תקרית בגבול

חייל בצבא מצרים נהרג בחילופי אש עם צה"ל ברפיח

חייל בצבא מצרים נהרג בחילופי אש עם צה"ל ברפיח
בצה"ל ובצבא מצרים בודקים את פרטי האירוע. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משאיות נכנסות למעבר רפיח 21.10.23
צילום: ללא

חייל מצרי נהרג היום (שני) בחילופי אש בין חיילים מצרים לבין לוחמי צה"ל סמוך למעבר רפיח. האירוע החריג התרחש בשיאה של מתיחות בין ישראל למצרים סביב פעילות צה"ל במעבר רפיח. בצה"ל פתחו בבדיקת התקרית.

מדובר צה"ל נמסר: "לפני מספר שעות אירעה תקרית ירי בגבול מצרים, הנושא בחקירה, מתקיים שיח עם הצד המצרי". דובר צבא מצרים מסר כי "הצבא עורך חקירה עם הרשויות המוסמכות בנוגע לאירוע הירי באזור הגבול עם רפיח שהוביל למותו של אחד מאנשי הביטחון מטעם מצרים". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

עם תחילת פעילות צה"ל ברפיח, לפני כשלושה שבועות, סירבה מצרים להכניס סיוע לעזה - לא רק דרך מעבר רפיח אלא בכלל. הדבר גרם לחשש במצוקה בדלק לגנרטורים של בתי החולים ברצועה. עקב כך, ארצות הברית הפעילה לחץ על מצרים לחידוש הכנסת הסיוע. על כן, מצרים חידשה אתמול את הכנסת הסיוע לרצועה - דרך מעבר כרם שלום. 

ברקע המחלוקת המצרית על מעבר רפיח, במצרים זועמים על ישראל וארצות הברית משום שהם רואים במזח האמריקני שהוקם לחופי עזה איום ישיר על רווחיהם הכלכליים. גורמים בכירים במצרים מרוויחים סכומים גדולים מהסחורות שעוברות במעבר רפיח וכן ממיסים שהם גובים על כל אדם שעובר במעבר - כ-5,000 דולרים לראש.

במצרים חוששים שהמזח יהפוך למעבר המסחרי הראשי לעזה, והדבר מטריד אותם מאוד. בנוסף, הם חוששים הרציף האמריקני ישמש בסופו של דבר גם למעבר של בני אדם, ויגרום לפגיעה כלכלית חמורה יותר בקהיר. 

מאחורי הגב: השינוי המצרי בתנאי העסקה

בערוץ האמריקני CNN דווח בשבוע שעבר כי הביון המצרי שינה בחשאי את תנאי ההצעה לעסקת חטופים, לה כבר הסכימה ישראל. על פי מקורות, ההצעה שהוגשה לבחינת חמאס ושאותה הכריז שקיבל ב-6 במאי, לא הייתה זו שהאמריקנים או הקטרים חשבו שהיא.

אחרי חשיפת המסמך שהגיש חמאס לעסקת שחרור חטופים ב-6 במאי, התמונה התבהרה וברור כי קיימים פערים משמעותיים בין ההצעה של ארגון הטרור לבין זו הישראלית. בשלב הראשון, חמאס אינו מתחייב לשחרור חטופים חיים בלבד, כפי שדרשה ישראל, אלא מציין כי ישוחררו 33 חטופים בלבד - "חיים או מתים", שעונים על הקריטריונים לשחרור "הומניטרי". 

גורם מצרי המעורה ביחסים בין ישראל ומצרים אמר ב-15 במאי לכאן חדשות, שההערכה בקהיר היא שהממשלה הישראלית הנוכחית לא מבינה את שפת הדיבורים והגינויים, אלא רק את שפת המעשים והצעדים. לדבריו, "סבלנותו של השלטון במצרים כלפי הממשלה הנוכחית בישראל פקעה".

הגורם הסביר שבקהיר סבורים שהייתה הזדמנות אמיתית לעסקה והעיתוי של הפעולה ברפיח חיסל את ההזדמנות הזאת. לדבריו, הממשלה הישראלית לא רצינית בהגעה להסכם, היא כופה עובדות בשטח ופועלת בהתאם לצרכים פנימיים. לגבי גורל הסכם השלום, אמר כי בינתיים אין איום פומבי מצרי בעניינו, אבל יש צעדים אחרים שמצרים יכולה לנקוט נגד ישראל.

הפופולריים