לקראת BRICS: המשחק הכפול של הודו

לקראת BRICS: המשחק הכפול של הודו
עבור הודו, פסגת ה-BRICS היא בך הכול הכנה טובה לקראת פסגת ה-G20 שהיא תארח, בהיותה הנשיאה התורנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הודו
צילום: מסך

נרנדרה מודי נואם בקונגרס האמריקני

לומר ש-BRICS מתחרה ב-G7, ויריב לארה"ב ולסדר העולמי הקיים יהיה נכון אך לא-לגמרי מדויק. הודו היא סיבה טובה לכך. ר"מ הודו, מודי; הוזמן להשתתף בפסגת ה-G7 האחרונה שהתקיימה בהירושימה. הודו חברה עם יפן, ארה"ב ואוסטרליה ב"רביעיית האינדופסיפיק" – פורום שדי מבקש להצר את צעדי סין באזור. להודו ולסין יש סכסוך גבולות מתמשך, שמעת לעת מתפתח לתקריות הכוללות פתיחה באש. תקרית שכזו התרחשה ביוני 2020 בעמק גאלוואן; כש-20 חיילים הודיים ו-4 חיילים סיניים נהרגו בחילופי-אש; במה שהייתה אחת ההסלמות המשמעותיות מאז מלחמת הודו-סין ב-1962.

ממש בשבוע לפני פסגת BRICS, נפתח סבב השיחות ה-19 בין דרגי מפקדי הגייסות; ניסיון אולי להימנע מתקרית מביכה בזמן רגיש. בתמצית – סין מסרבת להכיר בהסכם גבולות מ-1914 בין הראג' הבריטי וטיבט, בטענה שטיבט מעולם לא-הייתה עצמאית כשחתמה עליו; וטוענת לעצמה שטחים הודיים בין בורמה ובוטאן. ובנוסף אזור מדבר המלח אקסאי צ'ין, הנשלט בידי סין וממוקם במשולש הגבולות עם הודו ופקיסטן; נטען בידי הודו כשלה. לצד השיחות, הודו תגברה כוחות ומערכות לאורך הגבול עם סין – כולל פטרולים אוויריים.

עבור הודו, פסגת ה-BRICS היא הכנה טובה לקראת פסגת ה-G20 שהיא תארח, בהיותה הנשיאה התורנית, ב-9-10 בספטמבר בניו-דלהי. ב-G20 חברות כלל חברות ה-G7 ו-BRICS; וגם ארגנטינה, אוסטרליה, אינדונזיה, מקסיקו, קוריאה-הדרומית, ערב-הסעודית וטורקיה. הפורום הוא כלכלי בעיקרו, אך בצל המלחמה-באוקראינה הפסגה הקרובה תהיה מעניינת במיוחד. בשנה-שעברה בבאלי הנשיא הרוסי, פוטין; נעדר מהאירוע ושלח את שר-החוץ לברוב. באופן סימלי, לא הייתה 'תמונה קבוצתית' כמיטב המסורת, השר לברוב קיצר שהותו בשל תקרית שעוררה חשש לזליגת המלחמה באוקראינה לפולין – ואולי עימות ישיר בין רוסיה ונאט"ו.

הפעם, לפי מקורות בקרמלין, הנשיא פוטין עשוי להשתתף בפסגה; במה שיוליד מפגש טעון עם עמיתיו במערב; בניסיון למשוך אליו מדינות שאינן לחלוטין במחנה-המערבי. הודו אינה חברה בביה"ד הפלילי הבינ"ל, ולכן לא תדרש לעצור את פוטין. הודו היסטורית קיימה מערכת יחסים מעניינת עם וושינגטון ומוסקבה; ניו-דלהי הייתה ממובילות העולם השלישי, במובנו המקורי – המדינות שסירבו להזדהות במהלך המלחמה-הקרה.

