המדריך הגדול למשכנתאות | חיות כיס

המדריך הגדול למשכנתאות | חיות כיס
עליות הריבית האחרונות הביאו את נוטלי המשכנתאות לקצה, עם החזרים חודשיים הולכים וגדלים. האם כדאי למחזר אותה? איך מחליטים על מסלול ריבית נכון - ולמה עדיף להבין איזו משכנתה מתאימה לנו, לפני שמחפשים דירה? | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כגכגכ
צילום: גכגכ

כבר הרבה זמן שאנחנו רוצים להכין פרק שמתעסק במשכנתאות: איך לוקחים משכנתה, מה צריך לדעת, מה המושגים הבסיסיים. וכמו בכל פעם שאנחנו מתעסקים בנושאים האלה, אנחנו שוברים את הראש איך יוצרים פרק שהוא לא מדריך משעמם – כי בואו, כאלה יש אלפים באינטרנט, לא צריך אותנו בשביל זה – אלא כזה שגם מספר סיפור.

המדריך הגדול למשכנתאות | האזינו לחיות כיס 

אז חשבנו וחשבנו על העניין הזה ולא הצלחנו לפצח אותו, עד שפתאום הבנו: מה שקורה בחודשים האחרונים בשוק המשכנתאות הוא חתיכת סיפור בפני עצמו. חתיכת סיפור ששווה לספר, ועל הדרך לשאול מה הדרך הנכונה והחכמה ביותר לקחת משכנתה, היום וגם בכלל.

בשביל לספר את הסיפור הזה הייתי צריך שותף, והשם הראשון שעלה לי לראש הוא תומר ורון. אני מכיר את תומר כבר הרבה שנים, לפני שהוא היה יועץ משכנתאות הוא היה עיתונאי. את תפקיד העיתונאי המשמעותי הראשון שלו הוא עשה בכלכליסט, זה היה ב-2014, הוא היה כתב הבנקים של העיתון ואני הייתי כתב בלי תחום, ושנינו עבדנו זה לצד זה. זה היה ממש מזמן בעולם אחר, ראש הממשלה היה בנימין נתניהו, אבל נגיד בנק ישראל עוד היה סטנלי פישר. העולם עדיין התאושש מהמשבר הכלכלי העולמי שהתחיל ב-2008, והריבית בישראל הייתה פחות מאחוז.

מכלכליסט ורון המשיך לגלי צה"ל, ואחר כך החליט לקחת את הידע שצבר בעולם הפיננסים ולהעביר אותו הלאה. אז הוא עבר צד והפך להיות יועץ משכנתאות, ומאז במשך שנים יוצא לו לשבת משפחות ישראליות שרוצות לעשות משהו שנהיה אחד הדברים הכי ישראליים שיש – לקנות דירה. הוא ראה את הישראלים האלה כשזה היה שוק בעלייה ואז שוק בדשדוש, וראה אותם גם בתקופת הקורונה כשכולם נכנסו לפאניקה, וגם בשנה משוגעת שהגיעה אחרי הקורונה, כשכולם נכנסו לפאניקה – הפעם בגלל עליות המחירים המשוגעות, והוא רואה אותם גם עכשיו, כשהריביות מאוד עלו ושוק המשכנתאות התקרר מאוד.

אז השבוע בחיות כיס: פרק המשכנתאות הגדול. מה עובר על שוק המשכנתאות ושוק הדיור בשנה האחרונה, לאן השוק הזה צפוי ללכת מכאן, מה הדרך הנכונה לחשוב על משכנתה ולקחת אחת בלי יותר מידי רגשות, מה צריך לדעת לפני, תוך כדי, ואחרי וגם – מה ההבדל בין קל"צ למשתנה כל 5 שנים. כן, נגיע גם לחלקים המסעירים האלה, ואני מבטיח, זה  יהיה בסדר.

הפופולריים