טראמפ חנן את מפעילו הישראלי של פולארד – הישראלי אביאם סלע

טראמפ חנן את מפעילו הישראלי של פולארד
בשעותיו האחרונות בתפקיד העניק טראמפ 73 חנינות ו-70 המתקות עונשים • הוול סטריט ג'ורנל: הנשיא היוצא דן עם מקורביו על הקמת מפלגה חדשה • טראמפ הורה על חשיפת מסמכים מסווגים הקשורים לחקירת ה-FBI בנוגע למעורבות רוסיה בבחירות 2016
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ העניק הלילה (רביעי) בשעותיו האחרונות בתפקיד העניק 73 חנינות וכ-70 המתקות עונשים. בין השאר הוענקה חנינה לישראלי אביאם סלע, שהיה המפעיל של המרגל ג'ונתן פולארד. ע"פ הודעת הבית הלבן, החניה הוענקה בתמיכתם של רה"מ נתניהו, שגריר ישראל בארה"ב דרמר, שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן, ומרים אדדלסון. 

בנוסף לכך, טראמפ חנן את יועצו לשעבר סטיב באנון ואת הראפר ליל ווין. עם זאת, אין בכוונתו לחון את עצמו או מי מבני משפחתו, כמו כן גם לא את פרקליטו רודי ג'וליאני. באנון שירת כיועץ לנשיא טראמפ בראשית כהונתו, וזכור בעיקר כמי שדחף למדיניות שהחרימה את הגעתם של מבקרים ממדינות מוסלמיות. באנון נחשב לעיתים כאדם החזק בבית הלבן אך באוגוסט 2017. על פי דיווחים, באנון שב בעת האחרונה לייעץ לנשיא ואף עמד מאחורי ארגון עצרת התמיכה בו, שקדמה לפריצה לקפיטול.

עורכת דינו של פולארד, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, מסרה בתגובה: "בעוד שאנו שמחים על חנינתו של אביאם סלע שגייס בתחילה את פולארד, אנו מקווים שהוא סוף סוף יאמר את האמת והצדק ייצא לאור. אם יש הצהרת שבועה או תצהיר משפטי שנמסר מטעם סלע לאמריקאים, יש לפרסם אותה ברבים, כך שניתן יהיה סוף סוף להפריך את כל השקרים והעלילות נגד פולארד. הגיע הזמן שסלע ייצא מהצללים ויספר מה בדיוק הוא יודע על היהודי הפטריוט שסבל 30 שנה בכלא האמריקאי".

דיווח: טראמפ שוקל להקים מפלגה

הוול סטריט ג'ורנל דיווח הלילה (רביעי) כי הנשיא היוצא דונלד טראמפ דן בימים האחרונים עם עוזריו ועם מקורבים אחרים על האפשרות להקים מפלגה חדשה בראשותו. על פי הדיווח, טראמפ אף ציין כי יקרא לה "מפלגת הפטריוטים".

זאת על רקע החלטת בית הנבחרים האמריקני בשבוע שעבר להדיחו. בכך הפך טראמפ לנשיא הראשון בהיסטוריה שעומד בפני הליך הדחה בפעם השנייה. 10 רפובליקנים הצטרפו ל-222 דמוקרטים והצביעו בעד הדחתו, מה שהופך את הצבעה זו לדו-מפלגתית ביותר בתולדות ארצות הברית.

בימים האחרונים זכה טראמפ לביקורת מפי בכירים במפלגה הרפובליקנית, בהם מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל, על רקע הפריצה של תומכיו לבניין הקפיטול. מקונל האשים את טראמפ בהסתה שהובילה לאירועים האלימים. הבית הלבן סירב להגיב לידיעה.

קודם לכן דווח כי טראמפ הורה לחשוף קלסר ובו מסמכים מסווגים הנוגעים לחקירת האף-בי-איי בנושא המעורבות של רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016 שבה התמודד וניצח. טראמפ, המבקש זמן רב להוכיח שהדמוקרטים ביקשו להשתמש בחקירה כדי להדיחו, אמר בתזכיר כי נעשו כמה שינויים במסמכים, כדי לאפשר את חשיפתם בפומבי.

בנאום משודר שהופץ ברשתות החברתיות, טראמפ נפרד מהציבור האמריקני, וסיכם את ארבע שנות כהונתו. "אני הנשיא הראשון מזה עשורים שלא התחיל מלחמות חדשות. איחדתי את העולם לעמוד נגד סין, אני קורא לאמריקה להתפלל למען הצלחת ממשל ביידן", אמר טראמפ.

הפופולריים