מה בדיוק הסיפור עם החקירה של אלוביץ'?

למה חוקרים את בעל השליטה בבזק
שאול אלוביץ', בעל השליטה של ענקית התקשורת, נחקר היום במשרדי ני"ע. במה הוא חשוד? כאן באמת עושים סדר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אלוביץ'. בעל השליטה בבזק
צילום: (צילום: יח"צ)

הבוקר פורסם שרשות ניירות ערך פתחה בחקירה נגד בזק. מה זה אומר?
רשות ניירות ערך אחראית לפקח על החברות שהמניות שלהן נסחרות בבורסה בתל אביב. זה שהיא פתחה בחקירה אומר היא חושדת שמשהו פלילי התרחש בבזק. בצעד מאוד חריג עוכב במסגרת החקירה הזו טייקון התקשורת שאול אלוביץ'.

מי זה שאול אלוביץ'?
אלוביץ' הוא טייקון שהפרצוף שלו פחות מוכר משל טייקונים אחרים. הוא שולט בין היתר בבזק, ב-yes, בחלל תקשורת, ביורוקום, בפלאפון, בבזק בינלאומי, באתר וואלה, והוא חבר קרוב ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

אז מה רשות ני"ע חוקרת?
הרשות הודיעה שהיא חוקרת חשד ל"ביצוע עבירות על פי חוק העונשין הנוגעים לעסקות הקשורות לבעל השליטה".

רגע. מה זה עסקות הקשורות לבעל השליטה?
הכוונה היא בעצם לעסקות של בזק עם אלוביץ' עצמו. בזק ביצעה בשנים האחרונות שתי עסקאות כאלה. בעסקה הראשונה, רכשה בזק – שכמו שאמרנו נמצאת בשליטת אלוביץ' - מניות ב-yes מחברת יורוקום, שגם היא נשלטת על ידי אלוביץ'. כך למעשה הכניסה בזק לכיסו של אלוביץ' סכום שמוערך בכמיליארד שקל.

במסגרת העסקה השנייה רכשה yes, שבשליטת אלוביץ', שירותי לווין מחברת חלל תקשורת, גם היא בשליטת אלוביץ' - הפעם תמורת 263 מיליון דולר.

מה יכולה להיות הבעיה בעסקאות האלו?
אלה עסקאות בעלי עניין - בעל השליטה נמצא משני הצדדים. הוא גם הרוכש וגם הקונה. כלומר - אלוביץ' עשה עסקאות ענק עם עצמו. זה כשלעצמו חוקי; החוק מתיר לחברות לעשות עסקאות עם בעל השליטה כשיש בכך צורך עסקי וגם מסדיר את האופן שבו עסקאות כאלה יבוצעו. החשש בעסקאות בעלי עניין היא שבעל השליטה דואג לאינטרסים של עצמו, ולא של החברה ושל בעלי המניות האחרים בה. במקרה של בזק - של הציבור.

רשות ני"ע חושדת שהעסקאות בוצעו באופן שחורג ממהות החוק - בעסקת הרכישה של מניות yes, למשל, החשד הוא שבזק רכשה את המניות שלה בשווי מנופח. כלומר, שבזק העבירה לאלוביץ' כמיליארד שקל בזמן ש-yes היתה שווה פחות. 

אז רגע - בזק היא חברה של אלוביץ' או של הציבור?
בזק היא חברה ציבורית שנשלטת על ידי אלוביץ', שמחזיק בה בעקיפין באמצעות כמה חברות. זה אומר שאלוביץ' הוא בעל השליטה בבזק, הוא גם מכהן כיושב ראש הדירקטוריון שלה, והוא האיש החזק כשמדובר בקבלת ההחלטות בבזק. אך רוב מניות החברה (73.6%) מוחזקות על ידי הציבור הרחב.

ממה היא מרוויחה כסף? לאף אחד כבר אין טלפון קווי.
אמנם כמעט ואין יותר טלפונים בבתים, אבל התשתית של קווי הטלפון עדיין קיימת. בזק היא מונופול של הטלפונים הקוויים, וכתוצאה מזה - גם של תשתית האינטרנט. 

אז כל פעם שמישהו פותח אינטרנט אלוביץ' מרוויח כסף?
ברוב הפעמים כן. כשספקיות האינטרנט מציעות לכם חבילה ב-80 יחד עם בזק, רוב הכסף שתשלמו הולך לבזק. כשסלקום מציעה לכם טלוויזיה שלה ב-150 שקל בחודש, לפחות שליש מהסכום הזה הולך בכלל לבזק, בגלל התשתית.

כמה כסף זה יוצא?
על פי מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר מדובר על יותר ממיליארד שקל בשנה, כל שנה, שהציבור משלם סתם כך לבזק, בגלל שהיא מונופול. 

מה קורה עכשיו?
אלוביץ' נחקר היום שעות ארוכות, והרשות תבקש ככל הנראה מבית המשפט להאריך את מעצרו. במקביל נחקרו גורמים נוספים בבזק וחוקרי רשות ניירות ערך גם ערכו חיפוש במשרדי בזק ובמשרדי yes.

#מה_בדיוק_הסיפור: כתבי כאן באמת מסבירים הכל מהתחלה

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בהדסה?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של דרעי?

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בגלובוס מקס?

הפופולריים