לא רק זירה משנית

התוכנית של נסראללה: "מלחמת התשה" בלבנון, בעזה ובתימן

התוכנית של נסראללה: "מלחמת התשה" בלבנון, בעזה ובתימן
ההסלמה בזירה הצפונית ממשיכה להחריף ומעלה סימני שאלה לגבי כוונתיו של מנהיג חיזבאללה. מאמר שפורסם בסוף השבוע בעיתון "אל אח'באר", המזוהה עם ארגון הטרור, שופך אור לגבי התוכניות לעתיד, שבמרכזו המילה "התשה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
AP Photo/Khalil Hamra
צילום: AP Photo/Khalil Hamra

עורך העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה, איבראהים אל-אמין, שרטט במאמר שפורסם בשבת את התוכנית של השלוחות במחנה הפרו-איראני להתמודדות עם המערכה הישראלית ברפיח, תחת הכותרת "התשה מדממת מעזה, עבור בלבנון ועד לתימן".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

במאמרו הוא כותב כי אל מול ההחלטה של ישראל להמשיך את הלחימה "ההתנגדות פועלת מתוך נקודת ההנחה שהמלחמה ארוכה, ארוכה מאוד" וכי "כולם בציר ההתנגדות מתנהלים בסבלנות, עמידה איתנה ורציונליות". למעשה, המשימה היום מבחינתם נועדה לגרום לישראל לחזור לשולחן המשא ומתן כשהיא מתחננת להסכם ומוכנה לשלם מחירים כבדים ממה שהייתה אמורה לשלם בעבר.

לדברי אל-אמין, סבב הלחימה החדש מתבסס על רמה שונה לגמרי של תיאום במישור של פעילות הארגונים בעזה או במישור של חזיתות הסיוע מחוץ לזירה הפלסטינית. "מה שבולט הוא הערך הרב של החמ"ל המשותף של ציר ההתנגדות שמשתתפים בו נציגים מכל הכוחות השותפים למלחמה בעזה", כדי לארגן את העימות החדש שהכותרת שלו היא אחת: "התשה קשה ומדממת לישראל ותומכיה".

במאמרו הוא כותב כי "מלחמת ההתשה שעליה הכריזה הזרוע הצבאית של חמאס, אומצה גם על ידי חיזבאללה בלבנון, אבל בהתאם לקצב מסוג אחר". לדבריו, ננקטו כל הצעדים שמאפשרים את תנועת הכוחות של חיזבאללה בחלק הקדמי ואת גיוון היכולות שנוטלות חלק בלחימה אחרי ההחלטה להכניס אמצעי לחימה חדשים, הן מבחינת רקטות או כטב"מים חמושים, בנוסף לכטב"מים מתאבדים.

מה שאירע בשבועיים האחרונים לטענתו הוא ניסוי ראשוני לתוכנית החדשה - ובייחוד שלחיזבאללה יש רשימה של יעדים מרכזיים ואחרים חדשים שכוללים עשרות מטרות רגישות, בין אם מדובר במטרות מסורתיות או כאלו שקשורות לזירת הקרב כעת.

אל-אמין טוען כי חיזבאללה אימץ קצב של פעילות שגרם לישראל להיות זהירה יותר בפגיעה באזרחים, והוא גם "העניש" אותה על שריפת חורשות בתוך לבנון. במאמרו ציין גם כי המורדים החות'ים בתימן גיבשו את הליטושים האחרונים לתוכנית ההסלמה שלהם, שכוללת החלטה לפגוע בכל ספינה שיש לה קשר לישראל בכל מקום שהם מגיעים אליו.

הפופולריים