ובכל זאת, מי שחימשה בעיקר את הודו הייתה ברה"מ; בעוד ארה"ב תמכה בשכנה-היריבה פקיסטן. שר-החוץ ההודי תקף בתחילת השנה, בריאיון לטלוויזיה האוסטרית "הצביעות המערבית" שחימשה 'רודנות טרוריסטית' בפקיסטן; בעוד מוסקבה הייתה היחידה לסייע להודו. זו לפחות הטענה הרשמית, ולכן הודו לא מצטרפת לגל-החרמות על רוסיה; להפך – היא מתחילה לסחור מולה ברובל וברופי במקום הדולר האמריקאי. ועדיין, ר"מ הודו, מודי; היה אורח-הכבוד במצעד יום-הבסטיליה האחרון בצרפת, הוזמן כאמור לכינוס ה-G7, והתקבל בכבוד בחמימות בארה"ב ובאוסטרליה בביקורים ממלכתיים.

רה"מ מודי מתנהל פעמים רבות כמו כוכב-רוק, שנעה מעצירה לעצירה ב'מסע הופעות' – כינוסי-הענק של התפוצה ההודית המקומית במדינות רבות בהן הוא מבקר. אותה תפוצה תופסת עמדות מפתח בפוליטיקה ובעסקים, ומחזקת בעקיפין את מעמדה של הודו – השועטת לעבר עמדת הכלכלה השלישית בגודלה בעולם בהמשך העשור, כנראה ב-2027. לפני יפן וגרמניה.

אך עם כל הכבוד לענייני חוץ, יש גם אתגרים מבית. באפריל 2023 הודו עקפה רשמית את סין, והפכה למדינה המאוכלסת בעולם; לפי רשומות האו"ם. לא-מן-הנמנע שבפועל הדבר קרה עוד קודם, בהינתן העוני והנחשלות בחלקים שונים בהודו. לפי הערכות, אוכלוסיית הודו עומדת היום על כ-1.43 מיליארד איש – קפיצה של כ-210 מיליון איש ב-12 השנים מאז מפקד-האוכלוסין של 2011. במקביל, הודו כן מצליחה חלקית לענות על האתגר העצום של האכלת מספר פיות הולך וגדל. לפי נתוני האו"ם, שיעור האנשים החווים עוני רב-ממדי בהודו ירד מ-24.85% ב-2015-16 ל-14.96% ב-2019-2021.

אזורי הכפר חוו הצניחה המהירה ביותר בעוני, מ-32.59% ל-19.28%. נתונים שרה"מ נרנדה מודי בוודאי יבליט ויתגאה בהם לקראת הבחירות באפריל ומאי 2024; בשל גודלה העצום של הודו, הדמוקרטיה הגדולה בעולם, הבחירות בה מתקיימות לאורך מספר ימים. רה"מ מודי, בתפקיד מאז 2014; יתמודד על כהונה שלישית, בראש 'מפלגת העם ההודית' – מפלגה שמרנית הדוגלת ב'הינדוטבה', לאומנות הינדית, ושנצבעה בגוונים פופוליסטית תחת מודי.

בשתי מערכות-הבחירות האחרונות, גרפה המפלגה רוב-מוחלט בפרלמנט ההודי; והובילה הליך של 'נסיגה דמוקרטית', כפי שמוכר לנו במדינות מסוימות באירופה ובאגן הים-התיכון, למשל. ממול תעמוד מפלגת הקונגרס הלאומי ההודי – מפלגת השלטון ההיסטורית, שהייתה גורם מוביל במאבק לעצמאות הודו. מנהיג המפלגה הוא נצר חמישי לשוללת נהרו-גנדי שהוביל את המפלגה והמדינה שנים רבות.

בבחירות הקודמות ב-2019 רהול גנדי דיבר בעצרת בחירות בגנות רה"מ מודי, ורמז כי האיש רמאי וגנב. תיק דיבה פלילי נפתח נגדו, במרץ האחרון הורשע – מה שהיה פוסל ממנו להתמודד, והרחיק אותו מיידית מהפרלמנט. העונש הושהה בכפוף להליכי ערעור, אך החרב מונפת על הצוואר. למפלגות השונות בהודו יש סמליל המשמש לייצגן בקלפי, תולדה של שיעורים היסטוריים גבוהים של אנאלפביתיות ובליל השפות השונות – מעט בדומה לתפקיד ההיסטורי של האותיות בפתקי ההצבעה בישראל. סמל מפלגת העם? פרח הלוטוס; סמל מפלגת הקונגרס? יד פרוסה, מעט כמו תמרור 'עצור' או 'חמסה'. ייתכן מאוד שנדרש מזל לעצירת פריחת הלוטוס.

הפופולריים