בעקבות תחקירי הגזענות בתחנת המשטרה בקריית מלאכי: קצין ישראלי ממוצא אתיופי יפקד על התחנה

ישראלי יוצא אתיופיה יפקד על תחנת קריית מלאכי
פרסום ראשון: אחרי שתחקיר כאן חדשות על תחנת קריית מלאכי וההתעמרות ביוצאי אתיופיה הביא להדחת מפקד התחנה - מחליפו יהיה סנ"צ מבורך אברהם, ישראלי יוצא אתיופיה הראשון שיפקד על תחנת משטרה. השר לביטחון הפנים אוחנה קידם את ההחלטה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סנ"צ מבורך אברהם
צילום: .

פרסום ראשון: אחרי שתחקיר "כאן חדשות" על התעמרות ביוצאי אתיופיה וזיוף נתוני פשיעה בתחנת קריית מלאכי הוביל להדחת מפקד התחנה - מונה מפקד חדש. סנ"צ מבורך אברהם יהיה הקצין הראשון מבני העדה האתיופית שיפקד על תחנת משטרה בישראל.


סגן ניצב אברהם מילא בעבר שורת תפקידים פיקודיים ובהם סגן מפקד תחנת נתניה וסגן מפקד תחנת שדות. ההחלטה התקבלה היום בדיון שיבוצים בצמרת המשטרה, גורמים שם המעורבים בפרטי הליך המינוי אמרו שמי שקידם את ההחלטה היה השר לביטחון הפנים החדש אמיר אוחנה.

אוחנה סייר בשבוע שעבר במחוז דרום של המשטרה עם מפקד המחוז יורם סופר וביקש לקבל לידיו את ממצאי הבדיקה המשטרתית על התנהלות התחנה. אחד הצעדים הראשונים שקידם הוא מינוי סנ"צ מבורך למפקד התחנה בקרית מלאכי - העיר עם שיעור יוצאי אתיופיה הגבוה בישראל.

אלימות, גזענות והשפלות: שוטרים נגד יוצאי אתיופיה | תחקיר כאן חדשות"אוווו. צלקת מהמשטרה לכל החיים"

מפקד תחנת קריית מלאכי סגן-ניצב שי מזרחי הודח מתפקידו, בעקבות תחקיר כאן חדשות שחשף גילויי גזענות של שוטרים בתחנה כלפי יוצאי אתיופיה. התחקיר הוביל לבדיקה מקיפה של נורמות התנהלות התחנה, ובהתנהלותו של סגן-ניצב מזרחי נמצאו ליקויים.

במשטרה אמרו לאחר התחקיר לכאן חדשות: "מקרים אלו אינם מאפיינים את התנהלות קציני ושוטרי משטרת ישראל, שהינם שוטרים קצועיים וערכיים".

בתחקיר נחשפו התכתבויות ווטסאפ בין שוטרי תחנת קריית מלאכי, שבהן כמה מהשוטרים מתבטאים באופן גזעני, מביעים יחס מבזה כלפי עצורים יוצאי אתיופיה, ואף לועגים על מקרים שבהם נפצעו עצורים. באחד מהמקרים, הובא צעיר יוצא אתיופיה מדמם ואזוק אל תחנת המשטרה בעיר. עם הגעתו הורה קצין החקירות לאחד משוטריו להזמין מד"א לשוטר שנפצע גם הוא – אבל לעצור ביקש שיזמינו: "סנגור לבן זונה".

בעקבות התחקיר פנה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן, והתעדכן בצעדים הפיקודיים שעליהם הורה לנקוט. 

הפופולריים