תחקיר: ישראל ידעה על מכונת הכספים של חמאס - ולא פעלה

תחקיר: ישראל ידעה על מכונת הכספים של חמאס - ולא פעלה
בכיר במוסד לשעבר: "איש לא מדבר על הכישלון בעצירת הכסף של חמאס - זה הכסף שאיפשר את המתקפה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים לוחמים חמאס נוח'בה נוחבה
צילום: Abid Katib/Getty Images

מסמכים סודיים ששטחו בפרטי פרטים מודיעין לגבי קרן הון פרטית ששימשה את ארגון הטרור חמאס למימון פעילותיה, הגיעו לידי גורמי ביטחון ישראלים כבר בשנת 2018. כך דווח היום (שבת) בעיתון האמריקני ניו-יורק טיימס.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כל החטופים שעדיין נותרו בשבי | הרשימה המלאה

ספר החשבונות, שנדלה ממחשבו של גורם בכיר בחמאס, סידר ברשימה נכסים בשווי מאות מיליוני דולרים. חמאס שלט בחברות כרייה, לולים וסלילה בסודאן; גורדי שחקים תאומים באיחוד האמירויות הערביות, חברה לפיתוח נכסים באלג'יריה, וחברת נדל"ן הנסחרים בבורסה הטורקית.

המסמכים, שנבחנו בידי הניו-יורק טיימס, היו מפת דרכים אפשרית לחניקת כספי חמאס וסיכול תוכניותיו. הסוכנים שהשיגו את המסמכים שיתפו אותם בתוך ממשלתם ובוושינגטון - שום דבר לא קרה. במשך שנים, אף לא אחת מהחברות הרשומות בספר החשבונות התמודדה עם עיצומים מצד ארצות הברית או ישראל. איש לא חשף בפומבית את החברות או לחץ על טורקיה, מרכז רשת הכספים, לנתקה.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

חקירת העיתון מעלה כי בכירים ישראלים ואמריקנים כאחד כשלו בתעדוף מודיעין פיננסי שהיה בידם, המראה כי עשרות מיליוני דולרים זרמו מהחברות לחמאס בדיוק ברגע בו הוא רכש כלי נשק חדשים והתכונן למתקפה. הכסף, אומרים עתה גורמים רשמיים, סייע לחמאס לבנות תשתיות צבאיות ועזר בהכנת הקרקע למתקפות 7 באוקטובר.

על פי הגורמים, שווי תיק ההשקעות נאמד על כחצי מיליארד דולר בשיאו. אפילו לאחר שמשרד האוצר האמריקני הטיל לבסוף עיצומים נגד הרשת ב-2022, מסמכים מראים כי דמויות המקושרות לחמאס יכלו להשיג מיליוני דולרים באמצעות מכירת מניות בחברה הנמצאת ברשימה השחורה. 

הפופולריים