בולטון: טראמפ ביקש מנשיא סין לסייע לו בבחירות

בולטון: טראמפ ביקש מנשיא סין לסייע לו בבחירות
את הדברים אומר יועצו לשעבר של נשיא ארה"ב בספר חדש שהוא צפוי להוציא לאור, וחלקים ממנו כבר פורסמו. עוד כותב בולטון שטראמפ סבור שאפשר לכלוא עיתונאים כדי שיסגירו את מקורותיהם, וכי נתניהו הביע ספק ביכולתו של קושנר לקדם שלום; בלשכת רה"מ הכחישו. טראמפ בתגובה: פרסום הספר - הפרת חוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וג'ון בולטון
צילום: צילום: אי-פי

ג'ון בולטון, שהיה יועצו של נשיא ארצות הברית לביטחון לאומי, אומר כי דונלד טראמפ ביקש מעמיתו הסיני שי לסייע לו לקראת הבחירות לנשיאות בסתיו הקרוב. את הדברים כותב בולטון, שפרש מתפקידו בשנה שעברה, בספר חדש שהוא עומד להוציא לאור, ופרקים ממנו התפרסמו אמש (רביעי) בעיתונים וושינגטון פוסט וניו יורק טיימס.

לדברי יועצו לשעבר של טראמפ, נשיא ארצות הברית הפנה את בקשתו לשי בפגישה בארבע עיניים שקיימו אשתקד בשולי פסגת G20. עוד אומר בולטון כי טראמפ סבר שאפשר לכלוא עיתונאים כדי שיסגירו את מקורותיהם, ואף אמר על אנשי תקשורת: "יש להוציא אותם להורג, אנשים מעוררי סלידה".

בקטע אחר מן הספר, שאמור להתפרסם בשבוע הבא, בולטון טוען כי ועדת החקירה בקונגרס, שדנה בבקשה להדיח את הנשיא מתפקידו, החמיצה מקרים שבהם ביקש טראמפ להתערב לטובת מנהיגים רודנים שהוא מחבב בהליכים משפטיים בארצות הברית הנוגעים למדינותיהם. בקטעים מהספר שפורסמו כבר בסוף השבוע האחרון, כתב בולטון כי "עבירות בסגנון פרשת אוקראינה נעשו לכל אורך כהונתו של הנשיא טראמפ".

עוד טוען בכיר הממשל האמריקני לשעבר שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פקפק בכישוריו של חתנו ויועצו המיוחד של טראמפ, ג'ארד קושנר, לגבש את תוכנית השלום עם הפלסטינים. בתגובה, לשכת נתניהו פרסמה הודעת הכחשה:"לראש הממשלה נתניהו אמון מלא בכישוריו של קושנר ובנחישותו והוא דוחה כל טענה אחרת".

בקטעים אחרים מספרו ציין בולטון כי הנשיא טען שזה "מגניב" לפלוש לוונצואלה, כי מבחינתו היא חלק מארצות הברית

על פרשת "אוקראינה גייט", כתב בולטון כי טראמפ קישר באופן ישיר את הסיוע הביטחוני לאוקראינה לחקירת יריבו הפוליטי ג'ו בולטון. הפרשה נחשפה בחודש ספטמבר, כשכלי תקשורת בארצות הברית דיווחו על שיחה שהתקיימה בקיץ האחרון בין הנשיא טראמפ לבין נשיא אוקראינה ולדימיר זלינסקי, ובה הציע טראמפ סיוע כלכלי לאוקראינה אם זו תפתח בחקירה נגד ביידן ובנו. הדבר הוליך לפתיחת הליך הדחה נגד טרמאפ, שהסתיים בזיכויו בסנאט בחודש בתחילת חודש פברואר. 

בקטעים אחרים מספרו ציין בולטון כי הנשיא טען ש"מגניב" לפלוש לוונצואלה, כי מבחינתו היא חלק מארצות הברית. בנוגע לאיראן, נכתב בספר כי טראמפ ביקש את עזרתו של ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, בהגעה להסכם מול טהרן. עוד סיפר היועץ לשעבר כי טאמפ חשב שפינלנד היא חלק מרוסיה והייתה למעשה חלק מהגוש הסובייטי של ברית המועצות לשעבר. 

בתגובה לפרסומים אמר טראמפ כי בולטון הפר את החוק בכך שפרסם ספר על תקופתו בבית הלבן. בנוגע לטענה על כך שביקש מנשיא סין עזרה בבחירות, אמר נשיא ארצות הברית בריאיון לרשת פוקס ניוז: ״אף אחד לא היה יותר קשוח ממני כלפי רוסיה וסין, אף אחד״.

אתמול פורסם כי ממשלו של טראמפ מנסה למנוע את פרסום הספר. תביעה שהוגשה לבית המשפט הפדראלי בוושינגטון נאמר כי הספר, האמור להתפרסם בשבוע הבא, מכיל חומר מסווג, וכי בולטון לא השלים את הליך הבדיקה של כתב היד.

במקביל לפרסום דבריו של בולטון, חתם אמש טראמפ על הצעת-חוק שאישר הקונגרס להעניש את סין על דיכוי האויגורים ומיעוטים אתניים אחרים בתחומה. העיצומים צפויים להחריף את המשבר ביחסים בין וושינגטון לבייג'ין.

הפופולריים