחק משחק. הוא סיפר שכבר הרבה זמן הוא לא חייך חיוך אמיתי".

הפופולריים