חשיפה: תוכנית חמאס לכניסת צה"ל לרפיח

חשיפה: תוכנית חמאס לכניסת צה"ל לרפיח
פיצוץ הגדר, בריחה המונית של תושבים לסיני ויצירת לחץ בין-לאומי כבד - התרחיש שארגון הטרור תכנן ועשוי לאלץ את ישראל לעצור את המבצע ברפיח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP Photo/Fatima Shbair
צילום: AP Photo/Fatima Shbair

על אף התשובה של חמאס להצעה המצרית, שהציגה אותו מתון, שני מקורות שונים שמעורים בתוכנית חמאס לכניסת צה"ל לרפיח מסרו היום (שני) לכאן חדשות את הפרטים של התוכנית המתוכננת ביום פקודה. לפיהם, אחד התרחישים שחמאס שוקל לבצע במקרה שישראל תפתח במבצע קרקעי ברפיח הוא פיצוץ כמה חלקים בגדר הגבול בין רצועת עזה לבין מצרים.

פיצוץ הגדר, שחלקה מורכב מקירות בטון, יכול להתבצע באמצעות מטעני חבלה כבדים, בדומה לאלה שחמאס השתמש בהם בפריצת הגדר ב-7 באוקטובר.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לפי ההיגיון של חמאס, פעירת פתחים בגדר תוביל לבריחה המונית של תושבי הרצועה לתוך סיני, בצורה שתעורר מהומה ואולי אף הרג המוני של אזרחים – מה שעשוי להוביל את העולם לדרוש מכל הצדדים, כולל מישראל, לעצור.

מקור פלסטיני העריך בשיחה עם כאן חדשות כי חמאס ינסה להרחיק את עצמו מהפיצוץ המתוכנן ולהטיל את האשמה על גורמים אחרים, כמו דאעש בסיני או אחד הארגונים הסלפיים ברצועה. תרחיש כזה עשוי לאלץ את ישראל לעצור את המבצע ברפיח בשל לחץ בין-לאומי כבד.

מוקדם יותר היום נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו על המבצע ברפיח. בממשל האמריקני דורשים לקבל פרטים נוספים על התוכניות הישראליות. גורם רשמי בארצות הברית אמר לאחר השיחה כי הנשיא ביידן ביקש מנתניהו לפתוח מחדש ומיידית את מעבר כרם שלום. זאת, לאחר שנסגר בעקבות מתקפת הפצמ"רים הקטלנית אמש על המקום, שכתוצאה ממנה נפלו ארבעה חיילי צה"ל. כך דווח באתר החדשות האמריקני "אקסיוס". מהבית הלבן נמסר אחרי השיחה: "ראש הממשלה נתניהו הבטיח שמעבר כרם שלום יהיה פתוח לסיוע הומניטרי. הנשיא ביידן חזר על עמדתו הברורה לגבי רפיח".

הפופולריים