צה"ל תקף ברצועת עזה, מטחים נורו לאשקלון ולעוטף

צה"ל תקף ברצועה, מטחים נורו לאשקלון ולעוטף
בצה"ל הודיעו כי תקפו יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ופגעו בכמה פעילי טרור. מאז חיסולו של הבכיר בארגון הטרור, נורו אל ישראל יותר מ-200 רקטות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפות ברצועת עזה
צילום: צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

דובר צה"ל הודיע הלילה (רביעי) כי כלי טיס תקפו מספר יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. על פי ההודעה, בין יעדי הטרור שהותקפו - עמדות שיגור רקטות תת-קרקעיות ועיליות, תשתית טרור תת-קרקעית וחמ"לים צבאיים של ארגון הטרור. צה"ל אישר כי פגע בשלושה פעילי טרור ששיגרו רקטות. מוקדם יותר דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על שלושה הרוגים בתקיפות של חיל האוויר. 

בד בבד נמשך הירי מהרצועה אל שטח ישראל ומיום שלישי בבוקר נורו יותר מ-200 רקטות - גם לאזור גוש דן והשפלה. מאז חיסולו של הבכיר בג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא בלילה שבין שני לשלישי, נהרגו עוד שמונה פעילי טרור. גם אשתו של המחבל שחוסל נהרגה בסיכול. שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב יצא למצרים על מנת לקיים שיחות שיביאו להפסקת אש. ערוץ אל-ערביה דיווח כי המצרים פתחו בשיחות עם הישראלים והפלסטינים על מנת "למנוע מלחמה חדשה בעזה".

בצה"ל העריכו הערב כי סבב הלחימה לא נגמר וצפוי עוד ירי משמעותי מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי בישראל ציפו לירי כבד יותר לעבר גוש דן. עוד דווח בכאן 11 כי הסיבה לבלבול בהנחיות שלא לצאת לעבודה בגוש דן היא טעות של פיקוד העורף.

פיקוד העורף התייחס גם לקיום הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות והנחה כי מותר לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה, אך לא בדרום. בעקבות כך, גם משרד החינוך הודיע כי הלימודים באזור המרכז יתקיימו כרגיל, אך בערים וביישובים המרוחקים מהרצועה עד 40 קילומטרים - לא יתקיימו לימודים.

בתוך כך, איים הג'יהאד האיסלאמי הערב בהמשך ההסלמה והוציא הודעה באמצעות דובר ארגון הטרור, אבו חמזה: "השעות הקרובות יוסיפו כותרת חדשה לרשימת הכשלונות של ראש הממשלה הטיפש שלא הביא לציונים דבר חוץ מהרס ומלחמה וחורבן". על רקע החיסול של אבו אל-עטא, אמר הדובר כי הארגון לא יתיר את החזרת מדיניות החיסולים הממוקדים.

מלבד הבכיר בג'יהאד האסלאמי, חוסלו הבוקר שני מחבלים נוספים בארגון הטרור, רעייתו של אל-עטא ומספר פעילי שטח. במקביל לחיסול ברצועה, הותקף בדמשק, על פי פרסומים זרים, ביתו של אכרם עג'ורי - יד ימינו של מנהיג הג'יהאד זיאד נחאלה. 

צבא סוריה אישר כי שני בני אדם נהרגו ותשעה נוספים נפצעו בתקיפת בניין בשכונת אל-מזה בקרבת השגרירות הלבנונית בדמשק. לפי דיווחים בסוריה, המתקפה נועדה לפגוע באכרם אל-עג'ורי שנמצא בקשר ישיר עם הזרוע הצבאית של ארגון הטרור ברצועה.

לאחר ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר שדרות בתחילת החודש וירי התגובה של ישראל פורסם בחדשות הערב בכאן 11 לפני עשרה ימים כי בין אפשרויות התגובה שנבחנות נמצאת גם אפשרות של חזרה לסיכולים ממוקדים. אז הכחישו בג'יהאד האסלאמי כי בהאא אבו אל-עטא נתן את ההוראה לירות מטחי רקטות לעבר ישראל. בארגון הטרור טענו בפני המצרים כי אל-עטא מחויב לרגיעה, כמו גם שאר בכירי הג'יהאד.

בהכנת הידיעה השתתפו: כרמלה מנשה, משה שטיינמץ, רועי שרון, גל ברגר ונורית יוחנן

הפופולריים