כאן רשת ב

איש המוסד שחשף את נכסי חמאס: "המלצנו למוטט אותו ואת חיזבאללה - המדיניות הייתה הפוכה"

"המלצנו למוטט את חמאס וחיזבאללה - המדיניות הייתה הפוכה"
אודי לוי לכאן רשת ב: "הייתה תפיסה שאנחנו התנגדנו אליה לחלוטין, שקונים ככה שקט" | האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

איש המוסד לשעבר אודי לוי, שחשף את הנכסים של חמאס כבר ב-2014, סיפר היום (ראשון) בריאיון לליאת רגב ויאיר ויינרב בכאן רשת ב כי הוא ואנשיו המליצו למוטט כלכלית את חמאס, חיזבאללה ואף את איראן. "הבנתי שהמדיניות הייתה הפוכה לחלוטין. הייתה תפיסה שאנחנו התנגדנו אליה, שקונים ככה שקט", אמר איש המוסד בעבר.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כל החטופים שעדיין נותרו בשבי | הרשימה המלאה

לוי הסביר כי "מרגע שישראל קיבלה החלטה להכניס כסף לעזה באופן לגיטימי, כל הבקשות שהפנינו לטפל בכספי חמאס נתקלו בדלת אטומה. סגן שר האוצר האמריקני דפק על השולחן ואמר לי 'כשישראל תחליט מה היא רוצה לעשות עם חמאס תבוא אליי'". 

האזינו לריאיון עם אודי לוי בכאן רשת ב

מסמכים סודיים ששטחו בפרטי פרטים מודיעין לגבי קרן הון פרטית ששימשה את ארגון הטרור חמאס למימון פעילותיה, הגיעו לידי גורמי ביטחון ישראלים כבר בשנת 2018. כך דווח אתמול בעיתון האמריקני ניו-יורק טיימס.

ספר החשבונות, שנדלה ממחשבו של גורם בכיר בחמאס, סידר ברשימה נכסים בשווי מאות מיליוני דולרים. חמאס שלט בחברות כרייה, לולים וסלילה בסודאן; גורדי שחקים תאומים באיחוד האמירויות הערביות, חברה לפיתוח נכסים באלג'יריה, וחברת נדל"ן הנסחרים בבורסה הטורקית.

המסמכים, שנבחנו בידי הניו-יורק טיימס, היו מפת דרכים אפשרית לחניקת כספי חמאס וסיכול תוכניותיו. הסוכנים שהשיגו את המסמכים שיתפו אותם בתוך ממשלתם ובוושינגטון - שום דבר לא קרה. במשך שנים, אף לא אחת מהחברות הרשומות בספר החשבונות התמודדה עם עיצומים מצד ארצות הברית או ישראל. איש לא חשף בפומבית את החברות או לחץ על טורקיה, מרכז רשת הכספים, לנתקה.

חקירת העיתון מעלה כי בכירים ישראלים ואמריקנים כאחד כשלו בתעדוף מודיעין פיננסי שהיה בידם, המראה כי עשרות מיליוני דולרים זרמו מהחברות לחמאס בדיוק ברגע בו הוא רכש כלי נשק חדשים והתכונן למתקפה. הכסף, אומרים עתה גורמים רשמיים, סייע לחמאס לבנות תשתיות צבאיות ועזר בהכנת הקרקע למתקפות 7 באוקטובר.

על פי הגורמים, שווי תיק ההשקעות נאמד בכחצי מיליארד דולרים בשיאו. אפילו לאחר שמשרד האוצר האמריקני הטיל לבסוף עיצומים נגד הרשת ב-2022, מסמכים מראים כי דמויות המקושרות לחמאס יכלו להשיג מיליוני דולרים באמצעות מכירת מניות בחברה הנמצאת ברשימה השחורה. 

הפופולריים