גורמים אמריקנים טוענים

המחלוקת בפסגה בקהיר: מספר המחבלים שישוחררו עבור כל חטוף

המחלוקת בפסגה בקהיר: מספר המחבלים שישוחררו עבור כל חטוף
דווח כי השיחות היו טובות, אך אין פריצת דרך • מקורות ל"אל-אח'באר": המשלחת הישראלית למו"מ על עסקה הציעה שכל חטוף ישוחרר תמורת 3 מחבלים • עוד אמרו גורמים המעורים בפרטי המו"מ לסוכנות הידיעות AP כי ישראל וחמאס "עשו צעדים של התקדמות" לקראת הסכם הפסקת אש ועסקת חטופים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כרזת החטופים המוחזקים בשבי חמאס, 14.01.24
צילום: יהונתן שאול, פלאש 90

גורמים אמריקנים אמרו היום (שלישי) לרשת CBS: "היחס בין האסירים שישוחררו בעבור כל חטוף הוא הסוגייה הבעייתית ביותר בשיחות, והנקודה שכרגע למעשה 'תוקעת' כל אפשרות להתקדמות". עוד הוסיפו כי השיחות היו טובות, אך אין פריצת דרך.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
שמות החטופים שעדיין בשבי חמאס

המשלחת הישראלית הגיעה היום (שלישי) לקהיר על מנת לנהל דיונים בנוגע להמשך הלחימה ושחרור חטופים. שני גורמים המעורים בפרטי המו"מ אמרו לסוכנות הידיעות AP כי ישראל וחמאס "עשו צעדים של התקדמות" לקראת הסכם הפסקת אש ועסקת חטופים.

מקורות יודעי דבר אמרו לעיתון "אל-אח'באר" הלבנוני כי המשלחת הישראלית הביאה לקהיר הצעה שמפוצצת את מסמך פריז ומבוססת על "עסקה בת שלב אחד שכולל את כל האזרחים נוסף על החיילות, לפי נוסחת אסיר ישראלי אחד בתמורה ל-3 אסירים פלסטינים, עם אפשרות בלתי בטוחה להעלאת מספר האסירים הפלסטינים מעט".

עוד נמסר כי המשלחת הישראלית הדגישה כי "אין הפסקת אש, אלא רק רגיעה זמנית, שבמהלכה תיעצר תנועת המטוסים למשך שש שעות בלבד מדי יום, כפי שהיה ברגיעה הקודמת". על פי הדיווח, המשלחת "התנגדה לתוספת בסיוע ההומניטרי לרצועה ולנסיגת הצבא, אלא מאזורים צפופים, עם הישארות במחסומים קבועים ומניעת מעבר של אזרחים בין דרום הרצועה, מרכזה וצפונה". לפי המקורות, "האמריקנים ביקשו עוד זמן להשלמת המשא ומתן".

המשלחת, שבראשה עומד ראש המוסד דדי ברנע, ואליו הצטרפו ראש השב"כ רונן בר ואלוף במילואים ניצן אלון - אחראי לסוגיית חטופים ונעדרים בצה"ל, תנהל שיחות עם ראש המודיעין המצרי עבאס כמאל, ראש ה-CIA האמריקני ויליאם ברנס וראש ממשלת קטר. ערוץ אל-מיאדין דיווח כי גם משלחת חמאס בראשות ח'ליל אל-חיה צפויה להיפגש היום עם המודיעין המצרי בקהיר.

לפי גורמים בארגוני הטרור בעזה ששוחחו עם הערוץ, מצרים עדכנה את חמאס על אווירה חיובית ברקע הפסגה המרובעת הישראלית-מצרית-קטרית-אמריקנית. גורם מצרי אמר לסוכנות AP שהפגישה מתמקדת ב"עיצוב טיוטה סופית" של הסכם הפסקת אש של שישה שבועות, עם הבטחה שהצדדים ימשיכו במשא ומתן לקראת הפסקת אש קבועה. הגורם טען כי ישנה התקדמות "משמעותית יחסית" במשא ומתן בין ישראל לחמאס.

חבר הכנסת דני דנון דיבר הבוקר בתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב, על יציאת המשלחת הישראלית לקהיר: "עצם ההשתתפות שלנו מראה על נכונות לדבר. לא ניסוג מהנושאים העיקריים. אבן המחלוקת היא סוף המהלך הצבאי - ועליה לא נתפשר".

"שילמנו מחירים בעבר בעבור הפסקות אש", הוסיף דנון. "הגישה שלנו הפעילה לחץ על המתווכות, אולי זה תרם לנכונות לצד השני לדבר על דברים אחרים. הלחץ הצבאי הוא משמעותי מאוד. נמשיך לחלץ, נמשיך לרדוף את חמאס. אני סומך על יכולות הצבא להגיע לראשי המחבלים".

עוד דווח ב"אלאח'באר" כי מצרים ביקשה ממשלחת חמאס לשוב לקהיר משום ש"יהיו חדשות" לאחר הפגישה שתתקיים היום בין ישראל, ארצות הברית, מצרים וקטר בקהיר. מקורות יודעי דבר, מסרו לעיתון, שחמאס השיב בחיוב והסכים לשלוח משלחת לעיר הבירה המצרית.

לקראת פסגת ראשי המודיעין, ישראל גיבשה טיוטה חדשה של עמדת המדינה בעניין ההסכם לשחרור חטופים. כך פורסם לראשונה אתמול בחדשות הערב בכאן חדשות. גורמים המעורים בפרטי המשא ומתן אומרים שבטיוטה החדשה יש "התגמשות מסוימת" מצד ישראל, בתקווה להביא לפריצה במגעים.

הפופולריים