הפרקליטות לגנור: שוקלים לבטל את הסכם עד המדינה

הפרקליטות: שוקלים לבטל את ההסכם עם גנור
בפרקליטות הודיעו לסניגוריו של עד המדינה, שחזר בו מעדותו, כי הצעד נשקל: "הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנור בדיון בבית המשפט, מרס 2019
צילום: פלאש 90

בפרקליטות הודיעו היום (חמישי) רשמית לעד המדינה בפרשת הצוללות מיקי גנור כי הם שוקלים לבטל את ההסכם עמו, שנחתם בשנת 2017, בכפוף לשימוע. לסניגוריו ניתן שבוע לנסות לשכנע שלא לעשות כן. בפרקליטות אמרו כי עדויותיו ביומיים האחרונים סותרות עדויות מפורטות שמסר בעבר. 

בהודעת הפרקליטות נמסר כי גנור "הפר לכאורה באופן מהותי את התחייבויתיו והצהרותיו על פי ההסכם, ולפיכך רשאית המדינה לבטל את ההסכם על כל התחייבויותיה בו". בכאן חדשות פורסם כי בפרקליטות אמרו שגנור צפוי להישלח למאסר ארוך.

גנור הגיע היום לדיון בבית המשפט המחוזי מרכז, בערעור שהגיש על ההחלטה להאריך את מעצרו בחמישה ימים. לדברי פרקליטיו, אין עילה למעצר, עליו הוחלט אתמול, שכן החקירה נמשכה שנה וחצי והסתיימה ואין כל חשד לשיבוש הליכי החקירה. עוד כתבו בבקשה כי מטרידה ומבהילה המחשבה שהתביעה באה חשבון עם אדם שמסתייג מחלקים מעדותו: "לא לכך נועדו הליכי מעצר".

עורך הדין רמי תמם, עורך דינו לשעבר של מיקי גנור, הסביר בריאיון לליאת רגב ב"בחצי היום" בכאן רשת ב: "לפעמים עד המדינה נשאל ומוסר את דעתו והבנתו את הדברים. עולמם של אותם אנשים חרב באותו רגע והם יאמרו כל דבר כדי לצאת מהסיטואציה. הפרקליטות רוצה לדעת שכל מה שאמר עד המדינה זה כל מה שיש לו לומר".

האזינו לריאיון המלא עם עורך הדין רמי תמם

עורך הדין תמם הדגיש כי בחקירות - "אנשים עוברים מסכת לחצים חוקית". תמם סיפר כי עדי מדינה בפרט ונחקרים בכלל יוצאים בטראומה מהתהליך. "הפחד לחזור חזרה לחדר החקירות – אי אפשר לתאר אותו. ככל שהאדם יותר אדם מן היישוב, הפחד גדול יותר. חדר החקירות הוא טראומה מטורפת", אמר עורך הדין שייצג את גנור.

אמש הגישו עורכי דינו של גנור, בועז בן צור ומאיר ארנפלד, ערעור על ההחלטה להאריך את מעצרו של גנור בחמישה ימים. בסביבתו של גנור טוענים כי הארכת מעצרו היא מתוך יצר נקמנות. במשטרה דחו את הטענות והפנו לעמדת השופטת, שקיבלה כמעט לגמרי את עמדתם על כך שגנור שיבש הליכי משפט. 


אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי גנור טוען שהשוטרים אמרו לו להגזים בעדויות. טענתו המרכזית לאחר ששלשום חזר בו מחלקים בעדותו, היא: "הכניסו לי מילים לפה", ובפני מקורביו אף טען: "לפני העימותים תדרכו אותי מה להגיד - ולהגזים. התדרוכים לא תועדו".


לפי גנור, לפני העימותים עם החשודים - בין היתר העימות שהתקיים עם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום - תדרכו אותו מה להגיד וכיצד לפעול, ולכן הוא נאלץ להגזים בתיאורים. הדבר גרם לו, לכאורה, להפליל אנשים שלא בצדק. 

מבחינת עד המדינה בפרשת הצוללות, הוא אינו חוזר בו מהסכם עם הפרקליטות, אלא רוצה לתקן חלק מהדברים בעדות, והוא לא מכחיש את העובדות. מבחינת המשטרה והפרקליטות, צעדיו של גנור מהווים הפרה של ההסכם. הם נערכים להגיש נגדו כתב אישום כמו נגד יתר החשודים בפרשה, וקובעים כי התנהלותו של עד המדינה תוביל אותו להרבה שנים בכלא.

הפופולריים