שר החוץ האמריקני בלינקן לא שלל את חידוש משלוח הפצצות לישראל

בלינקן לא שלל את חידוש משלוח הפצצות לישראל
לדברי בלינקן, ארצות הברית עדיין מנהלת שיחות על משלוחי הנשק עם ישראל. הוא חזר על דברי ביידן על שלא יתמכו בפעולה קרקעית ברפיח, לטענתו: "תומכים במטרה להשמיד את חמאס. אבל יש לנו דרך יותר טובה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

שר החוץ האמריקני בלינקן לא שלל שמשלוח פצצות מארצות הברית כן יגיע לישראל, בריאיון ששודר היום (ראשון) ברשת CBS האמריקנית. לדברי בלינקן, "הדבר היחיד שעיכבנו זה פצצות, מכיוון שאנחנו בשיחה מתמשכת עם ישראל, לאור ההשפעה שיכולה להיות לכלי הנשק האלה, כאשר הם משמשים באזורים מאוכלסים בצפיפות, כולל  אזור כמו רפיח". המגישה שאלה אותו: "אז ייתכן ועדיין תספקו אותם?" ובלינקן ענה: "אנחנו נמצאים בשיחה פעילה עם ישראל על זה. יש לנו חששות אמיתיים לגבי אופן השימוש בהם".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עוד הבהיר בלינקן שארצות הברית לא משהה כרגע משלוחי נשק נוספים מלבד משלוח נשק של "הפצצות הטיפשות", גם לא משלוחים של פצצות מדויקות יותר. הוא שב על כך שאם ישראל תפתח במבצע קרקעי נרחב ברפיח, יהיו כלי נשק אותם לא תשלח לישראל. לדבריו, "יש דאגה עמוקה אצלנו מפעולה נרחבת ברפיח. ביידן הבהיר שלא נתמוך בפעולה כזאת אבל אנו תומכים במטרות ישראל שחמאס לא יכול לשלוט בעזה. אבל יש לנו דרך יותר טובה להשיג מטרה זו".

בלינקן התייחס להיעדר תוכנית ל"יום שאחרי" בעזה, כאשר פלסטינים שבים לצפון הרצועה ולח'אן יונס, מאזורים בהם צה"ל פעל. בלינקן הזהיר שמצב כזה יכול להוביל לאנרכיה, כאוס וריק שבסופו ייטיב עם חמאס ויחזיר אותו לשלוט באזורים הללו: "לא ראינו תוכנית ל'יום שאחרי' המלחמה. המסלול שבו נמצאת ישראל ישאיר עדיין אלפי חמושים של חמאס. ראינו את חמאס חוזר לצפון הרצועה. כניסה לרפיח תסכן אזרחים ולא תבטיח שחמאס לא ישלוט בעזה. ישראל עלולה לארות התקוממות או להשאיר ואקום מסוכן בעזה".

על עסקת חטופים אמר שר החוץ האמריקני: "חמאס היה יכול להחליט בכל יום להניח את נשקו ולשחרר את החטופים. דעתנו היא שהדרך המהירה ביותר לשחרר את החטופים הוא באמצעות הסכם. מעשי חמאס מוכיחים את ההיפך".

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן הגן על החלטתו של הנשיא ג'ו ביידן להשהות משלוחי נשק אם ישראל תפעל קרקעית ברפיח. בריאיון שקיים בעבור תוכנית יום א' של רשת ABC סאליבן הסביר את חוסר התוחלת של פעולה כזו, לטענתו, אשר תגרום נזק ונפגעים רבים בקרב אוכלוסייה אזרחית, בזמן שרבים ממחבלי חמאס יוכלו לברוח.

סאליבן הבהיר כי אף שהנשיא לא תומך בפעולה ברפיח, אין זה אומר שהוא נוטש את ישראל ולא מסייע לה צבאית יותר, אלא רק מדובר במבצע הנקודתי הזה, שלהערכתו לא יצלח.

הפופולריים