הערכה באמ"ן: איראן במרחק של שנתיים מראש קרב גרעיני

הערכה: איראן במרחק של שנתיים מראש קרב גרעיני
לפי צה"ל בטהראן מעוניינים לדבוק בהסכם הגרעין וההפרות נועדו לצורך מיקוח. הסבירות למלחמה יזומה נמוכה, אך תיתכן הסלמה בעקבות הפעולות המיוחסות לישראל בגזרה הצפונית. בעזה חמאס מורתע ודבק בהסדרה, אך ייתכנו ימי קרב עם ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור טיל איראני 5.11.2018
צילום: צילום: א.פי

איראן נמצאת במרחק של שנתיים מפצצה גרעינית וראש קרב, אם תאיץ למקסימום את פרויקט הגרעין שלה, כך מעריך אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) בהערכת המצב השנתית שהוצגה הבוקר (שלישי). אם בטהראן יאיצו את התהליך, בחורף הבא הם יצברו אורניום בכמות המספקת לפצצה, ויצטרכו שנה נוספת ליצירת ראש הקרב עצמו. מאידך, ההערכה היא שהאיראנים עדיין מעוניינים לדבוק בהסכם וההפרות נועדו לצבירת קלפי מיקוח להסכם הבא.

בנוסף לכך, באמ"ן מעריכים כי הסבירות למלחמה יזומה מצד אויבינו נמוכה. אבל ישנה סבירות בינונית-גבוהה ל"שימור משוואות תגובה בזירה הצפונית תוך נכונות לסיכון עד כדי מלחמה". כלומר, תגובות האויב לפעולות המיוחסות לישראל בצפון עלולות להוביל להסלמה.

אמ"ן מסמן את שנת 2020 כשנת החלטות קשות בטהראן, ומסיט משאבים לטובת מעקב אחרי תוכנית הגרעין. מדובר בהחלטות הנוגעות להחלטה האיראנית על המשך פרויקט הגרעין, המשבר הכלכלי במדינה, ההתבססות בסוריה והבחירות למג'לס – הפרלמנט האיראני.

הערכת המצב השנתית התעדכנה לאחר חיסול מפקד כוח קודס קאסם סלימאני על ידי האמריקאים. "זהו אירוע מרסן בטווח הזמן הקרוב", אמרו באמ"ן. "אך הוא מחייב בחינה ומעקב של ההתהוות ביום שאחרי".

לפי הערכות המודיעין, ניתן עדיין להשפיע על ההתבססות האיראנית בסוריה, במיוחד לאחר החיסול של סולימאני שמשאיר ריק באזור. השאלה היא איך יורשיו יצליחו לקיים את המערכת המורכבת שהוא יצר במזרח התיכון. כמו כן, אמ"ן מגלה שבנוסף לחיזבאללה ששולח זרועות לרמת הגולן הסורית, גם ארגון חמאס הקים תאים ברמת הגולן הסורית והג'יאהד איסלאמי מנסה לעשות זאת – אך בינתיים ללא הצלחה.

באמ"ן ממליצים לנצל את הוואקום בהנהגת כוח קודס בסוריה, שנוצר בעקבות חיסול סולימאני, ולהגביר את התקיפות נגד התבססות איראן בסוריה. בנוסף, הם מזהים כי ככל שיש יותר נפגעים איראנים בתקיפות בסוריה, כך טהראן מפחיתה את מספר חייליה בשטח. 

בגזרה הלבנונית ההערכה היא שחוסר היציבות הפוליטי ימשך גם השנה. כך גם בניין הכוח של חיזבאללה, שיצטרך לקבל החלטה השנה על המשך פרויקט דיוק הטילים שלו. מצד שני, באמ"ן מזהים בנאומי נסראללה סימנים ראשונים לעצמאות והתרחקות מהכפיפות שלו לאיראנים. לחיסול סלימאני יש השפעות גם כאן – על רקע היעלמותו מהזירה "מגמת הבידול של חיזבאללה יכולה להתחזק".

באמ"ן התייחסו גם לזירה הפלסטינית והעריכו שההתרעה האסטרטגית של אמ"ן עומדת בעינה. להערכתם, יש ירידה בהיקף הטרור והרשות הפלסטינית תמשיך את המערכה המדינית נגד ישראל בהליכה על הסף מבלי לשבור כלים. עם זאת הם לא מוציאים מכלל אפשרות שאם יהיו בחירות, הרשות הפלסטינית עלולה להיות מופתעת מהתוצאות בשטחי הגדה ומתמיכה עולה בחמאס.

בעזה, חמאס מורתע ממלחמה ודבק בהסדרה, אך מאותגר מהארגונים הסוררים. בניין הכוח של חמאס נמשך והוא עלול לנהל ימי קרב מול ישראל, אך יזהר מלהידרדר למערכה. הוא ימשיך במאמצי הרגיעה כל עוד הוא יראה שזה מועיל לשרידותו – המוטיבציה שלו היא תועלתנית.

הפופולריים