חמאס למצרים: נפעל להפסקת העימותים על הגדר

חמאס למצרים: נפעל להפסקת העימותים על הגדר
גורמים במערכת הביטחון תמכו בהחלטה לפתוח את מעבר ארז | כל הפרטים מאחורי הקלעים של המשא ומתן לרגיעה בדרום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים הפרות סדר מטענים מחבלים גבול עזה גדר רצועת רצועה 18.09.23
צילום: AP

מקורות המעורים בפרטי המגעים העקיפים בין חמאס לישראל, להרגעת ההסלמה בדרום, אמרו לכאן חדשות כי המתווכת העיקרית והמשמעותית של המשא ומתן בין הצדדים היא מצרים, והיא ייצרה תבנית להרגעת המצב שראשיתו ההודעה הישראלית אתמול על פתיחת מעבר ארז. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

לפי אותם מקורות, חמאס הודיע למצרים שהוא יפעל להביא להפסקת העימותים על הגדר החל מהערב. המקורות הבהירו שחמאס נמנע מלהבטיח באופן חד משמעי כי העימותים ייפסקו ולכן הם ביקשו להיות זהירים באשר לאפשרות שהעימותים ייפסקו כבר הערב. התוכנית המצרית היא שכל צד יבצע צעד מדוד כלפי הצד השני.

אותם מקורות הוסיפו כי אם השקט ישוב לגבול עזה, ישראל הביעה נכונות להוציא אל הפועל הקלות נוספות לרצועת עזה, כמו הגדלת מספר הפועלים הפלסטינים שיוכלו לעבוד בישראל ל-20 אלף במקום 17,500 אלף כיום.

גורמים במערכת הביטחון תמכו בהחלטה לפתוח את מעבר ארז

גורמים במערכת הביטחון תמכו בהחלטה לפתוח הבוקר את מעבר ארז ולאפשר מעבר פועלים עזתים לשטח ישראל מתוך הבנה שפתיחת המעבר יכולה להוביל להרגעת השטח וחמאס יכול להציג זאת כהישג. כך פורסם הבוקר, בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. צה"ל למעשה מיישם את מדיניות ההפרדה שהוכיחה את עצמה ביהודה ושומרון, לפיה יש לעשות הפרדה בין הטרור על הגדר לבין האוכלוסייה שמבקשת להתפרנס ויוצאת לעבודה בישראל.

למרות המתיחות בגבול הרצועה בימים האחרונים, מתווכים פעלו כדי להפחית את המתח בין ישראל לחמאס ובעזרתם הועברו מסרים שאם השקט יישמר - ישראל תישקול לחדש את כניסת הפועלים מעזה ואף תיבחן הגדלה של מספר היתרי העבודה. בעקבות ההסלמה שנימשכה העריכו גורמים בטחוניים שהסלמה נוספת ברצועה תוכל להוביל לסבב לחימה נוסף, כפי שהיה בעבר.

מתאם פעולות צה"ל בשטחים הודיע אמש כי מהיום ייפתח מחדש מעבר ארז ופועלים עזתים יוכלו להיכנס לשטח ישראל. זאת למרות הפרות הסדר שאירעו בגבול בשבועיים האחרונים ובלוני התבערה שהופרחו. כ-18,500 עזתים צפויים לשוב לעבוד בישראל. בכל מקרה, בסוף השבוע ייסגר המעבר והסגר צפוי לחזור בסוכות כפי שנעשה מדי שנה. בנוסף, בפעם הראשונה זה מספר ימים, צה"ל נמנע אתמול מלתקוף ברצועה למרות המשך העימותים ובלוני התבערה.

צה"ל תקף בשלישי שתי עמדות צבאיות נוספות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. הכוחות ביצעו את התקיפות לעבר שני מוקדים - מעבר קרני ורפיח, באמצעות מסוק קרב וטנק. הפרות סדר אלימות בהשתתפות כעשרות מתפרעים התקיימו במספר מוקדים, סמוך לגדר הגבול ברצועת עזה, ושריפה מבקבוק תבערה פרצה סמוך לקיבוץ כפר עזה.

הפופולריים