דיווח: ממשל ביידן שוקל להטיל עיצומים על תוקפי שיירות הסיוע

דיווח: ביידן שוקל להטיל עיצומים על תוקפי שיירות הסיוע
בוושינגטון פוסט פרסמו כי אלימות מתנחלים נגד משאיות המובילות מזון לרצועה, זינקה דרמטית בחודשים האחרונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגיעה במשאית - 16.05.24
צילום: ללא

גורם אמריקני בכיר אמר היום (ראשון) לעיתון "וושינגטון פוסט", כי ממשל ביידן שוקל להטיל עיצומים על תוקפי שיירות הסיוע ההומניטרי שעוברות מיהודה ושומרון לרצועת עזה. על פי הדיווח, ישראל פתחה את מעבר תרקומיא מוקדם יותר החודש למעבר, אך בדרכים שמובילות את המשאיות שעוברות סמוך למאחזים ישראליים, זינקה דרמטית אלימות המתנחלים.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

יועצו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, התייחס באמצע החודש לתקיפת משאיות הסיוע לעזה על ידי מפגינים ואמר כי מדובר ב"בשערוריה שאין כדוגמתה". לדבריו, "אנו בודקים שימוש בכלים שלנו לטפל בכך, וגם מדברים על הנושא עם ממשלת ישראל". 

מדובר במשאיות סיוע הומניטרי המיועדות לתושבי רצועת עזה, שנכנסו מירדן לישראל והותקפו על ידי כמה מהמוחים בהפגנת עמותת "צו 9" באזור מחסום תרקומיא שליד חברון. סאליבן הוסיף: "ראינו קשיים בהכנסת סיוע מאז שישראל השתלטה על מעבר רפיח, וזה נושא שמדאיג אותנו. זה מצב קריטי ודחוף, וחייבים לפתוח את המעברים".

במהלך החודש האחרון, במספר מקרים, מפגינים ישראלים יידו אבנים אל עבר משאיות שנחשדו כי העבירו סיוע הומניטרי דרך מעבר תרקומיא, בדרכן לעזה. בפעמים אחרות חסמו המתפרעים את דרכן של המשאיות ואף תקפו את הנהגים. במקרה נוסף הותקף כוח צה"ל, שהגיע לעזור לנהג שמשאיתו הוצתה בידי הישראלים.

בריטניה הטילה סנקציות בתחילת החודש על ארגון להב"ה, נערי הגבעות וארבעה ישראלים נוספים "בגין תקיפה ואלימות נגד פלסטינים ביהודה ושומרון". ההגבלות יכללו, בין היתר, הקפאת נכסים ואיסור על ניהול קשרים כלכליים עם אזרחים בריטיים או על אדמת בריטניה. כמו כן, כניסתם לבריטניה תיאסר.

הסנקציות האלו הצטרפו להודעת ארצות הברית ב-20 באפריל על כך שהטילה הגבלות על ראש ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין. במשרד האוצר האמריקני הטילו סבב עיצומים שלישי על "מתנחלים קיצוניים", המעורבים בפעילות נגד פלסטינים ביהודה ושומרון. 

הפופולריים