חשיפה

עמדת היועמ"שית על הוצאת צווי גיוס לחרדים נחשפת - והודאת צה"ל: אי אפשר לגייס עשרות אלפים

עמדת היועמ"שית על צווי גיוס לחרדים - וההודאה של צה"ל
בהרב מיארה הגיעה לפשרה בין עמדת צה"ל והדרג המשפטי והחליטה כי מחזור גיוס אוגוסט ישמש כמבחן להמשך הדרך • בצבא מודים כי נדרש סינון שיאפשר גיוס מלש"בים חרדים על פי תעדוף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים ליד לשכת הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בחדשות הערב בכאן 11 נחשפו היום (חמישי) עמדת היוצעת המשפטית לממשלה, גלי בהרה מיארה, בנוגע להוצאת צווי גיוס לחרדים, והמסקנה שהתקבלה בצה"ל כי לא ניתן לגייס עשרות אלפי חרדים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עמדת היועמ"שית על הוצאת צווי גיוס לחרדים

השבוע התקיימה ישיבה מרובת משתתפים בראשות היועצת המשפטית לממשלה, שעסקה בפרשנות פסק הדין של בג"ץ, שקבע כי יש לגייס את בחורי הישיבות החרדים.

בישיבה הוצגו מספר עמדות, כאשר בסופו של דבר היועצת גיבשה עמדה שהיא סוג של פשרה בין העמדות השונות. בצה"ל רצו לגייס את החרדים בדרך של הסכמה, בדרכי שיווק והסברה, במטרה להגיע ל-4,800 מגוייסים בשנה הנוכחית - כפי שהתחייבו לבג"ץ.

המשנה ליועמ"שית גיל לימון ומנהל בג"צים בפרקליטות, סברו כי עמדת צה"ל סותרת את פסק הדין, מכיוון שאינה שוויונית לנוכח העלאת גיל הפטור והארכת משך שירות החובה למגזרים אחרים.

בהרב מיארה החליטה כי מחזור גיוס אוגוסט יהיה המבחן של גיוס החרדים. לעמדתה, ניתן לאפשר גיוס חרדים במחזור הקרוב בדרך של פעולות שיווק והסברה - בהתאם לעמדת צה"ל. אך אם צה"ל לא יעמוד בחלק היחסי של היעד השנתי - הוא יחויב להוציא צווי גיוס בכפייה לחרדים צעירים, במחזור הגיוס שיגיע אחרי.

צה"ל: לא ניתן לגייס עשרות אלפי חרדים

בחדשות הערב בכאן 11 פורסמה חוות הדעת המשפטית שמאפשרת לראשונה את חשיפת נתוני הביטוח הלאומי על צעירים חרדים עובדים. 

במסמך הפנימי מודה צה"ל: גיוס עשרות אלפי חרדים "אינו אפשרי ואינו מעשי". נדרש סינון שיאפשר גיוס מלש"בים על פי תעדוף. בצבא הסבירו שבהיעדר חוק גיוס ובהיעדר הגנה משפטית, הצעירים החרדים הללו עשויים לקבל קדימות בתיעדוף של הצבא בגיוס.

השבוע נחשפה בחדשות הערב פניית צה"ל למס הכנסה והביטוח הלאומי. בביטוח הלאומי אמרו היום שבתוך שבועיים כלל הנתונים יועברו לצה"ל.

הפופולריים