מודרנה: החיסון לקורונה יעיל בכ-95% בתוצאות ראשוניות

מודרנה: החיסון יעיל בכ-95% בתוצאות ראשוניות
בכוונת החברה להגיש בקשה לאישור השימוש בחיסון בשבועות הקרובים: "זהו יום מעולה" • נשיא ענקית התרופות: מקווים שיהיו לנו 20 מיליון חיסונים עד לסוף השנה • החיסון אמור להיות מוחזק בטמפרטורה יציבה של 20- מעלות • אדלשטיין: "זאת חברת החיסונים הראשונה איתה חתם משרד הבריאות כבר לפני חודשים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספליט מודרנה חיסון
צילום: אי-פי

אחרי פייזר: שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין התייחס היום (שני) להודעת חברת התרופות "מודרנה" שהודיעה מוקדם יותר כי החיסון שלה נמצא יעיל בכ-95% בתוצאות הראשוניות, ואמר: "חברת מודרנה הייתה חברת החיסונים הראשונה איתה חתם משרד הבריאות כבר לפני חודשים. הודעת החברה היא בשורה מצוינת לאזרחי ישראל". 

שר הבריאות הוסיף כי "הפעילות של משרד הבריאות בחודשים האחרונים מוכיחה את יעילותה ואת הצלחתה באיתור, התקשרות ורכישה של החיסונים המובילים בשוק. יחד עם זאת, עדיין דרך ארוכה לפנינו ואסור לנו להיות שאננים".

לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, "כבר בחודש יוני הנחיתי לחתום על הסכם לאספקת חיסונים עם מודרנה. היום היא בישרה לנו היום שהחיסון שלה גילה יעילות של 94.5%. אלה בשורות מצוינות למדינת ישראל. המטרה שלי היא להביא כמה שיותר חיסונים, מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים - וכמה שיותר מהר".

בהודעה מטעם ענקית התרופות נכתב שמדובר ב"יום נהדר", וכי בכוונת החברה להגיש בקשה לאישור השימוש בחיסון בשבועות הקרובים. כ-30 אלף בני אדם לקחו חלק בסבב הבדיקות של מודרנה. 

"אנו מקווים שיהיו לנו 20 מיליון חיסונים עד לסוף השנה הזאת", אמר נשיא מודרנה עם ההכרזה על תוצאות הניסוי. "מקווים שנגיע ל-500 מיליון עד מיליארד מנות בשנה הבאה. נגיש בקשת חירום לאישור החיסון. המסמכים יגובשו ויישלחו ל-FDA כבר בשבועות הקרובים. זה ציון דרך חשוב במסע שלנו". 

החיסון אמור להיות מוחזק בטמפרטורה יציבה של 20- מעלות - שמתאים גם במקפיאים ביתיים מסויימים. החיסון צפוי להיות מופץ בבקבוקונים של עשר מנות, ויכול להישמר בטמפרטורת חדר עד ל-12 שעות אחרי ההפשרה שלו. כל אזרח שיחוסן יקבל שתי מנות. גורמים במשרד הבריאות האמריקני אומרים שהם עומדים להפיץ את החיסונים קודם כל לעובדי שירותי הבריאות, עובדים בבתי אבות ואנשים בקבוצות סיכון. 

ישראל חתומה על הסכם עם מודרנה וחברת ארקטוקוס - שהחיסון שלה עדיין לא עבר לשלב השלישי. במסגרת ההסכם נקנו מיליון מנות חיסון מכל חברה. אם החיסונים אכן יאושרו, הם צפויים להגיע לישראל מתחילת שנת 2021. 

"חיסון תיאורטי": האותיות הקטנות בהסכם שחתמה ישראל עם פייזר

תוצאות הניסוי של מודרנה דומות לזו של פייזר, שהודיעה בשבוע שעבר על יעילות של 90% מהתוצאות הראשוניות. לאחר ההודעה של ענקית התרופות נחשף בכאן חדשות שהמשא ומתן מול פייזר נוהל בדרגים נמוכים וכתוצאה מכך לא נרכשו חיסונים מבעוד מועד. בעקבות לחצים שהופעלו שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנכ"ל החברה, וביום שישי הודיע כי נחתם מולה הסכם לאספקת שמונה מיליון חיסונים עד לסוף 2021. 

גורמים המעורים בפרטי ההסכם מול פייזר אומרים כי הוא אינו כולל הבטחה לאספקת חיסונים למדינת ישראל. במקום זאת ישנן הבנות כי ייתכן שהחברה תספק את החיסונים. לדבריהם, ישראל התחייבה לשלם לחברה מקדמה של קצת פחות מ-200 מיליון שקלים, שתוחזר לה ככל שלא יועברו אליה חיסונים עד לסיום שנת 2021, גם אם יסופקו חיסונים - פייזר לא התחייבה על כל מועד לאספקתם. ככל שהחיסונים יסופקו עד סוף 2021, ישראל תשלם לחברה את מלוא התמורה בגינם. 

הפופולריים