שיירה מאובטחת וליווי מסוק: הנחיות השב"כ למשלחת למאלמו

שיירה מאובטחת וליווי מסוק: הנחיות השב"כ למשלחת למאלמו
בשירות הביטחון הכללי עמלים כבר כמה חודשים על אבטחת המשלחת לאירוויזיון, על חבריה נאסר להסתובב ולהשתמש ברשתות החברתיות ללא אישור, מיקומו של המלון לא יפורסם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עדן גולן בחזרה ראשונה במאלמו, 30.04.24
צילום: EBU

מעבר לאזהרת המסע לישראלים בשוודיה, בשב"כ הטילו הגבלות חריגות על חברי המשלחת הישראלית לאירוויזיון, הגבלות שנועדו לשמור על חייהם של המשתתפים ולצמצם ככל הניתן אפשרות של פגיעה בהם מצד גורמי טרור וארגונים פרו-פלסטיניים. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

מי שאחראי על אבטחת המשלחת הישראלית אלו מאבטחי שירות הביטחון הכללי, שכבר נמצאים בשוודיה. נציגי שב"כ כבר ביצעו סיורים מקדימים יחד עם גורמי ביטחון מקומיים והפקת האירוויזיון, מבצע אבטחתי שעליו עובדים בשב"כ כבר מספר חודשים. מידי יום מתקיימות הערכות מצב בשב"כ ועל פי הערכות ישנם גורמים שינסו לעשות פרובוקציות בזמן שהות המשלחת הישראלית במאלמו.

ההגבלות שאושרו לפרסום: על חברי המשלחת נאסר להסתובב ברחובות שוודיה ללא תיאום מראש וללא אבטחה, מיקומו של המלון נשמר בסוד, הוטלו הגבלות על שימוש ברשתות חברתיות מצד חברי המשלחת כדי לא לחשוף את מיקומם, חברי המשלחת ייסעו ממקום למקום בשיירה מאובטחת, מסוק צפוי ללוות את המשלחת הישראלית.

איגוד השידור האירופי הודיע שיסיר דגלים וסמלים פלסטיניים אם יונפו. מחר מתוכננת שריפת קוראן במאלמו, דבר שיעמוד את האבטחה השוודית במבחן. המועצה המרכזית של יהדות שוודיה גינתה את הכוונה לשרוף את הקוראן:

מיד לאחר הגמר, המשלחת הישראלית צפויה להמריא מיד לישראל, כדי להספיק ולהגיע ארצה לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

מוקדם יותר היום הודיע המטה ללוחמה בטרור  על החמרה באזהרת המסע על העיר מאלמו שבשוודיה. העיר, שתארח בשבוע הבא את אירועי האירוויזיון, צפויה להפוך למוקד עבור תיירים, בהם לא מעט ישראלים. במטה הבהירו למבקרים הישראלים בעיר כי לא ישראל לא תספק להם אבטחה ייעודית והמליצו "לשקול רק נסיעות חיוניות".

החשש שמעסיק את מערכת הביטחון הישראלית סביב מאלמו נובע מהנוכחות המובהקת של גורמי טרור בעיר, שעלולים לנצל את המחאות והאווירה האנטי-ישראלית ששוררת בה בעקבות המלחמה בעזה כדי לממש פגיעה בישראלים שיגיעו לאירוויזיון. השלטונות השוודים הודיעו על הגברת אמצעי האבטחה במאלמו. 

הפופולריים