רוחאני: "טהראן מעשירה יותר אורניום מאשר לפני החתימה על הסכם הגרעין"

רוחאני: מעשירים אורניום יותר מאשר טרם ההסכם
נשיא איראן אמר בנאום לטלוויזיה הממלכתית במדינה כי "הלחץ עלינו התגבר, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן, חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר הבוקר (חמישי) בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית במדינתו כי "טהראן מעשירה כעת יותר אורניום בהשוואה לתקופה שקדמה להסכם הגרעין". רוחאני הוסיף כי "הלחץ על איראן התגבר, אבל אנחנו ממשיכים להתקדם".

אתמול אמר רוחאני כי "כל הצעדים שננקטו עד כה במסגרת ההתרחקות מסעיפי הסכם הגרעין הפיכים", וטען כי "האיחוד האירופי יצטרך למלא את התחייבויותיו במסגרת ההסכם". עוד הוסיף כי "ארצות הברית צריכה לחזור להסכם הגרעין משנת 2015". 

שלשום פורסמה ההערכה השנתית של אגף המודיעין בצה"ל, שבה הוערך כי איראן נמצאת במרחק של שנתיים מפצצה גרעינית וראש קרב, אם תאיץ למקסימום את פרויקט הגרעין שלה. אם בטהראן יאיצו את התהליך, בחורף הבא הם יצברו אורניום בכמות המספקת לפצצה, ויצטרכו שנה נוספת ליצירת ראש הקרב עצמו. מאידך, ההערכה היא שהאיראנים עדיין מעוניינים לדבוק בהסכם וההפרות נועדו לצבירת קלפי מיקוח להסכם הבא.

בתוך כך, כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, גרמניה צרפת ובריטניה הפעילו את מנגנון הסכסוך בהסכם הגרעין, מה שיכול להוביל להטלת עיצומים על איראן. בהודעה המשותפת לשלוש המדינות נאמר כי הצעד בוצע בעקבות הפרת המחויבויות שאליהן התחייבה איראן בהסכם הגרעין. המדינות מציינות כי הן מעוניינות לשמר את ההסכם וראיה לכך תהיה שהן לא הצטרפו לקמפיין הלחץ המרבי של ממשל ארצות הברית נגד איראן.

בתחילת החודש, הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי השלטון בטהראן הודיע על החלטתו לבטל את מחויבויותיו להסכם הגרעין - כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם.

איראן מפרה בהדרגה את התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין לאחר פרישת ארה"ב ממנו ב-2018, וברקע הטלת העיצומים האמריקניים עליה. בשנה האחרונה פורסם כי איראן חרגה מההגבלות שהוטלו עליה, והמשיכה להעשיר אורניום בכמויות גבוהות מאלה שהוסכם עליהן.

הפופולריים