מפקד "כוח קודס" במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, חוסל בבגדאד

מפקד כוח קודס קאסם סולימאני חוסל בבגדאד
בנוסף אליו חוסל סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות ובכיר נוסף. גורמים בממשל האיראני אמרו לניו יורק טיימס: החיסול – משמעותו מלחמה. לפי הדיווחים חמישה אנשי מיליציות ושני זרים נהרגו בתקיפה בנמל התעופה הבינלאומי בעיר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאסם סולימאני
צילום: צילום: אי-פי

מפקד "כוח קודס", קאסם סולימאני, חוסל הלילה (שישי) בנמל התעופה הבינלאומי בבגדאד, כך אישרו הפנטגון ומשמרות המהפכה האיראניים. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי. בהודעת משמרות המהפכה נמסר: "סולימאני הוצא להורג בתקיפת מסוקים אמריקניים". 

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי החיסול של סולימאני התרחש זמן קצר אחרי שהוא נחת בנמל התעופה הבינלאומי של בגדאד. על פי הדיווח, משלחת של בכירי המיליציות השיעיות הפרו איראניות באה לקבל את פניו אחרי שהגיע מלבנון או מסוריה. בפנטגון אישרו גם הם את החיסול ומסרו כי כוחות אמריקניים הרגו את מפקד כוח קודס האיראני סולימאני. הם הוסיפו בהודעתם: "התקיפה האמריקנית נועדה להרתיע את איראן ממתקפות עתידיות. ארצות הברית תמשיך לנקוט בכל הצעדים הדרושים להגן על אנשינו והאינטרסים שלנו מסביב לעולם היכן שיהיו". 

גורמים בממשל האיראני אמרו לניו יורק טיימס כי חיסול סולימאני – משמעותו מלחמה, התגובה תגיע באמצעות תקיפה. בנוסף אליו אמר מפקד משמרות המהפכה לשעבר מוחסן רזאי: "ננקום בנחרצות באמריקה". 

מוקדם יותר דווח על ירי של שלוש רקטות לעבר בסיס בנמל התעופה. ערוץ אל-חדת' דיווח על גיחות של מטוסים אמריקניים אחרי ירי הרקטות, וייתכן שהבכיר חוסל בתקיפה שהגיעה בתגובה לירי. מנגנוני הביטחון בבירת עיראק דיווחו שמספר אזרחים נפצעו כתוצאה מנפילת הרקטות, בקרבת מסוף המטענים בנמל התעופה. בנוסף לכך שני כלי רכב עלו באש. 

מוקדם יותר דיווח הערוץ האמריקני בשפה הערבית, אל-חורה, כי סולימאני, הוא זה שהתווה את התוכנית לתקוף את השגרירות האמריקנית בבגדאד השבוע. מקורבים לבכיר ביטחוני בעיראק ולמפקד במיליציות הפרו-איראניות אמרו לערוץ כי התוכנית גובשה בשיתוף פעולה עם בכיר בממשל בבגדאד, שיש לו סמכויות בתוך האזור המאובטח בבירה העיראקית, שבו שוכנת השגרירות. 

באוקטובר האחרון דיווח ראש מערך המודיעין במשמרות המהפכה, חוסיין טאיב, כי סוכלה מזימה אזורית להתנקש בסולימאני. לפי הבכיר האיראני, הכוונה הייתה להטמין מאות קילוגרמים של חומרי נפץ במנהרה מתחת לבית התפילה של אביו של סולימאני. החיסול היה אמור לצאת לפועל בזמן שהוא נמצא שם בימי חג העשוראא הקדוש לשיעים.

בראיון נדיר לרדיו בחודש אוקטובר, אמר סולימאני כי ישראל פספסה ב-2006 הזדמנות לחסל אותו, את מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ואת ראש הזרוע הצבאית של הארגון בזמנו, עימאד מורנייה. לדבריו, השלושה שהו יחד במעוז חיזבאללה ברובע הדאחיה באחד מלילות המלחמה, שעה שצה"ל הפציץ את הבניינים הסמוכים לחמ"ל הארגון בו שהו. "חשתי סכנה רצינית לחייו של נסראללה", סיפר.

הפופולריים